Diyet

Her gün yemeniz gereken lif zengini 10 besin

Her gün yemeniz gereken lif zengini 10 besin

Sıhhatlı hayatın olmazsa olmazlarından biri doğru beslenmektir. Yeterli lif alımı, doğru beslenmenin en ehemmiyetli noktalarından biridir. Lif alımınızı artırmak istiyorsanız, perhizinize dahil edilmesi çok basit olan bu gıdaları gerçekten beğeneceksiniz.

Ceviz

Bazı insanlar yağ alımını eksiltmek için yağlı tohumları perhizlerine dahil etmekten çekiniyorlar, ancak protein, manganez, bakır, folat ve lif gibi öbür verimleri de kaçırıyorlar. Bunların hepsi cevizde bulunur. Bazı çalışmalar cevizlerin hafıza ve ruh halini iyileştirdiğini ve beyin işlevlerini geliştirdiğini göstermiştir. Bir avuç cevizde 25 gram 1.7 gram lif bulunmaktadır. Cevizleri bir hayli tasvire ilave edebilir, tek başına da harcayabilirsiniz.

Keten tohumu

Bu minik küçük tohumlar lif haricinde protein, tiamin, manganez, fosfor, magnezyum, bakır ve omega-3 yağ asitleri gibi bir hayli yiyecek kapsar. Keten tohumlarının salatalara, çorbalara ve smoothielere ilave edilmesi oldukça basittir. Bir yemek kaşığı keten tohumu bütün 3 gram lif kapsar. Keten tohumlarını harcamadan evvel öğütürseniz, hazmı daha basit olur.

Kinoa

Bir zamanlar yalnızca geçici bir trend olduğu düşünülen kinoanın popülerliği gün geçtikçe çoğalıyor. 225 gram kinoa bütün 5 gram lif içeriğine sahiptir. Kinoa aynı zamanda yüksek seviyede demir, magnezyum ve potasyum kapsar.

Chia tohumları

Chia tohumları, ehemmiyetli seviyelerde protein, kalsiyum, fosfor, manganez ve omega-3 yağ asitleri kapsadığı için, sıhhatli beslenene herkesin kilerindeki yerini buldu. 1 yemek kaşığı chia tohumu bütün 5.5 gram lif kapsar.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi, manganez, omega-6 yağ asitleri, folat ve selenyum gibi çok rakamda şahane yiyecek kapsar. Ayrıca her porsiyonda yulaf kepeğine oranla dört ila altı kat fazla ölçüde lif kapsar. 225 gram hindistan cevizi bütün 7.2 gram lif kapsar.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası yüksek ölçüde C, K, B1, B2, B6, folat ve manganez kapsar. Bu süper sebze, bazı kanser hücrelerinin yaradılışını önlemeye dayanakçı olan antioksidanlar ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. 225 gram brüksel lahanası bütün 7.6 gram lif kapsar. Her bir porsiyon hem çözünür hem de çözünmeyen life sahiptir, peki neden bir sonraki öğünde sınamıyorsunuz?

Enginar

Enginar sebze dünyasında kendi başına bütün bir süperstardır. Tek bir orta porsiyon, bayanlar için önerilen lif alımının neredeyse yarısını, erkekler için üçte birini karşılamaktadır. 1 su kadehi kadar takribî 225 gram enginar bütün 10.3 gram lif içeriğine sahiptir.

Mercimek

İnsanların binlerce yıldır mercimek harcamalarının bir sebebi var. Mercimeklerin depolanması ve pişirilmesi basittir, aynı zamanda çok fazla yiyecek kıymeti sağlarlar. Protein, lif ve demir oranı yüksektir, kolesterol ve kan şekerini hakimiyet altında meblağlar. 1 su kadehi kadar mercimek bütün 10.4 gram lif kapsar.

Avokado

Yenilikçi beslenme trendlerine teşekkür edebileceğimiz bir şey varsa bu, avokadoyu hemen her tasvire ilave ettikleri için olabilir. Avokadolar, tüm meyvelerdeki azami protein ve lif içeriğine, ayrıca yüksek C, E, K, B6, folat ve potasyum seviyelerine sahiptir. 1 su kadehi kadar takribî 225 gram avokado bütün 10.5 gram lif kapsar.

İncir

İncir, yalnızca natürel mevsimine göre hasat edilebilecek az rakamda meyveden biridir. Ağaçta iken tamamen olgunlaşır ve kısmen kurur. Yüksek nem içeriğinden dolayı natürel olarak daha uzun zaman taze kalabilir. Bu meyve ayrıca kan tazyikini düşürmek ve adale yozlaşmasına karşı koruma gibi bir hayli sıhhat faydayı ile beraber geliyor. Yüksek seviyede pantotenik asit, potasyum, manganez ve bakırdan kapsar. Kurutulmuş ve taze incirler aynı seviyede lif kapsar ve müthişe yakın bir balansa sahip hem çözünür hem de çözünmeyen lif kapsayan ender besinlerden biridir. 1 su kadehi kadar takribî 225 gram incir bütün 14.6 gram lif kapsar.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı