Diyet

Neredeyse sıfır kalori içeren 25 besin

Neredeyse sıfır kalori içeren 25 besin

Kaloriler vücudunuzun çalışması ve hayatta kalması için gereken enerjiyi sağlar. Negatif kalorili yiyeceklerin sağladıklarından daha fazla kalori yaktığını destekleyen kanıt bulunmamakla birlikte , halihazırda düşük kalorili gıdalar beklenenden daha az kalori sağlayabilir. Bunun nedeni vücudunuzun onları sindirmek için enerji kullanmasıdır.

İşte neredeyse sıfır kalorili 25 yiyecek.

1. Roka

Roka, acımsı bir tadı olan koyu yeşil yapraklı bir bitkidir. Salatalarda yaygın olarak kullanılır, K vitamini bakımından zengindir ve ayrıca folat, kalsiyum ve potasyum içerir. Yarım fincan (10 gram) roka sadece 3 kaloriye sahiptir.

2. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz yeşil, beyaz ve mor çeşitleri olan çiçekli bir bitkidir. Tüm kuşkonmaz türleri sağlıklıdır, ancak mor kuşkonmaz, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek antosiyaninler adı verilen bileşiklere sahiptir. Bir fincan (134 gram) kuşkonmaz sadece 27 kaloriye sahiptir ve K vitamini ve folat bakımından zengindir.

3. Pancarlar

Pancar tipik olarak koyu kırmızı veya mor renkte olan kök sebzelerdir. Pancarın en çok araştırılan yararlarından biri de kan basıncını düşürme potansiyelleridir. Pancar fincan başına (136 gram) sadece 59 kalori içerir.

4. Brokoli

Brokoli, en besleyici sebzelerden biridir. Sebze ailesinin bir üyesidir ve kanserle mücadelede yardımcı olabilir. Bir fincan (91 gram) brokoli yalnızca 31 kalori içerir ve çoğu insanın günlük ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarının %100’ünden fazlasını sağlar.

5. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası çok besleyici sebzelerdir. Mini lahanalara benzerler ve çiğ veya pişmiş olarak yenebilirler. Araştırmalar brüksel lahanası yemenin yüksek C vitamini içeriği nedeniyle DNA hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Brüksel lahanası fincan başına (88 gram) 38 kaloriye sahiptir.

6. Lahana

Lahana yeşil veya mor yaprakları olan bir sebzedir. Yemeklerde, salatalarda ve turşu yapımında yaygın olarak kullanılır. Kalorisi çok düşüktür ve fincan başına (89 gram) sadece 22 kalori içerir.

7. Havuç

Havuçlar çok popüler sebzelerdir. Genellikle ince ve turuncu renktedirler ancak kırmızı, sarı, mor veya beyaz da olabilirler. Betakaroten bakımından zengindirler. Tek bir fincan (128 gram) havuç sadece 53 kaloriye sahiptir ve A vitamini ihtiyacının günlük %400’ünden fazlasını karşılayabilir.

8. Karnabahar

Karnabahar, genellikle yeşil yaprakların içinde beyaz bir bitkidir. Daha az yaygın olan çeşitlerde mor, turuncu ve sarı renklileri de bulunur. Son yıllarda karnabahar, yüksek karbonhidratlı sebzelerin veya tahılların yerine geçen bir ürün olarak çok popüler hale geldi. Bir bardak (100 gram) karnabahar 25 kaloriye ve sadece beş gram karbonhidrata sahiptir.

9. Kereviz

Kereviz en iyi bilinen düşük kalorili yiyeceklerden biridir. Uzun, yeşil sapları vücudunuzda sindirilmeyen, çözünmeyen lif içerir ve böylece kaloriye neden olmaz. Kereviz aynı zamanda yüksek su içeriğine sahiptir ve kalorisi doğal olarak düşüktür. Kıyılmış kerevizin bir fincanında (110 gram) sadece 18 kalori vardır.

10. Pazı

Pazı birkaç çeşitte bulunan yapraklı bir bitkidir. K vitamini bakımından oldukça zengindir. Bir fincan (36 gram) pazı sadece 7 kaloriye sahiptir ve K vitamini için günlük ihtiytaçdan çok daha fazlasını içermektedir.

11. Salatalık

Salatalık, salatalarda yaygın olarak kullanılan ferahlatıcı bir sebzedir. Salatalık içeriğinin çoğu su olduğundan, kalorisi çok düşüktür. Bir buçuk bardak salatalık (52 gram) yalnızca 8′ kalori içerir.

12. Rezene

Rezene, hafif bir meyankökü tadı olan bir sebzedir. Kurutulmuş rezene tohumları yemeklere anason aroması eklemek için kullanılır. Rezene çiğ veya kavrulmuş olarak tüketilebilir. Bir fincan (87 gram) çiğ rezene içinde 27 kalori içerir.

13. Sarımsak

Sarımsak, keskin bir kokuya ve tada sahiptir ve yemeklere lezzet katmak için yaygın olarak kullanılır. Sarımsak, yüzyıllar boyunca, çeşitli hastalıklar için bir çare olarak kullanılmıştır. Araştırmalar kan basıncını azaltabileceğini, enfeksiyonlarla ve hatta kanserle mücadele edebileceğini gösteriyor. Bir diş sarımsak (3 gram) sadece 5 kaloriye sahiptir.

14. Greyfurt

Greyfurt en lezzetli ve besleyici turunçgillerden biridir. Tek başlarına veya yoğurt, salata ve hatta balıkların yanında tüketilebilirler. Greyfurttaki bazı bileşikler kolesterol seviyesini düşürebilir ve metabolizmayı hızlandırabilir. Yarım greyfurtta (123 gram) 52 kalori vardır.

15. Limon

Limonlar birçok sos yapımında, meyve sularında ve birçok tarifde yaygın olarak kullanılır. Limonlar eklendiği tarife lezzet katmaktan fazlasını yapar. Araştırmalar limon suyunun vücudunuzdaki hastalıklarla savaşmak ve onları önlemek için antioksidan görevi görebilecek bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir. 30 gram limon veya limon suyu sadece 8 kaloriye sahiptir.

16. Beyaz mantar

Beyaz mantarlar süngerimsi bir yapıya sahip bir mantar türüdür. Vejetaryenler ve veganlar bazı durumlarda mantarları et yerine kullanır. Mantarlar birkaç önemli besin maddesi içerir ve bardak başına (70 gram) sadece 15 kaloriye sahiptir.

17. Biberler

Biberler birçok renk, şekil ve ebatta bulunabilir. Araştırmalar, biberlerin antioksidanlar bakımından zengin olduğunu ve vücudu oksidasyonun zararlı etkilerinden koruyabileceğini göstermektedir. Bir bardak (149 gram) kıyılmış kırmızı biber sadece 46 kalori içerir.

18. Papaya

Papaya kavunu andıran ve genellikle tropik bölgelerde yetişen siyah tohumları olan turuncu bir meyvedir. A vitamini açısından çok zengindir ve iyi bir potasyum kaynağıdır. Bir bardak papaya (140 gram) sadece 55 kaloriye sahiptir.

19. Turplar

Turplar acımsı tatları ile gevrek kök sebzelerdir. Genellikle koyu pembe veya kırmızı olarak görülürler, ancak çeşitli renklerde yetiştirilebilirler. Turplar birkaç faydalı besine sahiptir ve fincan başına (116 gram) sadece 19 kalori içerirler.

20. Ispanak

Ispanak, vitamin ve mineral yüklü ve kalorisi çok düşük olan bir başka yeşil yapraklı bitkidir. K vitamini, A vitamini ve folat içeriği yüksektir. Bir bardak (30 gram) ıspanak sadece 7 kalori içerir.

21. Domates

Domates, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Birçok şekilde tüketilebilir. Oldukça besleyicidirler ve likopen adı verilen yararlı bir bileşik içerirler. Araştırmalar likopenin kanser, iltihaplanma ve kalp hastalıklarına karşı koruyabileceğini göstermiştir. Bir bardak (149 gram) çeri domates 27 kaloriye sahiptir.

22. Şalgam

Şalgam, biraz acı bir tada sahip beyaz kök sebzeleridir. Şalgam birkaç faydalı besin içerir ve fincan başına (130 gram) sadece 37 kaloriye sahiptir.

23. Su teresi

Su teresi akan suda yetişen yapraklı bir sebzedir. Genellikle salatalarda ve sandviçlerinde kullanılır. Su teresi diğer yeşillikler kadar popüler olmasa da, besleyicidir. Bu bitkinin bir bardağı (34 gram), K vitamini için günlük ihtiyacın %106’sını, C vitamini için günlük ihtiyacın %24’ünü ve A vitamini için günlük ihtiyacın %22’sini karşılar ve sadece 4 kalori içerir.

24. Karpuz

Karpuz çok fazla su içeren bir meyvedir ve tadı oldukça lezzetlidir. Karpuz, yüksek miktarda C vitamini içerir. Bir bardak (152 gram) karpuz 46 kalori içerir.

25. Kabak

Kabak yeşil bir yaz sebzesidir. Birçok tarife eklenebilen hassas bir tada sahiptir. Kabağın kalorisi oldukça düşüktür ve fincan başına (124 gram) sadece 18 kalori içerir.

Son not

Düşük kalorili birçok lezzetli yiyecek var. Bunların çoğu sağlığa yararlı besinleri de içeren meyve ve sebzelerdir. Bu yiyeceklerden yapılmış çeşitli yemekler yemek, minimum miktarda kalori için bol miktarda besin sağlayacaktır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı