Diyet

Yeme alışkanlıklarınızı temizleyin

Yeme alışkanlıklarınızı temizleyin

Önceden ambalajlanmış, aşırı işlenmiş gıdaları en aza indirmenizi öneriyor ve mümkünse, yiyeceklerinizi taze, doğal malzemelerden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bazı insanlar bir vegan diyetini tercih eder ve bazıları da sütlerini sınırlandırdıklarında vücutlarının en iyi yanıt verdiğini bulur. Her iki şekilde de yaşam tarzınıza uyan bir yol seçmeniz ve esnek olmanız için kendinize izin vermeniz gerekir. İşlenmiş, yüksek sodyumlu, yağlı ve tatlı yiyecekleri çıkarmaya başladığınızda, hangi seçeneklerin sizin zevklerinize katıldığını ve katılmadığını tespit ederek daha kolay bulacaksınız.

Protein

Yağsız proteinlerin bazı örnekleri arasında tavuk, hindi, beyaz balık, fasulye, mercimek ve az yağlı veya hiç yağsız süt ürünleri bulunur. Proteinler kaslarınızın yapı taşlarıdır ve vücudunuzdaki deri ve hücre zarları gibi diğer yapıları oluşturmaya yardımcı olur. Yağsız proteinler düşük yağ içeriğine sahip olduklarından kalorileri de daha düşüktürler ve bu da herhangi bir öğün içine dahil edilmelerini kolaylaştırır. Örneğin, biraz haşlanmış yumurta ve doğranmış tavuk göğsü bir salataya atabilirsiniz.

Şekerden uzak durun

Diyetinizi temizlemenin bir yolu, gün boyunca tükettiğiniz şekerlerin miktarını sınırlamaktır. Meyve doğal olarak şeker fruktozu içerir; Evin etrafında tatlı bir terapi ararken, bir şekerli yiyecek, pişmiş şekerleme yerine doyurucu bir atıştırmalık için taze bir meyve parçası yiyin. Bu, öğleden sonralarınızın ortasında, kan şekeri zammı ve şekerli şekerlerin çarpışması olmadan aradığınız enerjiyi artıracaktır. Şekerin, “sağlıklı” olarak çevrelenen birçok gıdada saklandığını unutmamak önemlidir. Örneğin, birçok popüler yoğurt veya granola bar markası, astronomik miktarda ilave rafine şeker içerebilir. Gıda etiketlerini okuduğunuzdan ve şeker içerikli yiyeceklerden uzak olduğunuzdan emin olun.

Doymuş yağı kesiyoruz

Tüketilen toplam günlük kalorilerinizin% 10’undan azı doymuş yağ asitlerinden gelmelidir. Her türden toplam yağ alımı, tüm kalorilerin% 20 ila% 35 arasında olmalıdır. Bu demektir ki, günde 2,000 kalori alıyorsanız, bu kalorilerin 700’den fazlası yağ içermemelidir; Bu, günde yaklaşık 77 gram yağın mutlak maksimumuna eşittir. Gıda etiketlerini okuyun.

Fazla tuz tüketimi

Tuz kan akışına girer ve vücuttaki elektrolit dengesini bozarak böbreklerin işlerini yapmasını zorlaştırır. Adil olmak gerekirse, düşük bir potasyum alımının tuzdaki fazlalık gibi yüksek tansiyona neden olabilir. Bununla birlikte, pek çok insan, günlük beslenmelerinin bir parçası olarak hazır ambalajları tüketir ve hala ne kadar tuz fazla tükettiklerini bilmiyorlar. Öğün sonrası şişkinliği, bir burger yemeği ve popüler patates kızartması gibi ağır bir yemekten sonra iki güne kadar hissedebilirsiniz.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar; kalp, iskelet kasları ve özellikle de beyni faydası çoktur. Beyaz ekmek, ağartılmış un ve diğer işlenmiş karbonhidratlar, diyetinizde kaçınmanız gerekenlerdir. Bunlar çok az lif içermezler ve şekere dönüşürler ve enerji olarak kullanılmadıklarında yağlanırlar; Ayrıca muhtemelen birçok ilave şeker içerir. Bununla birlikte, taze sebzeler, % 100 tam tahıllı ekmekler, mercimek, fasulye ve bütün patatesler vücudunuz ve zihniniz için mükemmel kaynaklar, enerji ve yakıttır.

Antioksidan alımı

Eğer doymuş yağ oranı düşük olan bir diyet yiyorsa, atardamarlarınız ve kalpleriniz için temizlemeniz ve lif bakımından zengin bir diyet yapmanın bağırsaklarınız için temizlemesi, daha sonra antioksidan açısından zengin besinler vücudunuzun hücreleri için aynı türden sağlık yararları sağlar. Üzüm, yaban mersini, fındık ve evet, hatta çikolata (kakao), hücrelerinizin sağlıklı kalmasını ve vücudunuzun verimlilikle çalışmasını sağlayan besin açısından zengin antioksidanlar içerir.

Temiz mutfak temiz diyet

Tüm eski, giyilmemiş kıyafetlerinin dolabını hiç temizledin mi? Bunu yaptıktan sonra, bir kıyafet seçmek için gittiğinizde, dolap kapılarınızı açtığınızda, organizasyonda rahatlama hissedersiniz; aniden kendi gardırobunuzda kendinizi rahat hissediyorsunuz. Şimdi, buzdolabınızın veya kilerinizin açılmasının aynı şekilde hissettirdiğini hayal edin. Birçok insan, temiz bir diyet yapmaya çalışırken stresli yemeğe çıkmayı öğreniyor. Diğerleri bakkaldaki seçeneklere ve evde ne satın aldıklarına ve ne pişireceğine dikkat çekiyorlar. Gıda grupları hazırlayarak yemek tarifleri ile deneyebilir, market indirimlerine ve satışlarına göre alışveriş yapabilirsiniz ve bir tutamda her zaman sağlıklı bir öğün hazır olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı