Diyet

Çörek otu yağı zayıflatıyor mu

Çörek otu yağı zayıflatıyor mu

Zayıflamaya hızlı bir çözüm arayan insanlar, her gün özel çay harmanlarından bir kaşık dolusu elma sirkesinin içilmesine kadar birçok seçeneği deniyorlar.Bununla birlikte, zayıflama için en yeni trend, çörek otu yağı oldu. Günlük diyetinize eklemeniz gereken bir şey olup olmadığına karar vermek ve çörek otu yağının zayıflama hakkında neler yapabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Çörek otu yağı nedir

Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarından elde edilen yağdır ve kendisinden daha yaygın olarak kullanılır. Ancak, her ikisinin de bazı yararları vardır. Tohumların tadı biraz acı olabilir, bu nedenle yağı daha çok kişi tarafından tercih edilir.

Çörek otu tohumlarının birçok farmasötik kullanımı vardır. Bitkinin tohumları dünyanın çeşitli yerlerinde birçok hastalığı tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır ve anti mikrobiyal, antioksidan, antienflamatuar, antitümör ve anti obezite etkileri olduğu düşünülmektedir.

Ancak, son zamanlarda en çok dikkat çeken ve popüler hale gelmesini sağlayan etkisi, çörek otu yağının kilo verme faydaları oldu.

Çörek otu yağı zayıflamaya yardımcı olabilir mi

İlk olarak, bazı araştırmalar, çörek otu yağının insülin üretimini kontrol etmeye ve insülin seviyelerini yönetmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Journal of Endocrinology & Metabolism (Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi)’de yapılan bir araştırma, çörek otu yağının, pankreas beta hücrelerinin kademeli olarak yenilenmesine neden olduğunu, düşük serum insülin konsantrasyonlarını arttırdığını ve yüksek serum glukozunu azalttığını buldu. Bu bulgular, zayıflamaya yardımcı olduğunu açıklayabilir.

Çörek otu yağının kilo kaybı iddiasının ikinci unsuru iltihaptaki azalmadır. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine dergisindeki bir araştırmaya göre, çörek otu yağında timokinon adı verilen bir antioksidan vücuttaki iltihaplanmayı veya şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Çörek otu yağına kilo verme faydaları açısından bakılmış olan çalışmaların sayısı azdır, ancak daha popüler hale geldikçe, daha fazla araştırma yapılmaktadır. Kilo kaybı için çörek otu yağı kullanmak istiyorsanız, birkaç çalışma bazı ümit verici sonuçlara işaret ediyor.

Çörek otu yağını nasıl alabilirim

Çörek otu yağı bir yağı, bir sıvı takviyesi olarak temin edilebilir. Birçok eczanede ve markette bulabilirsiniz.

Çoğu takviyede olduğu gibi, denetleme kuruluşları, çörek otu yağı üretimini düzenlememektedir. Tüm güvenlik gereksinimlerini karşılamak üreticiye bırakılmıştır. Denetleme kuruluşları doğru olmadığı iddia edilen veya güvenlik standartlarına uymadığı iddia edilen ürünleri düzenleyebilir. Kısacası, saygın bir markadan satın almadığınız sürece, gerçek çörek otu yağı elde ettiğinizi bilemezsiniz. Yağın gücünü doğrulamak için varsa bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmış testlere bakın.

Günde iki kez 500 mg şeklinde alabilirsiniz ve araştırmalar yan etkileri yaşama ihtimalinin olmadığını gösteriyor. Günde iki gram kadar almak bile güvenli olabilir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için küçük bir dozla başlayın ve vücudunuzun tahammül seviyesine göre artırın. Bununla birlikte, takviye almadan önce sağlık profesyonelinize danışın. Çörek otu yağı içindeki aktif maddelerin bir kısmı reçeteli ilaçları etkileyebilir.

Son not

Kilo kaybı için çörek otu yağı kullanılması söz konusu olduğunda, araştırmalar çok az olmasına rağmen, diğer güçlü özellikleri göz önüne alındığında denemenin bir zararı olmadığını söyleyebilirim.

Elbette, genel sağlığınıza fayda sağlayabilir, ancak kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek istiyorsanız, önce genel diyetinizi değiştirmeyi düşünün.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı