Diyet

Zone Diyeti’nde ‘aç kalmak’ yasak

Zone Diyeti'nde 'aç kalmak' yasak

Amerikalı Barry Sears’ın namlıları da zayıflatan perhizi, günde 5 öğün yemeyi koşul koşuyor. Perhizde fast food dahi var…

Amerika Birleşik Devletlerili hekim Barry Sears, 42 ülkede yayımlanan ‘Zone Perhizi’ isimli kitabında, bir haftada sıhhatli kilo vermenin formülüne söylüyor… Türkçe’ye çevrilen ‘Zone Perhizi’, şanlıların perhizi olarak da öğreniliyor. Cindy Crawford, Bill Cosby gibi şanlıların uyguladığı ‘Zone Perhizi’, fazla insülin seviyesini yediğiniz yiyeceklerle düşürebilmeyi kastediyor. Perhizin esası, insülin hormonunun muhakkak bir seviyede tutulmasına sabrediyor. Günde en az 5 öğün yemeyi ve hiç aç sezmemeyi taahhüt eden perhizde menedilen en ehemmiyetli şey; “Aç kalmak”. Çok katı kaideler kapsamayan Zone perhizinde ‘fast food’a dahi yer var!

Perhiz tekliflerini ve zaferini 15 kitaptan oluşan bir seride toplayan Sears’ın ‘Zone Perhizi’nin felsefesini, ‘Yediğiniz yemeğin, aldığınız ilaç kadar ehemmiyetli olduğu’ fikri oluşturuyor. Kitabında perhizin neticelerinin bir hafta sonra görülmeye başladığını belirten Sears, bu perhizin aynı zamanda ihtiyarlama sürecini tersine döndüren bilimsel olarak ispatlanmış tek beslenme programı olduğunu da iddia ediyor.

Yemeğin ilaç olduğunu düşün

Kalori hesaplamaya karşı çıkan Sears, ehemmiyetli olanın insülin gibi hormonların balansta yakalanması olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor; “Her öğünde protein ve karbonhidrat balanslı alınmalı. Tam protein gereksinimi bir öğünde, karbonhidrat lüzumunuzu bir sonraki öğünde alamazsınız. Zira insülin seviyeniz yükselir. Yemeğinizin ilaç olduğunu düşünün. Her öğünde tabağınızı dengeleyin ve tek bir öğünde asla fazla kalori almayın. Ölçünüz de gözünüz ve avucunuzun içi olsun.” Sears’ın korunduğu ehemmiyetli noktalardan biri de, gıdasal yağların asıl düşmanımız olmaması. Sears, çoğalan obezite salgınının hakikat sebebini, “İnsülin hormonunun fazla yapımı şişmanlatır, kilolu kalmanıza yol açar” diye açıklıyor.

İşte ‘Zone Perhizi’nin kaideleri

– İkisi ara öğün olmak üzere günde beş kere yemeye mücadele edin.

– Aç olun ya da olmayın, öğünlerin arasında 5 saatten fazla zaman geçmesine izin vermeyin. Gerçeğinde yemek yemek için en uygun zaman, aç olmadığınız zamandır. Zira bu, insülin seviyenizi değişmezlediğiniz anlamına kazanç.

– Günde en az sekiz kadeh 1.8 litre su için.

– Uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapın.

Perhizin püf noktası

– Daha fazla meyve sebze yiyin. Makarna, hububatlar ve değişik nişastalar mevzusunda önlemli olun.

– Yağ yakmak için kesinlikle hudutlu olsa da yağ almak koşul. Zeytinyağı ve balığı seçim edin.

– Rastgele bir öğünde asla avucunuza sığacak ölçüden fazla et harcamayın. Bu ölçü elinizin kalınlığından fazla olmamalı. Her bir öğünde bayanlar 90 gram 3 köfte kadar, erkekler 120 gram et yemeli.

– Tabağınızı üçe ayırın. Tabağın üçte birine avuç içinden azıcık büyük ve kalın olmayan az yağlı bir et veya proteinli gıda koyun. Değişik üçte birine bolca sebze meyve, geri kalanına ise az ölçüde zeytinyağıyla beraber, kıyılmış badem koyun.

– Dışarıda yemek yerken ekmek yememeye dikkat edin. Şayet karbonhidrat alacaksınız, bunu tatlıya gizleyin. Başka şeyler ısmarlamadan evvel mönüden az yağlı protein yemeğinizi seçin. Yemeği beklerken herkes ekmeğe saldırdığında, bir bardak şarap ya da bir kadeh su için. Tatlı geldiğinde olasıysa yarısını yiyin. Tatlı yerine en iyisi taze meyvedir.

– Kahvaltınızı uyandıktan sonra 1 saat içinde yapın. Aç olsanız da olmasanız da günde 5 öğün 3 ana, 2 ara öğün yiyin. Gerçeğinde yemek yemenin en doğru zamanı tok olduğunuz zamandır zira bu insülin seviyenizin değişmezlendiği anlamına kazanç. Karbonhidrat lüzumunuzu daha fazla meyve sebze harcayarak alın. Ekmek, makarna ve pilavı ise “tatlandırıcı” olarak kullanın. Günde en az 8 kadeh su için. Bu 1.8 litreye denk kazanç. Bir öğünde kusur yaparsanız kaygılanmayın. Bir sonraki öğünde doğru beslenirseniz hormon seviyenizi tekerrür dengeleyebilirsiniz.

Misal mönü

Zone perhizinde kahvaltıyı uyandıktan sonra 1 saat içinde yapmalısınız. 07.00’da kahvaltı yaptığınızı varsayarsak değişik öğün saatleri alttaki gibi olmalı:

Kahvaltı 00.70

* Sebzeli omlet

* 1 portakal

Öğle 12.00

* Izgara tavuk salatası

* 1 orta boy elma

Ara öğün 16.30

* 2 rafadan yumurtanın beyazı

Akşam 19.00

* Taze fasulye, yeşil salata haşlanmış balık ya da tavuk

* 1 orta boy şeftali

Ara öğün 23.00

* 1 dilim peynir

* 1 bardak kırmızı şarap ya da 1 adet meyve

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı