Diyet

Tatlı krizi için tatlı öneriler

Tatlı krizi için tatlı öneriler

Canınız sıkkın, hava kapalı, perhizinizi browni yiyerek bozdunuz gitti, aldığınız kaloriler de cabası… Bunalım yarıyılları ve adet evveli bir haftalık zaman dilimi, bayanların kabusu olmayı sürdürüyor. Zira adet yarıyılında östrojen, prolaktin, tiroid hormonlarının seviyesindeki çoğalışlar, bayanlarda tatlı krizlerine yol açıyor.

Adet yarıyılında çoğalış gösteren östrojen hormonu sebebiyle enerji sarihe çıktığını belirten Beslenme Uzmanı Hale Taşkın, “Enerji de tatlı gıdalarda olduğundan tatlılara yönelme oluyor” diyor. Peki bayanlar bu tatlı krizlerini önlemek için ne yapmalılar?

Hale Taşkın’a göre, bayanları güçe sokan ve sonraki aylarda birbiri üstüne binen kilolarla kendini gösteren krizi baskılamak doğru değil. Başka Bir Deyişle bu yarıyılda hamur işi tatlılar yerine, sütlü tatlılar, meyveli yoğurt yiyerek gidişatı gevşetmek olası. Ayrıca meyveli yoğurt ve sütlü tatlılar grubu sütlaç, kazandibi, muhallebi bayanlarda 25 yaşından sonra yüksek oranda ortaya lüzumunu da karşılıyor. Adet evveli yarıyılda 2-3 günde bir sütlü tatlı yemek, krizin etkisini rahatlatabiliyor. Bir Haylimizin bırakamadığı çikolatayı minik parçalar halinde “çok az” harcamamız gerekiyor.

İşte tekliflerimiz…

Sabah kahvaltısı: Şekerli süt, beyaz beynir 2 dilim, domates salatalık, bir iki tatlı kaşığı bal veya reçel, 2 dilim ekmek.

Ara: Bir porsiyon sütlü tatlı muhallebi, sütlaç, kazandibi.

Öğle yemeği: Bir kase çorba, bir porsiyon sebze yemeği, salata ve komposto.

Ara: Bir gofret yenebilir, kalorisi düşüktür.

Akşam: 100. 150 gram et 3. 4 köfte, salata, 2 dilim ekmek.

Ara: Aşure, kabak ve ayva tatlısı olabilir.

Öğünlerinizi bu özel listeye göre tertip etmenin ve sütlü tatlılar harcamanın dışında neler yapabilirsiniz? Şimdi de bunlara bir göz atalım:

Yaşamınızdaki erkeği eğitin

Yaşamınızdaki erkeği, sizi tatlılarla ayartmaması mevzusunda eğitin. Bu mevzuda yazılmış kitapları, yazıları okumasını sağlayın. Siz tatlı bariyerini aşmaya kalkışsanız da gayretinizde size takviyeci olması mevzusunda ondan dayanak isteyin.

Diyet yapın

Bu yarıyılda karbonhidratları eksiltmek açlık krizlerini önler. Meyve suyu içmeyin, kavun veya elma harcamaya itina gösterin. Yalnızca bir öğün elma yiyin. 3. Kafeini yok sayın: Kahve, çay, cola ve çikolata adet evveli belirtisini artırır. Bu yarıyılda olası olduğunca kafeinden uzak durun. İçki gerçeğinde saf şekerdir ve hemen yağa dönüşür.

Jimnastik yapın

Adet evveli yarıyılda haftada 3 veya 5 seans halinde jimnastik yaparsanız adaleleriniz hafiflemiş olur.

Seçenek şekerler harcayın

Tüm bunlara karşın şeker, çikolata ve başka tatlılardan uzak duramıyorsanız, bir ihtiyat daha alabilirsiniz. Diş Arkadaşı Vakfı’nın Türkiye temsilcisi Selda Alemdar, günümüzde Xylitol, isomalt, maltitol, mannitol ve sorbitol gibi natürel tatlandırıcılarla üretilen şeker ve sakızların ağızda asit oluşturmadıklarını ve şeker gereksinimini bastırdığını söylüyor. Şemsiye altında gülen diş logosuyla satılan bu mahsuller, dişlere de hasar vermeyen mahsullerden oluşuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı