Diyet

‘Sağlıklı’ yoğurtların şeker içeriği

'Sağlıklı' yoğurtların şeker içeriği

Sağlık ile ilgili her bilgi güçlüdür. Bizi şeker yüklü tahıl karışımlarının, glutensiz olan her şeyin ve pazarlanan meyveli, aromalı, kısaca katkılı yoğurtların sağlıklı olduğu konusunda ikna ettiler.

Gerçekten sağlıklı mı

Beslenme etiketine bakarak bunların gerçek olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Ama dürüst olalım, çoğumuz etikete bakmıyoruz. Yoğurdu, tüm faydalı bakterileri içermesi nedeniyle sağlıklı hissediyor, özellikle üstünde ‘organik’ gibi yazılar yazıyorsa, kontrol etmeden alıyoruz. Ancak hislerimiz her zaman harika bir rehber değildir. Marketlerde satılan çoğu yoğurt maalesef şekerle dolu. Görünüşe göre sağlıklı olsa da, organik ürünler günlük şeker dozunuzun yarısını minik bir bardakta almanıza neden olabilir.

İlave şekerin farkında olun

İnsanlar diyetlerinde ne kadar ilave şeker olduğunun farkında değiller. Aromalı, meyveli, organik ve çocuk yoğurt kategorilerinin hepsinde 100 gram yoğurt başına ilave şeker içeriği 10.8 ila 13.1 gram. Bu birçok insan için günlük alacağı maksimum şekerin yarısı kadardır. Kadınların günde en fazla 25 gram, erkeklerin günde en fazla 38 gram ve çocukların günde en fazla 25 gram şeker alması önerilmektedir. Marketten aldığınız 100 gramlık bir meyveli yoğurt günlük şeker limitinizin nerdeyse yarısını doldurur.

Meyveli mi, sade mi

Buradaki problemin bir kısmı, aromalı, tatlandırılmış yoğurtların sade yoğurtlara kötü bir isim vermesidir. Doğal yoğurt 100 gramında ortalama 5 gram şeker içerir. Bu şeker eklenmiş şeker değil, doğal şekerdir. Yani marketten alacağınız meyveli, diyet gibi yoğurtların yerine tam yağlı sütten yapılmış doğal yoğurt sizin için aslında daha iyidir. Çalışmalar, süt ürünlerindeki yağların, kırmızı etten elde edilen yağların aksine, çok sağlıklı olduğunu gösteriyor. Süt ürünleri, sağlıklı bir diyetin yağ kaynağı olarak tüketilebilirler. Yoğurtta ayrıca, çeşitli bağırsak mikrobiyomunun korunmasına katkıda bulunabilecek canlı bakteriler bulunur.

Ancak bütün bu aromalı yoğurtlardaki eklenmiş şeker, sağlıklı bir atıştırmayı mahvediyor. Yıllardır, az yağlı yiyeceklerin lezzet kaybını telafi etmek için daha fazla şeker ilave edildiğini duyuyoruz. 2016’da yapılan bir çalışma sonunda bu teoriyi test etti ve sadece süt ürünleri için değil aynı zamanda unlu mamuller, et ürünleri ve soslara da şeker ilave edildiğini doğruladı.

Etiketleri okuyun

Size etiketleri okumanızı ve isimleri daha yakından tanımanızı öneriyorum. Satıcıların sizi organik veya doğal gibi sözlerle kandırmasına izin vermeyin. Beslenme etiketlerindeki ilave şekerleri her zaman okumaya çalışın. Bunu alışkanlık haline getirin. Sadece etiket kontrolü yaparak, kesebileceğiniz şeker miktarına şaşıracaksınız.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı