Diyet

Protein kaynağı 5 baklagil ve faydaları

Protein kaynağı 5 baklagil ve faydaları

Ülkemizde harcanan protein ölçüsünün büyük bir kısmını nebatsal kaynaklı gıdalar karşılar. Baklagiller protein doğrultusundan çok zengin kaynaklardır. Bedene alınan protein ölçüsünün yanında niteliğini tanımlayan içeriği de ehemmiyetlidir. Günlük beslenmeyle kesinlikle alınması gereken aminoasitler, kurubaklagiller ile karşılanabilir. Her gün alınmalıdır zira beceriksizlikleri, başka bir günkü aşırılıkla giderilemez. Ayrıca baklagiller ve hububatlar beraber harcandığında yiyecek bedellerinin daha nitelikli olduğu gözlemlenmiştir.

1- Mercimek

Bu doyurucu baklagillerin bir çok çeşidi vardır ve en yaygınları kırmızı ve yeşil mercimektir. tüm çeşitleri muhteşem bir protein kaynağıdır ve bir fincan pişirilmiş mercimek 17-18 gram protein içerir. Mercimek ayrıca demir, potasyum, magnezyum ve B vitaminleri açısından zengindir. Pişirme süresi genellikle 30-40 dakikadır. Bu da süratli ve sıhhatli bir yemek için basitçe hazırlanabileceği anlamına geliyor.

2- Ktümörü fasulye

Bir fincan pişmiş kuru fasulye takribî 10 gram protein içerir. Ktümörü fasulye aynı zamanda iyi bir demir, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Yüksek lif içeriği kan şekeri seviyesini ayarlamaya destekçi olur. Zengin protein, demir ve lif üçlüsüyle pilavlara, çorbalara, güveçlere, daha bir çok yemeğe ilave etmek için şahane bir seçenek.

3- Soya Fasulyesi

Soya bazen makûs olarak lanse edilse de, tam ve işlenmemiş formda harcandığında olağanüstü derecede besleyicidir. Güçlü bir protein kaynağıdır. Sekiz esas amino asidin tamamını kapsar ve bir fincan pişmiş soya fasulyesi 18 gram protein içerir. Soya fasulyesi aynı zamanda iyi birer B12 ve K vitamini kaynağıdır.

4- Nohut

Bir fincan pişmiş nohut takribî 14 gram protein içerir. Demir ve lif bakımından oldukça zengindirler ve aynı zamanda “kolesterolün bedendeki kolesterole eş bir biçimde, sitosterol ismi verilen bir nebat sterolunu” kapsarlar. Bu da kan kolesterol seviyelerinin düşmesine ve genel kalp ve damar sağlığınına destekçi olabilir.

5- Bezelye

Bezelyeler yeşil ve sarı olabilir. Sarı olanlar özel olarak kurutma teknikleriyle yetiştirilen bir bezelye cinsidir. Bir fincan pişmiş bezelye takribî 15 gram protein içerir ve takribî olarak aynı ölçüde lif içerir. Bu da bezelyeyi oldukça besleyici hale getirir. Potasyum, magnezyum, demir ve B vitaminleri bakımından da zengindirler. Takribî 45 dakika içinde pişirilebilir ve ayrıca bir hayli yemeğin içine ilave edilebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı