Diyet

Ketojenik diyet hakkında bilmediğiniz 6 şey

Ketojenik diyet hakkında bilmediğiniz 6 şey

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Ketojenik perhizle alakalı bir sual dinlemediğim, okumadığım veya konuşmadığım bir gün dahi geçmiyor.

Ketojenik perhiz; yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir beslenme tasarıyıdır. Bedeninizi, seçim ettiği enerji kaynağı olan karbonhidratlardan yoksun vazgeçerek, bunun yerine yakıt olarak yağ kullanmaya güçlersiniz. Bu, karaciğerin, hücrelerinizin enerji için kullanabileceği ketonları üretmesine neden olur. Uzun zaman enerji için yağ kullanma gidişatında olmak ketozis olarak adlandırılmaktadır.

Kilo kaybı mevzubahisi olduğunda tesirlidir. Bunun sebebi, bedenin yağları enerjiye dönüştüren çok fazla kalori yakması ve karbonhidratları geri tercümanın su ağırlığında süratli bir düşüşe yol açmasıdır. İştahınız aynı zamanda çok fazla yağlı besin yemekten eksilir ve bir hayli besini beslenme tasarınızdan çıkarırsınız ve yediğiniz besin spektrumunu ehemmiyetli miktarda daraltırsınız, bu da yediğiniz ölçüyü eksiltir.

Ketojenik perhiz, çocuklarda sara gibi nöbet bozukluklarını rehabilitasyon etmek için neredeyse bir asır evvel geliştirilmiştir.

İşte öğrenmeniz gerekenler.

Yüksek proteinli bir perhiz değildir

Bazı insanlar, ketojenik perhizin düşük karbonhidrat olduğu için et severlerin hayali olduğunu zannetmektedir. Ancak perhiz gerçeğinde çok fazla protein kapsamaz. Tipik dağılım yüzde 75 yağ, yüzde 20 protein ve yüzde 5 karbonhidrattır. Bu surattan biftek değil de esas odak noktalarınız tereyağı, fındık yağı ve hindistancevizi yağı gibi yağlardır. Hergün, özellikle doymuş yağ olmak üzere çok fazla yemek yemenin uzun vadeli sıhhat tehlikeleri olup olmadığı hala bilinmezdir.

Vejetaryenler için tehliklei olabilir

Vejetaryenler ve veganlar fasulye ve hububat gibi hudutsuz yiyecekler olmadan protein gereksinimlerini karşılamakta zorlanabilirler. Bazı sebzeler karbonhidrat kapsadığından, keto tasarısında hudutsuz ölçüde yiyemezsiniz.

Çoğu meyve harcanmaz

Minik porsiyon meyvelerin ötesinde, meyvelere karbonhidrat açısından zengin oldukları için izin verilmez. Ketozisde kalmak için günde yalnızca barbarca 20 gram karbonhidrat yiyebilirsiniz ve bir büyük elma 25 gram karbonhidrat kapsar.

Kabızlık ortaya çıkabilir

Kepekli hububatlar, baklagiller ve meyveler gibi gıdaları perhizinizden çıkardığınızda, zengin lif kaynaklarını kesersiniz. Öbür yaygın yan tesirler: Düşük kan şekeri ve karbonhidrat yetersizliğinden sersemlik hissi.

Sosyal izoleye neden olabilir

Aile yemeği, dostlar ile mutlu saatler, partiler ve yemekli davetler… Ketojenik perhizde bu stil yemeklere katılmak güçtür. Kilo kaybı için ketozda kalmanız gerekir ve partilerde, akşam yemeklerinde ya da yalnızca bir sandviç yerken ketoz dışına çıkarsınız.

Mübalağa Etilmiş verimler

Evet, ketojenik perhiz takip edildiğinde muhtemelen kilo vermeye neden olacaktır. Ama ketojenik perhizin, iltihaplı sivilce rehabilitasyonu, ihtiyarlama bulgularını yavaşlatma ve kanseri ihtiyata tesiri ile alakalı tüm söylemeler ispata dayalı değildir.

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı