Diyet

Kahvaltını atlama kilonu saklama

Kahvaltını atlama kilonu saklama

Yapılan bir hayli araştırmaya göre sabah kumpaslı kahvaltı yapan şahısların kilo hakimiyeti sağlamada yapmayanlara göre çok daha galibiyetli oldukları tespit edilmiş. Bu da demek oluyor ki; kahvaltı yaptığınızda daha basit kilo verebileceksiniz. Aynı zamanda yalnızca zayıflamak için değil, kahvaltı yapmanın iş galibiyetini ve konsantrasyonu da çoğaldırdığı tespit edildi. Peki kahvaltı hem kilo verdiriyor, hem iş başarını çoğaldırıyor, hem de güne daha devingen başlamanızı sağlıyorsa neden yapmıyor olabilirsiniz?

İşte size birkaç neden…

Gece geç yiyip sabah kahvaltıyı geciktirmek

Gece saat kaçta yerseniz yiyin sabah uyandığınızda tok bile hissetseniz metabolizmanızı kahvaltı ederek harekete geçirmeniz gerekir. Kahvaltıyı atlarsanız öğle ve akşam yemeklerinizin de saatleri değişecek ve bu sizi kilo alma döngüsünü çekecektir. Kahvaltı yapmadığınızda daha az kalori aldığınızı ve bu biçimde beslenmenizi dengeleyebileceğinizi düşünebilirsiniz ancak bu büyük bir kusurdur. Zira öğle yemeklerinde uzun süren açlık sonrasında hakimiyetinizi kaybedersiniz. Bu gidişat ise sizi verdiğiniz kiloların daha aşırısıyla karşı karşıya vazgeçer.

Kahvaltıyı sıçramak

Sabah işe yetişme telaşında dakikalar hatta saniyeler bile ehemmiyet talep edebiliyor. Bu yoğunluk içerisinde beslenme çoğu zaman ikinci tasarıya atılıyor. Nasıl olsa bir şeyler yerim ama geç kalmamam gerek fikriyle konuttan çıkılıyor ve en yakın pastane veya simitçide soluk alınıyor. Seçimlerde yüksek karbonhidrat ve yağ kapsayan, proteinden yoksun yiyecekler oluyor. Böyle olunca da kısa vakitte bu kiloyu nasıl aldım ben? Suallerini sormaya başlıyorsunuz. Ne Yazık Ki çok yoğun tempolu yaşamlarda sıklıkla karşılaştığımız bir gidişat. Diyorsunuz ki her şeyi ucu ucuna yetiştiriyorum zati ve bunlara zaman kalmıyor. O zaman hiç bir şey yemeden konuttan çıkmak yerine 1 kadeh süt içine darı gevreği veya 1 kase yoğurt içine taze meyve ve yulaf ezmesi seçim edebilirsiniz. Hatta hiç zamanım yok derseniz akşamdan sıhhatli bir sandviç hazırlayıp buzdolabına koyup sabah yolda harcayabilirsiniz. Başka Bir Deyişle sizin de kavrayacağınız gibi her zaman bir seçenek bulabilirsiniz.

Akşam fazla yemek

Yeniden bir dengeleme anlamıyla karşı karşıyayız. Kahvaltı öğünü günün en uzun açlığı olan gece açlığından sonra karşılaşılan ilk öğündür. Düşüncemiz; dün yediğimiz yemekten aldığımız enerji bizi sabahtan öğle yemeğine kadar tok meblağ ve dün yediklerimizin pişmanlıklarını ancak bu biçimde bastırabiliriz. Hayır bu doğru değildir. Sabah kalktığınızda yeni bir gün yeni bir enerji demektir. Siz gece 7-8 saatlik bir açlık süresi yaşıyorsunuz, kahvaltı yapmadığınızda bu saat 12-13 ü buluyor ve kan şekeri balanssızlığı yaşıyorsunuz. Bu gidişat ise sizin enerjinizin eksilmesine ve ruh halinizin değişmesine neden oluyor. O surattan bir evvelki gün fazla kaçırdığınızı düşünseniz bile sabah kahvaltı yapın.

Kahvaltı nasıl olmalı

Son senelerde yapılan araştırmalar, ideal bir kahvaltının az yağlı, kompleks karbonhidratlar ve liften zengin, kalsiyum ve vitamin kapsayan besinlerden oluşması gerektiğini ortaya koyuyor. Kepeği parçalamamış hububat mahsulleri, taze sebze ve meyveler, kuru baklagiller lif açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor. Sıhhatli ve aynı zamanda da lezzetli bir kahvaltı için; karbonhidrat, lif, protein, mineral ile vitamin bakımından zengin ve az yağlı gıdaları seçim etmek gerekiyor. Pastanelerden alınan poğaça, börek, açma, simit yanında meyve suyu yüksek karbonhidrat tüketimine neden oluyor, bu da kısa vakit sonra açlık yaşatıyor. Bizim istediğimiz ise balanslı olarak tüm besinlerden harcamaktır. Tokluk hissimizin çoğalması ve içeriğindeki kalsiyum mineralinin kilo vermede oldukça işe yaradığı protein kapsayan gıdaları da unutmamamız gerekiyor. Sabah kahvaltısında protein kapsayan yiyeceklerin galibiyetli kilo kaybında ehemmiyetli bir rolü olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmaktadır. Bu sebeple beslenmemizden yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi yiyeceklerden belirli birini bulunduruyoruz. Hem kahvaltımızı sıçramamış hem de kilolarımızı gizlemek zorunda kalmamış oluyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı