Diyet

Gizli kilo verme silahı: Su

Gizli kilo verme silahı: Su

Zayıflama mevzubahisi olduğunda, büyülü bir hap gibi bir şey ne yazık ki yok. Sabır, özveri ve daha da ehemmiyetlisi meblağlılık gerektiren bir süreç. Galibiyetli olmak için, sıhhatli bir perhiz ve kumpaslı egzersizin bir kombinasyonuna ve aynı zamanda büyük neticeler verebilecek başka bir unsur olan suya lüzumunuz var.

Bu kalorisiz meşrubat yalnızca susuzluğunuzu gidermekle kalmaz. Su, bedeni hücresel seviyede tesirler. Sıcaklığı tertip edebilir, yiyecek maddelerini transfer edebilir ve evet, kilo kaybını sağlayabilir.

Metabolizmayı süratlendirir

Su, metabolizma ile doğrudan iletişimlidir. Organizma içindeki hayatı devam ettiren kimyevi tepkinlerin çoğu için zorunludur. İlk rollerinden biri, besini enerjiye dönüştürmek, başka bir deyişle kalori yakmaktır.

İştahı bastırır

İçilen su, mideyi şiririr ve açlığı eksiltebilir. Daha fazla su içmek, daha fazla yemek yeme isteğinizi eksiltebilir, bu sebeple kalori alımınızı sınırlayabilir.

Su balansı

“Aç değilsiniz, yalnızca susamışsınız” ifadesini hiç dinlediniz mi? Açlık ve susuzluk, beynin hipotalamus ismi verilen bir kısmı tarafına tertip edilir. Bu sebeple, beden su lüzumunu besin lüzumu ile karıştırabilir. Bedeninizdeki su kaybının yerini doldurarak ve afaki aperatiflerden sakınarak kilo kaybına dayanakçı olabilirsiniz.

Beden atıkları

İnsan bedeninde su oranı %50’nin üzerindedir. Su sayesinde, böbrekler zehirli maddeleri filtreler ve vücutsal atıkları uzaklaştırır. Susuz kalmak; kabarıklık, kabızlık ve öteki sindirim meselelerine yol açabilir. Yeterince su harcamamak, bedeninizde su yakalanmasına ve ödem yaradılışına neden olur. Bu vaziyet kilo vermenizin önüne geçebilir. Bu sebeple yeterli su tüketimi kilo vermek için oldukça ehemmiyetli bir unsurdur.

Ne kadar su içmeniz hakkında bilgi için “Günde kaç litre su içilmeli” yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı