Diyet

Erkekler kadınlardan daha hızlı kilo veriyor

Erkekler kadınlardan daha hızlı kilo veriyor

Bir erkekle zayıflama yarışına girdiğinizde, onun daha kolay ve hızlı kilo vermesi gibi sert bir gerçekle karşılaşırsanız, şaşırmayın. Erkekler kadınlardan daha hızlı kilo verirler.

‘Diabetes, Obesity and Metabolism’ dergisindeki bir araştırma, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki 2.200’den fazla fazla kilolu yetişkinin kilo kaybı sonuçlarını ayrıntılı olarak açıkladı. Yetişkinlerin her birinde hafifçe yükselmiş kan şekeri seviyelerinin işaret ettiği bir durum olan prediyabet de vardı.

Sekiz haftalık çalışmada, bu yetişkinler çoğunlukla çorbalar, sıcak tahıllar ve düşük kalorili sebzelerden oluşan 800 kalorili bir diyet uyguladılar. Sonunda, erkekler kadınlardan yüzde 16 daha fazla kilo kaybetti. Kadınlar ortalama 10 kilo, erkekler ise ortalama 12 kilo verdi.

Erkekler daha sağlıklı zayıflıyor

Erkekler için iyi haberler bu kadarla bitmiyor. Grup olarak erkeklerin kalp atış hızı daha düşük ve vücut yağları daha azdı. Ayrıca, çalışmanın sonunda diyabet riskleri kadınlardan daha düşük çıktı. Düşük kalorili diyetin kadınlar üzerinde başka etkileri vardı. Kadınlar, “iyi” kolesterol türü olarak da bilinen HDL kolesterolünde büyük düşüşler yaşadılar. Ayrıca, kemik mineral yoğunluğunda zayıf kemiklere yol açabilecek daha büyük düşüşler gösterdiler. Yağsız vücut kütleleri de azaldı, bu da metabolizmanın ve zayıflamanın yavaşlamasına neden oluyor. Araştırmadaki erkeklerin kaybettiği yağ türü, kadınların kaybettiği türden daha sağlıklıydı.

Fizyolojik farklılıklar var

Kadınlar vücut yağlarını kalçaları, uylukları ve popoları etrafında taşıma eğilimindedir. Derialtı yağ adı verilen bu tür yağ çocuk doğurma ve adet görme durumları için önemlidir, ancak kaybedildiğinde metabolik sağlığınız için hiçbir şey yapmaz. Bu talihsiz bir durum çünkü bu çalışmada kalçalardan, kadınlar; erkeklerden daha az yağ kaybetti.

Erkeklerin neden daha fazla kilo verme eğiliminde oldukları, kadın ve erkeklerin vücut işleyişindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Fizyolojik olarak, erkeklerin vüutları daha hızlı yağ yakmak için çalışır. Yağsız kas kütlesine ve doğal olarak daha yüksek metabolik hıza sahiptirler. Yağsız kas kütlesi de daha fazla kalori tüketir. Vücutta ne kadar fazla kas kütlesi olursa, vücudunuz o kadar fazla yağ yakma eğiliminde olur.

Erkeklerin metabolizmaları daha hızlı

Çalışmadaki kalori miktarı da adaletsiz olarak fayda sağlamıştır. Vücudun uyku ve nefes alma gibi temel işlevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu kalori miktarı ‘bazal metabolizma hızı’ olarak adlandırılıyor. Erkeklerin, kadınlara göre bazal metabolizma hızı daha yüksektir. Erkeklerin bazal metabolizma hızlarını karşılamak için her gün daha fazla kalori tüketmeleri gerekir.

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı