Diyet

Diyet yapmadan 20 adımda zayıflayın

Diyet yapmadan 20 adımda zayıflayın

Yaşamınızda yapacağınız minik farklılıklarla perhiz yapmadan nasıl zayıflayabileceğinizi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Elif Karacanoğlu anlattı.

1- Yemek yeme müddetinizi tanımlayın.

20 dakika süresince bir giderekici ayarlayın ve ne kadar zamanda yemek yediğinizi keşfedin. Bu karışık bir perhiz tasarıyı olmadan zayıflamanızı sağlayacak iyi alışkanlıklardan biridir. Böylece her lokmanın tadını alarak yemek yiyebilirsiniz. 20 dakikalık bir zamana yayarak yediğiniz minik porsiyonlardaki gıdalar, hem yemekten neşe almanızı sağlar hem de bedeninizin doygunluk hormonlarını tetikler.

2- Daha çok uyku daha az kilo demek olabilir

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günlük uyku müddetinizi bir saat artırdığınızda geceleri daha erken yattığınızda şahıstan bireye değişse de bir senede takribî 14 kilo verebilirsiniz. Natürel bunu yanlış ara atıştırmalardan sakınarak yapabilirsiniz.

3- Daha çok sebze ve meyve yiyin

Öğünlerinizden birini ki genellikle akşam yemeğini daha çok sebze ve meyve yemeye ayırın. Meyve ve sebzeler daha fazla lif ve su kapsadığı için daha az kalori almanıza takviyeci olur. Sebzeleri pişirirken değil; servis yaparken yağ kullanın. Salata hoşlananlardansanız salatanızı tatlandırmak için yüksek yağlı soslar yerine limon suyu ve mevsimine uygun otları seçim edin.

4- Çorbaya sofranızda yer açın

Mönünüze yağ ve kalori oranı yüksek olan kremalı çorbalar hariç olmak üzere kesinlikle çorba ilave edin. Böylece daha az kalori alırsınız. Çorbayla başlayan bir yemekte doygunluk hissi daha süratli oluşacağından iştahınız eksilir. Çorbanın ardından sebze ağırlıklı bir yemeği seçim edin.

5- Hububatları daha fazla harcayın

Kahverengi pirinç, arpa, yulaf, buğday ve bütün buğday gibi kepekli hububatlar da fark etmeden kilo vermenize takviyeci olur. Daha düşük kalori alırken kolesterolünüzü de sıhhatli seviyede yakalayabilirsiniz.

6- Erişilebilir niyetler koyun

Daha Önceki bir gözde giysi, etek ya da pantolonunuzu her gün görebileceğiniz bir yere asın ve mükâfatınız yine o giysileri giyebilmek olsun.

7- Ekmeği eksiltin

Kahvaltı ya da öğlen yemeğinde yediğiniz sandviçin bir dilimini eksilterek; ayrıca içine domates dilimleri, közlenmiş biber veya keçi peyniri koyarak daha az kalori alabilirsiniz.

8- Pizzadan bırakamam diyenlerdenseniz

Pizzanızın hamurunu ekmek kabuğu gibi ince seçim edin. Üzerine ise garnitürler ve light peynir koyarak 100 kalori daha kazanmaktan kurtulabilirsiniz.

9- Şekeri kesin

Şeker yerine meşrubatlarınızı tatlandırmak için limon, nane gibi lezzetlerden faydalanabilirsiniz. Şekerli mahsullerden de uzak durarak fark etmeden bir senede takribî 5 kilo kaybedebilirsiniz.

10- Uzun kadehler yerine kısa ve geniş kadehler kullanın

Meyve suyu, soda gibi harcayacağınız akışkanları kısa ve geniş kadehlere koyarak harcadığınızda %25-30 oranında daha az kalori alırsınız.

11- İçki tüketiminizi hudutlandırın

İçkili meşrubat tüketiminizi ve yanında yediğiniz cips, fındık gibi atıştırmalıkları hudutlandırdığınızda daha az kalori almış olursunuz.

12- Yeşil çaya yaşamınızda yer açın

Yeşil çay fark etmeden kalori kaybetmenizi sağlayacağı için iyi bir strateji olabilir.

13- Yoga yapın

Amerikan Diyetik Derneği’nin araştırmasına göre yoga yapanlar öz farkındalık ve kumpaslı beslenme mevzusuna daha fazla dikkat etmek meylinde olduğu için aynı zamanda afaki kalori almaktan da uzak durabilirler.

14- Dışarıda yemek yemek yerine konutta yemeği seçim edin

Haftanın en az beş günü konutta yemek yerseniz daha basit kalori kaybedebilirsiniz. Güç geliyor diyenlerdenseniz evvelden doğranmış yağsız sığır eti, marul, konserve fasulye, somon gibi işinizi süratlendiren besinleri kullanarak hem daha tez yemek yapabilir hem de daha az kalori almış olursunuz.

15- Yemek masasının sevincini çıkarın

Yemek sofrasının kesintisiz yemek yemek yerine sohbet ederek yemeğin tadını çıkarabileceğiniz bir alan olduğunu unutmayın. Ancak sofrada kalacağınız zamanı da çok uzatmayın.

16- Güçlü naneli sakız çiğneyin

Çok sık acıkıyor ve atıştırmak istiyorsanız şekersiz nane aromalı bir sakız çiğneyerek bu isteğinizi rahatlatabilirsiniz.

17- Yemek tabaklarınızı küçültün

Otomatik olarak daha az yemek yemek için yemek tabaklarınızı küçültün. Böylece fark etmeden günde 200 kaloriden senede ise takribî 10 kilogram kilodan kurtulabilirsiniz.

18- Makarnadan bırakmam diyenlerdenseniz

Daha çok yağ kapsayan krema bazlı soslar yerine daha az yağ kapsayan domates bazlı sosları seçim edin.

19- Daha az et harcayın

Vejetaryen yemek yeme zayıflama alışkanlığını da birliktesi getirir. Vejetaryenler, et yiyenlere göre daha az kalori alırlar. Bunun muhtelif sebepleri olmakla beraber, baklagiller ehemmiyetli bir rol oynayabilir. Mercimek çorbası ve öteki lezzetli baklagil esaslı besinler yalnızca lif ile doludur.

20- Her gün 100 kalori aşırıdan yakarak bir sene içinde 10 kilo verebileceğinizi öğreniyor muydunuz?

Bunun için her gün takribî 20 dakika yürüyün. Bu yürüyüş sırasında resim çekin. Yürümeye müddetim yok diyorsanız 30 dakika konutunuzu arının.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı