Diyet

Biberiye çayının faydaları

Biberiye çayının faydaları

Bir Hayli insan, hoş tadı ve bereketleri için biberiye çayının tadını halihazırda çıkarıyor.

Biberiye çayının yararlarına ve biberiye çayı kullanımının yanı gizeme mümkün ilaç etkileşimlerine beraber bakalım.

Ruh halini iyileştirir

Zaman zaman stres yaşamak klasiktir. Yapılan araştırmalar biberiye çayı içerisindeki bileşiklerin içilip solunmasının ruh halini iyileştirmeye, dingileştirmeye ve uyku niteliğini artırmaya dayanakçı olabileceğini göstermektedir. Biberiye özü, bağırsaktaki sıhhatli bakteri balansını sağlayarak ve beyninizin duygular, bilme ve hatıralarla ilişkili bir parçası olan hipokampustaki iltihaplanmayı eksilterek ruh halinizi iyileştirebilir.

Yüksek antioksidan kapsar

Antioksidanlar, bedeninizi oksidatif zarar ve iltihapdan gözetmeye dayanakçı olan ve kanser, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları önlemeye dayanakçı olabilen bileşiklerdir. Meyveler, sebzeler ve biberiye gibi nebatlarda bulunurlar. Biberiye çayı ayrıca antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip bileşikleri kapsar.

Biberiye, antioksidan özelliği sayesinde bozulabilen besinlerin raf ömrünü uzatmak için genellikle natürel bir gözetici olarak kullanılır. Biberiye çayındaki bileşikler ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya dayanakçı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Biberiye yaprağı, ananesel tıpta antibakteriyel ve yara iyileştirici tesirleri için kullanılır.

Kan şekerini düşürür

Yüksek kan şekeri; gözlere, kalbe, böbreklere ve asap sistemine hasar verebilir. Bu sebeple, diyabeti olan şahısların kan şekeri seviyelerini balansta yakalamaları çok ehemmiyetlidir. Çalışmalar biberiye çayındaki bileşiklerin kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir, bu da biberiyenin diyabetli insanlara yüksek kan şekeri yönetimi için dayanakçı olabileceği anlamına gelmektedir. Biberiye çayı, insülin eşi tesirler uygulayarak ve glikozun adale hücrelerine emilimini artırarak yüksek kan şekeri seviyelerini düşürmeye dayanakçı olur.

Beyin sağlığına gözetir

Bazı tüp ve hayvan çalışmaları biberiye çayındaki bileşiklerin beyin hücrelerinin vefatını önleyerek beyninizin sıhhatini gözetebildiğini göstermektedir. Hayvan araştırmaları, biberiyenin, inme gibi beyin zararına yol açabilecek vaziyetleri yasaklayabileceğini ileri sürüyor.

Öteki çalışmalar biberiyenin beynin ihtiyarlamasının negatif tesirlerini önleyebileceğini, hatta alzheimer gibi hastalıklara karşı gözetici bir tesiri olduğunu göstermektedir.

Mümkün ilaç etkileşimleri

Öteki bir hayli şifalı nebatta olduğu gibi, bazı insanların mümkün ilaç etkileşimlerinden dolayı biberiye çayı harcarken dikkatli olmaları gerekebilir.

Biberiye çayı ile negatif etkileşime girme tehlikeyi azami olan ilaçlardan kimileri:

– Kanınızı syerelterek kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan antikoagülanlar

– Yüksek tansiyon rehabilitasyonunda kullanılan ACE inhibitörleri

– İdrarınızı artırarak bedeninizin ekstra akışkandan kurtulmasına dayanakçı olan diüretikler

– Manik bunalım ve öteki ruh sıhhati bozukluklarının rehabilitasyonunda kullanılan lityum

Biberiyenin, idrarın çoğaldırılması, kanın pıhtılaşma yeteneğini bozması ve kan tazyikini düşürmesi gibi ilaçlara eş tesirleri olabilir. Lityum alırsanız, biberiyenin idrar söktürücü tesirleri bedeninizde toksik lityum birikmesine neden olabilir.

Bu ilaçlardan rastgele birini veya eş emeller için başka ilaçları alıyorsanız perhizinize biberiye çayı ilave etmeden evvel sıhhat uzmanınıza danışmak en iyisidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]dinvekadin.net

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı