Diyet

Beslenme mi egzersiz mi

Beslenme mi egzersiz mi

Hepimiz sıhhatli beslenmenin ve haftada en az üç gün spor yapmanın zorunlu olduğunu öğreniyoruz. Fakat bu gidişat her zaman cümbüşlü olmayabiliyor. Bazen canımız bunaldığında ya da dramatik olduğumuzda yemeğe saldırabiliyor ya da çılgıncasına spor yapmaya başlayabiliyoruz. Peki hangisi doğru? Başka Bir Deyişle hangi gidişatta yemeliyiz hangi gidişatta yediklerimizi eritmeliyiz?

Uykusuzluk sürüklediğinizde: EGZERSİZ

Egzersiz yapmak gerilimi eksiltmeye takviyeci olurken beden bitkin düştüğü için daha basit uykuya dalmayı da sağlıyor. Bedendeki adaleler çalıştığında uykuya dalmak çok daha basit oluyor. Chicago’daki Northwestern Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada yatmakta güçlük sürükleyen 55 yaş ve üzerindeki katılımcıların uyku alışkanlıkları izlendi. 16 hafta müddetince kumpaslı bir biçimde egzersiz yapan katılımcıların daha basit uykuya daldıkları ortaya çıktı.

Enerji toplamak için: YEMEK

Egzersiz oksijen seviyesini yükseltiyor fakat evvel bedeninizin çalışması için zorunlu gıdaları almanız gerekiyor. Karbonhidratlar enerjiyi artırıyor ancak karbonhidrat seçerken esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratları seçmelisiniz. Bu cins gıdalar daha uzun müddet tok sezmenize takviyeci oluyor.

Kilo vermek istediğinizde: HER İKİSİ DE

Yağ depolanmasına ve fazla insülin imaline neden olan besinlerden uzak durmalısınız. Bu sebeple de şeker ve arıtılmış edilmiş karbonhidratlar yerine lifli karbonhidratlar ve protein harcamalısınız. Misalin patates yerine ton balığı ya da bütün hububatlı ekmek yerine humus harcayabilirsiniz. Fakat kilo vermek için yalnızca yediklerinize dikkat etmek yetmez, aynı zamanda egzersiz de yapmalısınız. Egzersiz, adalelerinizin çalışmasını sağlarken kalori yakarak metabolizmanızın süratlenmesine de takviyeci oluyor.

Modunuz düştüğünde: EGZERSİZ

Egzersiz yapmak beyinde endorfin başka bir deyişle adrenalin sağlayan hormonların salgılanmasına neden oluyor ve bu da kendinizi daha iyi sezmenizi sağlıyor. Şayet egzersizle beraber iyi sezdirecek gıdalar harcamak istiyorsanız omega-3 kapsayan fındık ya da balık harcayabilirsiniz.

Göğüs kanseri tehlikesini eksiltmek için: HER İKİSİ DE

Yapılan araştırmalar kumpaslı olarak fiziksel etkinlik yapan bayanların göğüs kanserine tutulma tehlikesinin yüzde 20-40 daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Kumpaslı olarak yapılan spor, kilo hakimiyetini sağlıyor ve yüksek östrojen seviyesini dengeliyor. Çalışmalar, menopoz evveli spor yapmanın meme kanseri tehlikesini ehemmiyetli oranda eksilttiğini de gösteriyor.Ayrıca brokoli, Brüksel lahanası ve beyaz lahana gibi sebzeleri de bol bol harcamak gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı