Diyet

60 saniyede kilo vermeye başlayın

60 saniyede kilo vermeye başlayın

Menülerinizden çıkaracağınız bu yiyeceklerin yerine neleri koyabileceğinizi ve nasıl zayıflayabileceğinizi bilmenin zamanı geldi.

1.Yüksek fruktozlu darı şurubu

Darı şurubu, darıdan elde edilen şekerdir. Bu hiç sıhhatli değildir. Üstelik darının genetiği değiştirilen yiyeceklerin başında gelmesi, darı şurubunu bizim için daha da makûs yapar. Darı şurubunun içindeki fruktoz, bedenimizde süratle yağa dönüşür. Darı şurubu, ambalajlanmış ve raf ömrü olan, süratli harcanan neredeyse her besinde bulunur. Metabolizma hormonlarına müdahale ederek, bedenin yağ depolamasına neden olur. Bu yiyecekler her yerde bulunuyor. Yiyecek üreticilerinin son senelerde, bu yiyecek katkı maddesini kullanarak ne kadar kar ettiğini gitgide genişleyen bellerimizi kavrayabiliriz.

Ne yapmalı?

Satın alınan her mahsulün yaftasını okumayı, alışkanlık haline getirin. İçinde darı şurubu ve fruktoz bulunanları hemen yerine koyun.

2. Suni tatlandırıcılar

Bir Hayli adla piyasada bulunan ve hepimizin ‘şekersiz’ diye kullandığımız suni tatlandırıcılar, kilo almamıza neden oluyor. Bu tatlandırıcılar, beden yağı tarafından emilir ve beden ağırlığında çoğalışa neden olur. Bu mahsul yalnızca meşrubatlarını tatlandırmak için kullanılmaz. Perhiz olarak satılan mahsullerde en çok kullanılan tatlandırıcıdır. Perhiz yapanlar suçsuzca bu besinleri seçim ediyor ancak zayıflamalarına mani oluyor.

Ne yapmalı?

İçinde suni tatlandırıcı bulunan mahsulleri kullanmaktan kaçının. Perhiz meşrubatlar yerine natürel suya aromalar ilave etmeyi deneyin. Limon,nane,meyve… Perhizinizden tatlandırıcıları çıkardığınız anda, bedeninizin hormonal balansının bayağılaştığını, baş sızılarınızın ve alerjik gidişatların eksildiğini de far edeceksiniz.

3. Trans yağlar

Trans yağları duymuşsunuzdur. Trans yağ, yağların imalatı ve işlenmesi sırasında kimyevi olarak değişen , hazır yiyecek ve ambalajlanmış mahsullerde bulunan yağlardır. Bedende depolanır ve karaciğere hasar verir. Trans yağların saklandığı tek yer fast food gıdalar değildir. Kek, çerez, turta, tatlı atıştırmalıklar hatta natürel diye satılan ekmeklerde de bulunur.

Ne yapmalı?

Aldığınız mahsullerin içerisindeki maddeleri dikkatlice araştırın. Bazen ‘trans yağ yoktur’ ibaresi bulunan mahsullerde de bulunabiliyor. Bu sebeple mahsul terimlerini bilin. Başka bir adla yer almış olması mümkündür. ‘Hidrojenize’ ifadesi varsa almayın.

4. Soda – gazoz

Natürel maden suyundan bahsetmediğimizi belirtelim. İçinde tatlandırıcı bulunan sodalar, şimdiye dek perhiz yapanların bir numaralı meşrubatıydı. Kilo verememe nedenleri de soda olabilir. Soda ve gazozların hiçbir sıhhat kıymeti olmadığı gibi, suni tatlandırıcı, renklendirici şeker gibi sıhhatsiz maddelerle doludur.

Ne yapmalı?

Asitli meşrubatları hoşlanıyorsanız bırakmak azıcık zaman alabilir. Seçenek olarak karbonatlı su ile meyve sularını karıştırabilirsiniz. Ancak zaman içerisinde karbonatlı da olsa asitli meşrubatlara son vermeniz gerekiyor.

5. Şeker

Kilo vermeye çalışıyorsanız, şeker buna mani olan birinci düşmandır. Şeker yalnızca perhizinizi sabote etmez. Diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve erken ihtiyarlama gibi hastalıklara da davetiye çıkarır.

Ne yapmalı?

Yaşamından şekeri çıkaracak teklifler dikkate alınmalı. Tatlı bir şeyler kullanmak istediğinizde, günde 3 kere bir çay kaşığı olacak biçimde, pastörize edilmemiş bal, akçaağaç şurubu gibi nebatsal tatları kullanabilirsiniz. Şekeri eksilterek yalnızca kilo vermekle kalmaz, bağışıklık sisteminizi de fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

6.Perhiz hapları

Çoğu ticari mahsul olan bu haplar, kilo vermekte asla işe yaramıyor. Üstelik sıhhat açısından da ciddi ölümcül tehlikeler taşıyorlar. Hapların içinde bulunan maddeler, beyne aç olmadığınız sinyalleri yolluyor. Kilo vermişseniz dahi, daha sonra misliyle geri alacağınızı unutmayın.

Ne yapmalı?

Perhiz haplarına haysiyet etmeyin. Hekim hakimiyeti dışındaki perhizleri uygulamayın.

7. Sallama meşrubatlar

Perhiz meşrubat imajını değiştirmek için ortaya çıkan bu sallama veya hazır suda çözülen meşrubatlar, natürel dokuyu tutabilmek için yüksek proteinli amino asitler kapsar. Natürel olmayan bu meşrubatlar, bir dizi sıhhat meselesine neden olur.

8. Pestisitler ve ağır metaller

Etraf, yiyecek, şahsi bakım mahsulleri ve afallatıcı öteki kaynaklarda bulunan yaygın zehirli maddeler, metabolizma ile alakalı ehemmiyetli enzimleri bozarak bedeninizin natürel yağ yakma süreçlerine müdahale edebilir. Bu hasarlı zehirli maddeler ağır metaller ve tarımsal ilaçları kapsar.

Ne yapmalı?

Konutunuzda haşere öldürücü veya haşere ilacı kullanmaktan kaçının. Olası olduğunca organik mahsuller seçin. Pestisitler en fazla şeftali, elma, biber, kereviz, nektarin, çilek, kiraz, marul, üzüm, armut, ıspanak ve patateste bulunur. Organik mahsul satın alamazsanız, pakliğine dikkat edin.

9. Beyaz Un

Arıtılmış unun ve bunlardan yapılan hububatlar, bedene şeker ile aynı tesiri yapar. Kan şekerini ani bir biçimde yükseltir. Bu da pankreasın insülin salgılamasına neden olur.

Ne yapmalı?

Beyaz ve buğday unlu besinlerden kaçının. Sıhhatlı proteinlerle atıştırmalıklar hazırlayın.

Yemeklerinizin balık, tavuk, fındık veya fasulye gibi bazı protein yiyecekler kapsadığından emin olun. Hindistan cevizi yağı, keten tohumu ve keten tohumu yağı, avokado ve fıstık gibi daha sıhhatli yağlar, daha uzun müddet tok kalmanıza destekçi olur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı