Estetik

Volümetrik yüz germe ile daha genç görünüm

Volümetrik yüz germe ile daha genç görünüm

Akıp giden seneler, yer çekimi, güneş ışığı ve menopoz, bir zamanlar Yunan heykellerine benzeyen en hoş suratları dahi ihtiyarlatıyor! Senelere yenik düşmek istemeyenler için ise doğru usulle yapılan surat germe operasyonları kurtarıcı oluyor. Volümetrik surat germe operasyonlarıyla ‘germe’ ve ‘dolgu’ beraber yapılarak, suratın gençleşmesi sağlanıyor.

İhtiyarlayan suratları gençleştirmede esas niyetin, suratın dolgunluğunu balanslı bir biçimde yine restore etmek olduğunu vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grubu bünyesinde hizmet veren Bayındır İçerenköy Sağlık Kurumu ve Bayındır Levent Tıp Merkezi, Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, surat ihtiyarlamasının sebeplerini ve çözüm yollarını anlattı:

· Yer çekiminin oyunu: Surat ihtiyarlaması; üstteki tenin buruşuklukları ve alttaki destekleyici yumuşak dokular yağ, adale ve fasya ile iskelet yapısının kemikler ve dişler üç ebatlı farklılıkları neticesinde kendini gösterir. Surat ihtiyarlamasında tesirli olan en ehemmiyetli etkenler; yer çekimi, iskelet farklılıkları, cilt altındaki yağ dokusunun yer değiştirmesi ve kaybı, hormonal kumpassızlıklarmenopoz, kronik güneş ışığına maruz kalma ve sigara gibi alışkanlıklar. Değişik tesirli olan etkenler ise; stres, beslenme bozuklukları, iş alışkanlıkları, ilaç alışkanlıkları ve kronik süreğen hastalıklar.

· Akıp giden senelerin izi: Surat ihtiyarlamasıyla beraber ortaya birtakım görünüm farklılıkları çıkıyor. Suratın dolgunluğunun eksilmesi, ilerleyici kemik hacmi kaybı, doku elastikiyetinin kaybı ve yer çekiminin tesiriyle yüzde yaşlı surat görünümü kendini muhakkak etmeye başlıyor. Her ne kadar surat bir tam olarak ele alınsa da, ortaya çıkan yapısal farklılıklar ve uygulanacak teşebbüslerdeki değişiklikler dolayısıyla suratı üç kısımda değerlendirmek gerekiyor:

· Şakaklara kar yağmasın: 1. Üst Surat: Alın, kaş, şakak ve üst göz kapaklarında cilt altı dolgunluğun kaybı, üst yüzdeki ihtiyarlamanın ilk tanımlayıcısı. Özellikle göz çukurlarının üst ve alt kemik kenarlarının besbellileşmesiyle ve uzun süreli kaş çatmaya bağlı dikey ve yatay alın çizgilenmeleri, buruşuklukları çoğalıyor. Şakaklarda ve kaşların dış kenarlarındaki dayanak dokusu kaybıyla kaşlarda düşüklük alana geliyor. Üst göz kapağı dayanak dokularının incelmesi ve cilt elastikiyetinin eksilmesiyle üst göz kapağı buruşuklukları, katlantıları ve torbalanmaları keskinleşiyor.

· Gözer yaşın aynasıdır: 2. Orta Surat: Yanakların çıkıntılığının kaybı, yanaklardaki dolgunluğun eksilmesi, alt göz kapaklarındaki yumuşak doku dayanağının zayıflaması, adale devingeninin çoğalmasıyla kazayağı ‘crow’s feet’ deformitesi keskinleşiyor. Alt göz kapağındaki hacim kaybı, gözyaşı oluğunun ‘tear-through’ derinleşmesine, alt göz kapağında torbalanmaya ve göz etrafı cildinde koyulaşmaya yol açıyor. Burunda kıkırdaklar arasındaki bağ dokusu dayanağının eksilmesiyle, burun uzunluğunda çoğalış görünümü ve burun ucunda basıklık büyüyor. Böylece alın ile burun kökü arasındaki dolgunluğun kaybı çok keskinleşiyor.

· Kuğu gibi boyun mazi olmasın: 3. Alt Surat: Alt yüzde tenin gevşekliğinin çoğalışı, ağız etrafı ve yanaklardaki yağ dokularının eksilmesi, alt çene kemiğinde hacim kaybının tesiriyle alt çene konturunun bozulmasına yol açıyor. Yanak yağ yastıkçıklarının dayanak dokusunu kaybetmesiyle ve alt çene kenarlarına kadar inmesiyle yanak torbaları ‘jowl’ oluşuyor. Çene altı tükürük bezlerinin sarkıklığı da bu deformitenin barizleşmesine yol açıyor. Ayrıca çene altı yağ yastığının çoğalışı ve sarkıklığı ile boyun platizma adalesinin alt surat dokularını alt sürüklemesiyle ‘hindi boynu’ görünümü aşikar hale geliyor. Gırtlak yapılarının sarkıklığı buna eşlik ettiğinde çene-boyun açısı düzleşiyor.

Balanslı surat germe ile senelere alan okuyun

· Doğru usulle gerdirin: Surat gençleştirmede esas niyet, suratın dolgunluğunun balanslı bir biçimde yine restore edilmesi. Ananesel surat germe operasyonları; genellikle cildin elastikiyet kaybı ile ortaya çıkan cilt sarkıklığı ve torbalanmalarına odaklanırken, yüzde ihtiyarlamayla ortaya çıkan yumuşak doku kaybı, kontur kumpassızlıkları ve dolgunluk kaybının giderilmesi olası olmuyor. Aktüel yaklaşımlar, cildi germek ve fazla teni çıkarmaktan ziyade, derin yumuşak dokulara müdahale ederek, yer değiştiren yapıların anatomik olarak onarımı, hacim kayıplarının giderilmesi, adale dincine modifikasyonlar uygulamak biçiminde hakikatleşiyor.

· Germe ve dolgu beraber: Yüzde ihtiyarlamanın tesirlerinin giderilmesinde aktüel ve en usçu yaklaşım, suratın üst, orta ve alt bölgelerine aynı anda bölgesel değişiklikleri koruyarak uygulanan, germe ‘lifting’ ve dolgu ‘filling’ biçimindeki Volümetrik Surat Germe ameliyatı.

· Yağ aşırılığı da işe bereket: Volümetrik surat germe operasyonlarında, derin SMAS lift ile yer değiştiren anatomik yapıların daha önceki yerlerine taşınması ve buna bağlı oluşan deformitelerin kalıcı olarak giderilmesi kastediliyor. Ayrıca, bedenin yağ aşırısı olan bölgelerinden elde edilen yağ greftleriyle hacim kaybı olan bölgelerin onarımı ve kontur kumpassızlıklarının giderilmesi ile üst ve alt göz kapaklarına müteveccih teşebbüsler de eş zamanlı reelleştiriliyor.

· Yağ yoksa dolgu var: Yağ grefti alınması olası olmayan olgularda, geçici/kalıcı dolgu maddeleri ile hacim kayıpları giderilebiliyor. Özellikle iskelet noksanlığı aşikar olan vaziyetlerde, yanak-elmacık bölgesi ile üst ve alt çeneye takmalarla kontur düzenleme teşebbüsleri eş zamanlı uygulanabiliyor.

· Torbalarla vedalaşın: Surat germe ameliyatı ile beraber özellikle çene altındaki, yanaklardaki fazla yağlanma veya torbalanmayı gidermek olası. Aynı zamanda surat bölgesinde anormal yağ dağılımını düzenlemek emeliyle çok ince kanüller dayanağıyla yağ alma microliposuction operasyonu yapılarak surata üç ebatlı yeni bir görünüm de kazandırılabiliyor.

· Hindi boynundan kurtulun: Boyundaki ihtiyarlamayı gidermek için çene altında platizma adalesine müteveccih teşebbüsler, ilerlemiş olgularda ise boyun germe ameliyatı teşebbüse dahil edilebiliyor.

Surat ihtiyarlamasına karşı neler yapabilirsiniz

· Yeryüzünde hiçbir şey yer çekiminin tesirinden bağımsız değil, dolayısıyla surat ve boyunda sarkıklığa yol açabilecek fazla kilo alma ve yağlanmadan korunmak için balanslı beslenme ve egzersiz çok ehemmiyetli.

· Yaşla birlikte, çenelerde diş kayıpları, menopoz ve andropoz tesiriyle surat iskeletinde ortaya çıkabilecek hacim kayıplarını önlemek için dişlerin korunması ve erken implant/prostetik onarımı, hormon, vitamin ve yapıt elementlerin replesmanı da ehemmiyet taşıyor.

· Surat cildinde en ehemmiyetli farklılık ve zarara yol açan güneş ışığından UVA-UVB gözetici tercihen SPF 30+ kremlerle korunmanın yaşam boyu uygulanması ve alışkanlık haline getirilmesi, cildin kurumasına rağmen pahalı kozmetiklerden sakınarak yalnızca ıslatıcı kremler yeterli oluyor.

Ayrıca surat mimik adalelerinin dinamizmini etkileyen stressten uzak durmak gerekiyor. senede 6 ay aralıklarla 1-2 kere Botulinum zehirli madde uygulamaları bunda oldukça tesirli, sigara ve içki gibi alışkanlıkların terk edilmesi ve varsa kronik süreğen hastalıkların da rehabilitasyon edilmesi gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı