Estetik

Botoks nedir ve kimlere uygulanır

Botoks nedir ve kimlere uygulanır

Yüzde oluşan kırışıklık ve çizgilerden kurtulmak için uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Botoks mutlaka doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Çünkü bu işlem uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu sayede sağlıklı sonuç alınacaktır. Estetik cerrah Op. Dr. Defne Erkara botoks hakkında bilgi verdi.

Botoks ilacının ham maddesi bir bakteriden üretilmektedir. Aslında bir toksin olan bu madde seyreltilerek ilaç haline getirilip uygulanır. Botoksun halk arasında yılan zehri olduğuna dair bir kanı bulunmaktadır. Bu doğru bir bilgi değildir. Estetik açısından günümüzde bu uygulama bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Botoks nasıl uygulanır

Küçük iğneler yardımı ile cilde uygulanan botoks yüzde oluşan çizgilerin geçici olarak ortadan kaybolmasını sağlar. Eğer cildinizde bu tarz çizgiler var ise botoks tedavisi ile kurtulabilirsiniz. Bu uygulanan yöntem ile cilt daha genç görünür. Bu uygulama derinin kas tabakasına yapılır. Kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar elde edilir. Botoks insan vücudunda birçok yere uygulanmaktadır. Bayanlar tarafından tercih edilmekte ve daha çok güzelleşme amaçlı yapılmaktadır. Uygulandığı alanlardan bir tanesi kaş arasıdır. Bu yöntem ile daha güzel kaşlara sahip olabilirsiniz. Görsel olarak da şık bir sonuç elde edilmektedir.

Başka bir bölge kaz ayağı diye de adlandırılan göz kenarındaki bölgedir. Gülme çizgileri de denen bu bölgedeki kırışıklıklar özellikle çok mimik yapan kişilerde görülür. Yine alındaki çizgilerin giderilmesinde botoks çok fayda sağlar.

Kırışıklık dışında hangi alanda kullanılır

Botoks estetik dışında tıp içerisinde de tercih edilmektedir. Bazı hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Bu hizmeti doktor kontrolünde almanız gerekir. Eğer aşırı bir terlemeniz var ise botoks uygulamasından yararlanarak tedavi olabilirsiniz. Ayrıca migren ağrılarının azaltılmasında da oldukça etkilidir. Ellerde terleme olduğunda da bu uygulamadan yararlanabilme imkanınız bulunuyor. Ayak ve koltuk altı terlemesinin çözümü içinde tercih edilmektedir.

Uygulama acı verir mi

Deri altına enjekte yapıldığı için bir yanma hissi verecektir. Bu da azda olsa bir acı hissi uyandırır. Lokal anestezi kremi kullanılması gerekir. Tedaviye başlamadan önce sürülmesi daha etkili olacaktır. Uygulanacak olan bölge belirli bir süre uyuşacaktır. Bu sayede işlem yapılabilir. Kişi herhangi bir acı hissi duymayacaktır. İşlem öncesi ve sonrasında buz uygulaması da çok yararlıdır.

Kimler yararlanabilir

Botoks uygulamasından yararlanabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Bu şartlar sizde mevcut ise yararlanabilir ve sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Hamile ve bebek emziren anneler bu uygulamadan yararlanamazlar. Bunun için hamileliğin ve emzirme döneminin sona ermesi gerekir. Kanser hastaları olan kişilerden bu uygulamadan yararlanamayanlar arasında yer alır. Şeker hastası ve kalp rahatsızlığı olan kişilere de uygulanmamaktadır.

Bunun dışında 18 yaşını doldurmuş, sağlıklı olan her birey uygulamadan profesyonel olarak yararlanabilir. Uygulama öncesinde doktorunuz ile konuşarak tedavi hakkında bilgi almanız yararınıza olacaktır. Hem psikolojik olarak hem de yeni görüntünüze alışma süresinde bu destek yararınıza olacaktır.

Yan etkisi var mıdır

Botoks yapılan ortamın hijyenik olması önem taşır. İlacın taze olması önemlidir. Bu uygulamanın kalıcı bir yan etkisine rastlanmamıştır. İğne yapılan bölgede hafif şişlik ve kızarma, nadiren morluk görülebilir. Birkaç gün içinde geçer. En önemli yan etkisi göz kapağının düşmesidir. Bu durum 1-2 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Kullanılacak olan botoks ilacının türevi ve miktarı mutlaka öğrenilmelidir. Bunun için seçtiğiniz hekimle sürekli irtibat halinde olmanız gerekir. Uygulama sonrası doktor tavsiyelerine de mutlaka uymanız gerekir. Bu sayede sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Detalı bilgi için Defne Erkara’nın http://www.defneerkara.com/botoks.html sayfasına başvurabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı