Estetik

Revizyon Rinoplasti hakkında her şey

Revizyon Rinoplasti hakkında her şey

Burun revizyonu, birçok nedenden dolayı önceden yapılmış bir burun estetiği operasyonu ile istenen sonuca ulaşılamadığı zamanlarda uygulanacak olan burun estetiği ameliyatı çeşididir. Revizyon rinoplasti adı ile de bilinir. Burun revizyonu ile başarısız olan burun ameliyatlarının sonucu değiştirilerek düzeltilir.

Revizyon rinoplasti, daha önceden operasyon geçirmiş bir burnun biçim ve işlevini yeniden onarmak adına yapılan cerrahi bir işlemdir. Bazı hastalar ilk yapılan burun ameliyatı sonucunda iyi nefes alamayabilir ya da görünüm açısından beğenmeyebilir. Bu nedenle de zor vakalarda birden fazla estetik operasyon gerekebilir. Burun estetiği, bütün plastik cerrahi işlemlerin arasında en zoru olduğu için, ikinci ameliyatlar zaman zaman gerekmektedir. Aynı zamanda bu işlem, ilk yapılan rinoplastiden daha karmaşık bir uygulamadır ve bu durum nitelikli bir hekim ihtiyacını zorunlu hale getirir.

Revizyon rinoplasti, burun köprüsünde fazlalık olarak bulunan kıkırdak ya da kemiği kaldırmak adına pratik bir işlemden burnun tümden revize edilmesine dek değişim yapılabilmesini sağlar. Revizyon burun estetiği, oldukça fazla şekilde dokuların çıkarılması ile, burnunda deformitesi olan hastalar üzerinde de yapılır. Bu gibi operasyonlar, gerekecek olan kemik, kıkırdak ve dokuların geri eklenmesi adına kulak ya da kaburga kısmından alınan dokuların kullanılmasını gerektirecek hem uzun hem de karmaşık olan işlemleri kapsar. Bununla birlikte, yumuşak doku ve cilt kayıpları, yara izleri, ameliyatın göstereceği başarı hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, revizyon burun estetiği durumları için elde edilecek sonuçlarda gerçekçi yaklaşmak gerekiyor.

burun estetiği

Ameliyattan önce

Revizyon operasyonu yapılmasından önce hastanın ameliyat geçmişi iyice incelenmektedir. Burun yapısının iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Bu tür ameliyatlar için kıkırdak takviyesi ihtiyacı olabilir. Bu durumda önce hastanın kendi kıkırdak dokusu kullanılır. Kıkırdak gereksinimi, hastanın kulak kıkırdağından alınabilmekte, yeterli olmazsa kaburga kıkırdaklarından alınmaktadır. Bu işlemden önce mutlaka hastadan onay alınması ve işlem hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.

Revizyon rinoplastisi için yaklaşık 5- 6 ay beklenmesi, burun yapısının sağlığı ve istenilen biçime ulaşılabilmesi adına yararlı olacaktır. Çünkü yapılan ilk operasyondan kalan doku içeriğindeki bozulmaların iyileşmesi gerekir. Bazı durumlarda ise erkenden müdahale olabilir.

Burun estetiği için yapılan revizyonlar, ilk seferde yapılan estetik işlemlerine göre daha zor geçer. Bunun başlıca sebebi burun dokusunun daha önce ameliyat görmesi bundan kaynaklı burun için dokularda ameliyattan kalma bozulmuş bir burun anatomisinin olmasıdır. Aynı zamanda revizyon işlemleri, ilk estetik operasyonuna göre daha uzun sürer.

revizyon rinoplasti

Revizyon Rinoplasti hakkında sorular

– Revizyon Rinoplasti için kimler uygundur?

Revizyon burun estetiği yaptırmak adına en uygun olan adaylar; gerçekçi beklentileri olan ve ilk yapılan estetikten memnun olmayan tüm sağlıklı hastalar olarak sayılabilir.

– Revizyon Burun Estetiğinin süresi nedir?

İlk yapılan burun estetiğinin zorluğuna bağlı olacak şekilde gerçekleştirilmesi, 1-2 saat aralığında sürebilmektedir..

– Revizyon Burun Estetiği sonrası iyileşme süreci nasıl gelişir?

Revizyon burun estetiği işlemleri, ilk yapılan rinoplastiden çok daha az acı, ağrı ve şişlik içermektedir. Hastalarda meydana gelen rahatsızlıklar, ağrı kesici ile engellenebilir. Dikiş ve ateller genelde 6-7 gün içerisinde muayene esnasında alınmaktadır. Az bir miktarda şişme ve morluk meydana gelebilir. Birçok hasta, en fazla bir hafta içerisinde günlük hayatına ve işine geri dönebilmektedir. Ancak yaklaşık 2-3 hafta süresi boyunca aşırı hareket içeren ve yorabilecek aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir. Hastalar burun bölgesine zarar verebilecek çarpma, darbe ya da sarsılmasına neden olacak aktivitelerden uzak durmalıdır. Yaklaşık 1 ay güneş ışığından da uzak durulması en iyisidir.

Burun estetiğinden sonra memnun kalmayan ve revizyon olması gereken hastaların, en iyi sonuca ulaşması ve sonuçtan memnun kalarak iyi bir görünüme kavuşmaları adına sabırlı olması gerekmektedir.

Op. Dr. Ebru Topuz

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı