Estetik

Meme büyütme cerrahisi hakkında merak edilenler

Meme büyütme cerrahisi hakkında merak edilenler

Kadın estetiği denince ilk akla gelen operasyon, silikon taktırma olarak da öğrenilen meme geliştirmedir. Günümüzde memenin doğuştan gelen deformiteleri, sonradan oluşan deformiteleri ve kanser operasyonları sonrası oluşan meme kayıpları meme geliştirme operasyonu ile zaferle onarılmaktadır. Mevzu ile alakalı suallerimizi yanıtlayan estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara meme geliştirme operasyonunu anlattı.

Meme geliştirme neden yapılır

Meme geliştirme gerektiren memede hacim beceriksizliği gelişimsel olabildiği gibi hamilelikler ve fazla kilo kayıpları sonrası da olabilir. Meme dokusundaki eksikliğin verdiği öz güven beceriksizliği muhtelif dolgulu sütyenler ile bir nebze eksiltilmeye çalışılsa da yetersizlik ordadır ve hiçbir zaman da kendiliğindene düzelmeyecektir. Biz de bu beceriksizliği silikon ve yağ enjeksiyonu usulleri ile gideriyoruz.

Meme takmalarının tipleri nelerdir

Meme geliştirme yapmak için kullanılan meme takmaları, biçim, içerik ve yüzey yapısı açısından araştırıldığında iki gruba bölmektedir. Biçimine göre meme takmaları yuvarlak ve anatomik damla olarak ikiye bölerler. İkincinin anatomik olarak adlandırılmasının nedeni memenin biçimine daha çok benzemesinden ileri gelmektedir. İçeriğine göre ise piyasada silikon jel ile dolu takmalar ve fizyolojik serum, başka bir deyişle fizyolojik tuzlu su ile dolu takmalar bulunmaktadır. Bunlarda silikondan oluşan katı zarfın içinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunur.

Meme takmayı hangi bölgeden yerleştirilir

Meme geliştirme yaparken silikonun yerleştirilmesi için elimizde 4 ayrı kesi alternatifi bulunmaktadır. Bunlar, koltuk altı, meme başı etrafı, meme altı ve göbek kesilerdir. Her netin kendine göre üstünlükleri ve cılız noktaları vardır. Meme başı etrafında yapılan kesi areola ismi verilen kahverengi kısmın etrafında oldukça ufak bir yara izi ile iyileşmekle beraber teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiç bir hasar gelmediği gibi; meme altı oluğuna oturan belirli meçhul bir yara izi ile iyileşme reelleşir. Koltuk altından yapılan meme geliştirme operasyonunda, meme üzerinde hiç bir kesi bulunmamakta ve koltuk altından teşebbüs yapılmaktadır. Burada iz koltuk altında kalır. Koltuk altı ve göbek kesilerinden genellikle endoskopik olarak takma yerleştirilir.

Meme takmayı büyüklüğüne nasıl karar verilir

Hastanın boyu, omuz genişliği, memede varsa sarkma oranı, göğüs kafesi genişliği ve hastanın isteği ve sosyal konumu dikkate alınarak konulacak takmanın büyüklüğüne karar verilir. Meme geliştirme operasyonu sırasında muhtelif ebatlarda olan miktar takmaları ile karşılaştırma yapılarak kalıcı takmanın ebatlarına karar verilir.

Meme geliştirme operasyon sonrası nasıl geçer

Meme geliştirme işlemi 1 saat sürer. Operasyon günü ya da ertesi gün taburcu harekâtlarınız yapılarak konuta gitmenize izin verilir. İlk iki gün genellikle istirahat ederek geçirilmelidir. Bu yarıyılda takmanın adale arda ya da adale önüne konulmasına bağlı olarak değişik şikâyetleriniz olabilir. Genellikle adale arda konulan takmalarda kol hareketleriyle sızı çoğalmaktadır. Bu vaziyet ilk günlerle hudutludur. İlk iki günde giderek çoğalan ödem şişlik, üçüncü günden itibaren eksilmeye başlar. Kol ve gövde rahatlar. Üçüncü ya da dördüncü günde göğsünüzdeki bantlar alınır. Yalnızca dikiş yerlerine konulan ısıya dayanıklı bantlar vazgeçilir. Bunlarla duş almanıza izin verilir. Operasyon sonrası bir ay süresince kullanılacak sporcu sütyeni ile memenin şekillenmesi sağlanır.

Meme takmayı uygulamalarından sonra etkinlikler ilk üç hafta için netlikle kısıtlanmalı, bu vakitten sonra yavaş yavaş artırılmalıdır. Birinci aydan evvel tenis oynanmasına ve ağır sporlar yapılmasına izin verilmez. Operasyon sonrasını takip eden 6-8 hafta içerisinde sauna, solaryum ve buğu banyosundan sakınılmalıdır.

Siz de meme geliştirme ile alakalı daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Dr. Defne Erkara’nın http://www.defneerkara.com/gogus-buyutme.html sayfasına müracaat etebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı