Estetik

Liposuction ile zayıflamak mümkün mü

Liposuction ile zayıflamak mümkün mü

Çağımızın en ehemmiyetli iki sıhhat meseleyi sigara ve fazla kilolar. Bu ikisi suratından pek çok hastalık hem şahısları hem hekimleri uğraştırmakta. Fazla kiloların sıhhate hasarları yanı gizeme görsel olarak da bireyi mutsuz etmesi ikincil bir sıhhat meseleyi. Zira bütün bir sıhhatten laf edebilmek için sosyal ve psikolojik istikametten de iyi olmak gerekir. Bu kiloları vermek bir mesele, verdikten sonra kalan yağlardan kurtulmak ayrı bir mesele. İşte bütün bu noktada liposuction ile yağ aldırmak imdada yetişiyor. Op. Dr. Defne Erkara liposuction ameliyatı ile alakalı suallerimizi yanıtladı.

Liposuction nedir

Liposuction başka bir deyişle yağ aldırma ameliyatı, bedeni şekillendirmek için fazla yağların özel kanüller takviyesiyle beden dışına alınmasıdır. Böyle deyince sanki bir zayıflama usulüymüş gibi idrak edilebiliyor ancak netlikle bir zayıflama usulü değildir. Boyuna göre emin bir kilonun üstündeki şahıslara uygulanmaz. Hem işe haylaz hem de sıhhati ve yaşamı riske sokabilir. Benim kriterim şu: boy ile kilo arasında 20 üniteden fazla fark varsa liposuction önermiyorum. Zati azıcık perhiz ve sporla zayıfladıktan sonra yağları almak hem daha sıhhatli hem de daha hoş netice veriyor.

Liposuction nasıl yapılır

Çok minik bölgelerin harekâtı haricinde liposuction operasyonu genel anestezi altında yapılır. Tabi operasyon evveli şahsın işleme mani teşkil edecek bir hastalığının bulunmadığının tespiti için bazı incelemeler yapılır. Yağ alınacak bölgeler tanımlandıktan sonra yarım santimlik bir cilt kesisinden yağları emecek olan kanüller yerleştirilir ve fazla yağlar dışarıya çekilir. Yeterli yağ alındıktan sonra operasyona son verilir. Cilt kesisi yapılan yerlere birer dikiş atılır. Bireye liposuction korsesi giydirildikten sonra hasta odasına çıkarılır. Bu korseyi 1 ay giymek çok ehemmiyetlidir, zira ten altı dokular ve ten arasında boşluk alana geldiği için korse hem bunların birbirine yapışmasını sağlar hem de o bölgede oluşabilecek ödemleri maniler.

Operasyondan sonraki 3 gün bedende ödeme bağlı şişmeler alana kazanç. Zaman içinde bunlar bedenden atılarak olağan hale dönüşür. 1-2 ayda liposuction neticeleri görülmeye başlanır ama bütün netice 6 ayda alana çıkar. Bu arada tabi perhiz ve spora devam etmek gerekir. Yalnızca 1 ay kadar ağır sporlardan uzak durmak koşul.

Liposuction evveli sonrası fotoğrafları yayınlamak bizim ülkemizde yasak ancak wikipedia sitesinde birkaç misal foto görebilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/Liposuction

Liposuction hasarları

Uygun olay tercihiyle yapıldığında liposuctionun kalıcı bir hasarı yoktur. En çok kolladığımız kasvet harekât bölgesindeki morluklardır. Şahsi etmenlere bağlı olarak en geç 1 ayda geçer. 1-2 gün sızı olabilir. Seyrek tende kıvrımlaşma, sarkma veya delinme görülebilir. Bunların da rehabilitasyonu mevcuttur.

Liposuction hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Dr. Defne Erkara’nın https://www.defneerkara.com/vucut-estetik-ameliyati/liposuction.html sayfasına müracaat etebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı