Estetik

Kendi yağınızla gençleşebilirsiniz

Kendi yağınızla gençleşebilirsiniz

Seneler geçtikçe ihtiyarlamanın da tesiri ile suratın yumuşak dokuları kemiğin üzerinden alt doğru kayarken, ten altında yardım vazifeyi yapan yağ dokusu da hacmini gitgide kaybeder. Tıpta henüz baki gençliğin gizemi bulunamadı; ancak yaşlılığı ertelemek için bazı imkânlar mevcut. Yağ enjeksiyonu ile cilt gençleştirme usulü de bunlardan biri. İşte ayrıntılar.

Yağ hücreleri cildi gençleştiriyor

Gençlik yarıyılından itibaren kumpaslı cilt pakliği, uygun ıslatıcıların kullanılması, güneşin hasarlı tesirlerinden korunma gibi temkinleri alan bireylerde dahi senelerin tesiri görülmeye başladığında artık ufak cerrahi müdahalelerin zamanı gelmiş demektir. “Yağ enjeksiyonu” bu harekâtların ilk adımı olarak adlandırılabilir. Yüzde derin çizgiler, yanaklarda ve göz altlarındaki çöküklükler için ideal bir operasyondur. Çizgilenmeler çok derinleşmiş, tende kalıcı iz ve dayanma safhasında ise görülen tesir az olabilir ancak yeniden de bu bölgeye ten altından yapılan takviyenin ehemmiyeti büyüktür. Zira verilen yağın bir kısmı beden tarafından emilirken aynı zamanda kollajen yapımı da çoğalmaktadır. Üstelik yağ hücresi bir çeşit kök hücre gibi davranarak cildinizi gençleştirir, canlılık kazandırır. Araştırmalar enjeksiyonlu ve enjeksiyonsuz ciltlerin hücre yapısındaki değişiklikleri göstermektedir.

Göbek, kalça ya da bacaklardan surata

Estetik sebeplerle de yapılsa bu teşebbüs ehemmiyetli bir operasyondur. Ameliyathane koşullarında yapılması gerekmektedir. Çoğunlukla yerel anestezi ve sedasyon altında; göbek, bacak içi, kalça gibi bölgelerde fazla olan ve çıkıntıya neden olan yağın, minik bir delikten alınarak yüzde zorunlu görülen yerlere verilmesi takribî bir saatlik bir müdahaledir. İşlem sonrasında yüzde ödem, yağ alınan yerde de morluk olacaktır. Bunlar bir hafta ya da on gün kadar devam eder. Çalışanların bu müddet içinde çalışmasına bir mani olmamasına karşın görüntü sebebiyle dinlenmelerini önerilmektedir. Ödem süratle kaybolarak istenen dolgunluk ortaya çıktığında, yüzde istenen dinginlik sağlanmış olur.

Tesiri senelerce sürebiliyor

Yüzdeki bu yeni görünüm gerçeğinde senelerce sürebilir ancak bireyin anatomik ve dokusal özelliklerine göre 6 ay ile bir sene içinde tesiri eksilir. Kalan kısım genellikle ilk verilen hacmin %60-70’i ortamındadır, nadide olarak tamamına yakın kısmının emildiği de görülebilir. Bir müddet sonra tesiri geçmiş gibi görülse dahi; tenin katları içindeki pozitif tesirleri mikroskopik seviyede devam eder ve enjeksiyon yapılmamış ciltten değişiklikler gösterir. Bu usul sarkmış bir cildi ve derin buruşuklukları düzenlemez. Bu işlem, surata yapılan estetik cerrahi teşebbüslerin ilk basamağıdır. Ayrıca surat germe için hekime müracaat eten hastaların kimilerine bu operasyon sırasında yağ enjeksiyonu da uygulanarak daha müthiş neticeler elde edilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı