Estetik

İç dudak sarkmasına çözüm: Labioplasti ameliyatı

İç dudak sarkmasına çözüm: Labioplasti ameliyatı

Kadın genital uzvunun dışta kalan kısmına vulva denir. Vulva ise dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, idrar deliği kısımlarından oluşur. Genital uzvun içte kalan kısmı ise vajinadır. Ülkemizde cinsel mevzular tabu olduğu için özellikle bayanlar kendi bedenlerini tanımaz ve meselelerini tanım edemezler. Kendi kendilerine üzülür dururlar. Bu yazılarla mevzu hakkında sizleri bilgilendirmek ve yol göstermek emelindeyiz.

Genital bölge meselelerinden birisi olan iç dudak sarkması hakkında bilgi aldığımız estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara labioplasti operasyonu ve neticelerini anlattı.

İç dudak sarkması nedir

Sıradanda vulva dış dudaklarının içinde kalan ve korunan iç dudaklar minik dudak bazen doğuştan genetik olarak, bazen de doğum veya başka travmatize edici etmenlerle sarkabilir, gelişebilir veya deforme olabilir. Asimetri de olabilir. En çok yaptığı rahatsızlık kendini hoşlanmama, partnerinden utanma, özellikle dar elbise giyince o bölgede şişkinlik olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında iç dudakların vajinaya doğru kıvrılması ile sızı paydanlar da mevcuttur. Özellikle mayo ve bikini giymek şahsı güçler. Ayrıca mukoza yapısındaki iç dudak dokusu iç çamaşıra sürtünerek tahriş olabilir ve enfekte olabilir.

Labioplasti operasyonu

Daha evvel iç dudak diye bahsettiğimiz genital uzuv kısmının tıbbi ismi labium minustur. İç dudak sarkması rehabilitasyonu için yapılan operasyona da iç dudak estetiği ya da labioplasti operasyonu denir. Çoğunlukla yerel anestezi ile yapılmasına karşın duyarlı şahıslarda genel anestezi de uygulanabilir. Bazen de şuurlu sedasyon dediğimiz usul kullanılabilir. İşlem yarım saat içinde biter. Labioplasti evveli sonrası arasındaki fark hemen muhakkak olduğu için birey hemen mutlu olur. Kızlık çeperine bir hasarı yoktur. Sonradan doğuma, cinsel ilişkiye, orgazma mani olmaz. Şayet vajina darlığı meseleyi de varsa vajinoplasti ve labioplasti bir arada yapılabilir.

Harekâtın ertesi günü birey banal yaşamına devam edebilir. Duş alınabilir. Ama havuz, sauna gibi fazla ıslak ve sıcak civarlardan 3 hafta, cinsel ilişkiden de yeniden 3 hafta uzak durmak gerekir. Dikişler eriyen stilde olduğu için dikişi alımı yoktur.

Karmaşıklıklar

Bir labioplasti prosedürünün tıbbi karmaşıklıkları ender olmakla beraber görülebilen karmaşıklıklar kanama, enfeksiyon, labiyal asimetri, makûs yara iyileşmesi, noksan düzenleme, fazla düzenleme olabilir ve revizyon cerrahisi gerektirebilir. Sızıntı stilinde kanama olması sıradandır. Adet kanamasından daha fazla değildir. Konfor için banal hijyenik ped kullanılabilir. Dokuları şişirmek ve uyuşturmak için kullanılan yerel anestezik madde ve yapılan netin neden olduğu ödem, şişlik sıradandır. Seyrek hematom dediğimiz içeride kan bir araya gelmesi görülebilir. Ayrıca çoğalmış enfeksiyon tehlikesini eksiltmek için adet görürken uygulanmamalıdır. Gözetici antibiyotik verilebilir.

Detalı bilgi için Defne Erkara’nın http://www.defneerkara.com/labioplasti.html sayfasına müracaat etebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı