Estetik

Burun estetiği düşünenlere önemli tavsiyeler

Burun estetiği düşünenlere önemli tavsiyeler

Surata oranlı, ‘hoş’ bir burun; dikkati sürüklemeyen ve ifadenin en ehemmiyetli parçası olan gözleri öne çıkarandır. Bir bireyle tanıştığınız zaman evvel burnuna mı, yoksa gözlerine mi bakıyorsunuz? Şayet burnuna bakıyorsanız; bu, burnun gözlerin önüne geçmesinden kaynaklanıyor. Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, doğal görüntüden uzaklaşmadan yapılmış burunlardan yana olduğunu belirtti.

Evvel gözler ve dudaklar fark edilmeli

Burun; soluk ve koku almak, havanın niteliğinin tertip edilmesi gibi pek çok işlevin yanında suratın bütün orta yerinde bulunarak başka uzuvlarda olmayan bir özelliğe de sahip. Suratın simetrisini sağlamak. Suratın ifadesinin fark edilmesi istenen en ehemmiyetli parçası natürel ki dudaklar ve gözler iken, burun hakikatinde çok da fark edilmemek ister. Çene, elmacık kemikleri, gözler, kaşlar ve suratın genel oranlarına uygun bir burun hakikatinde dikkati kendine değil, gözlere yönlendirir.

Suni görünüme neden olur

“Burun estetiğinde senelerdir pek çok teknik ve trendler büyüyor, değişiyor. Ancak bazen de netice, ‘estetikli’, operasyon olduğu çok belirli olan ve dikkati kendine sürükleyen burunlar olabiliyor” diyen KBB Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, “Suratın en dikkat çekici noktasının burun olması, suratın genel yapısına çok uygun olmayan suni görünüme neden olur. Daha da ehemmiyetlisi dikkati olması gerektiği gibi gözlerden kendine sürükleyerek, hakikatinde operasyonların emeli olan surat ifadesini daha anlamlı, pozitif hale getirme işlevinden uzaklaştırabilir” diyerek uyarıyor.

Hoş surat uyumu olan yüzdür

Suratın sağ ve sol tarafları dahi birbirinin benzersi olmayabilir. Tüm dünyada hoş olarak kabul edilen insanların suratları yakından araştırıldığında; burunlarının çok da dümdüz, burun sırtının kaydırak sırtı gibi, burun ucunun hokka gibi olmadığını görebilirsiniz. Ancak ‘hoş’ olarak kabul edilen insanların ortak özelliği; suratlarındaki hatalara karşın suratın bir uyumu olması ve dikkatin her zaman gözlerde olmasıdır.

Başkasının burnuna özenmeyin!

“Gözlerin ruhun aynası olduğunu unutmamak lüzumlu. KBB Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, uyarıyor: “Ancak bu oranların herkes için ayrı olduğu göz önüne alınmalıdır. Başka birinde çok hoş olduğunu düşündüğünüz bir burun, sizin suratınızda olması gerekenden daha fazla dikkat sürükleyerek ifadeyi bozabilir.”

Resimler ile değerlendirme yapılmalı

Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar; “Burun ucu, alın-burun sırtı, dudak-burun ucu, burun kanat genişliği gibi oranlar, açılar kesinlikle operasyon evvelinde resimler ile değerlendirilmeli ve şahsın suratına ifadesine uygun olabilecek bir burun tasarlanmalıdır. İyi bir cerrahi netice; herkesin hoş olduğunu düşündüğü aynı standart burun değil, şahsın suratına, ifadesine olabildiğince uygun bir burun olmalıdır” diyerek burunların muhtemel olduğunca doğal yapılmasından yana olduğunu da belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı