Estetik

Bahar aylarında rinoplasti

Bahar aylarında rinoplasti

Burun estetiği yaptırmak için rastgele bir mevsim koşulu yoktur. Hastalar genellikle burun operasyonu için en uygun mevsimi hekimlerine sorar ve böyle bir koşul olduğuna inanır. Ancak sanılanın aksine, hastalar her mevsimde rinoplasti operasyonu olabilirler. Aynı biçimde bahar aylarında rinoplasti operasyonu geçirilmesi için bir mani yoktur. Yalnızca her mevsimde yapılan burun operasyonlarının kendisine has bazı neticeleri olabilir. Ancak bu neticeler hasar verici ya da operasyonun neticesini etkileyici özellikler kapsamaz. Bu sebeple hastalar rinoplasti için tarih kararı verirken, yalnızca kendi özel hayatlarını düşünerek hareket etmelidir.

Kış hastalıkları tehlikeyi bahar aylarında daha az

Bahar aylarında rinoplasti yaptırmanın kış hastalıkları mevzusunda avantajı bulunur. Grip olma tehlikeyi ile beraber gelen aksırma ve akıntı meseleyi bahar aylarında yaşanmaz. Kış aylarında olsa bile, hekimin vereceği ilaçlar ile beraber hakimiyet altına alınabilir. Bahar aylarında alerjik tesirler görülebilir. Ancak bu da rinoplasti açısından mesele teşkil etmez. Bahara ve mevsimin bazı tesirlerine alerjisi olan hastalar, aksırma ve akıntıya karşı kendilerini gözetecek dayanaklar mevzusunda hekimlerinden dayanak alabilirler. Sadece hekim teklifi ile ilaç kullanılmalı, alerji mevzusunda değişik bir uygulamaya gidilmemelidir. Kimi zaman alerji suratından hastalarda azıcık daha fazla akıntı olsa da, bu gidişat kendiliğinden birkaç gün içerisinde kaybolur.

Bahar aylarında rinoplasti neticeyi burunda sıcaklık tesiri sebebiyle daha fazla kanama olabileceği de düşünülür. Ancak kanama için böyle bir genelleme yapmak doğru olmaz. Aynı biçimde, kanama arkasıysa bile, bu gidişat hakimiyet altına alınamayacak derecede değildir. Sıhhatli ve doğru bir biçimde ilerleyen her rinoplasti harekâtı sonrasında kanama olabilir ve hangi mevsimde olursa olsun bu gidişatın da dermanı vardır. Genellikle de birkaç gün içerisinde kanamalar kendiliğinden durur. Hastalar bu süreçte burun bölgesine darbe almamalı ve kanama için hekim teklifi hariç bir usule müracaat etmemelidir.

Bahar ayları ile beraber gelen güneş ışığı tesiri

Bahar aylarında rinoplasti olan ve çalışma yaşamına devam etmek gidişatında kalan hastalar, burun bölgesini dışardayken güneşin tesirlerine karşı gözetmelidir. Bununla beraber bir vakit gözlük kullanılmayacağını, bandaj ve tampon tesirini, zorunlu görüldüğü takdirde sigara kullanılmayacağını da göz arkasını etmemelidir. Bahar yarıyılında yaptırılan rinoplasti uygulamaları, en net neticesini güz yarıyılında verecektir ve yaz yarıyılı da iyileşme sürecinin içerisindedir. Hastalar bu yarıyılda yalnızca güneş tesirlerine karşı daha fazla koruma sağladığı takdirde hiçbir mesele olmayacaktır. Güneşlenme esnasında da yeniden burun bölgesi korunmalıdır.

Her mevsimin kendi içerisinde gösterdiği özel tesirler göz önünde bulundurulduğu takdirde hastalar istedikleri zaman bu harekâtı olmaya karar verebilirler. Bahar aylarında rinoplasti de her hasta için uygundur. Fiziksel bir vaziyetten ziyade, hastaların özel hayatı rinoplasti zamanını tanımlayacaktır. Bahar yarıyılında yapılacak rinoplasti harekâtlarının kendi içerisinde getireceği tesirler, hekimler tarafından hastalarına kesinlikle söylenecektir.

Op. Dr. Ebru Topuz

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı