Dekorasyon

Yatak odası renkleri

Yatak odası renkleri

Yatak odası renkleri tüm yatak odası dekorasyonu üzerinde etkilidir. Örneğin siyah duvarlar ve siyah nevresim takımları yatak odasında depresif bir hava yaratabilir. Ya da kırmızı ağırlıklı bir yatak odası dekorasyonu gözlere yorucu gelip uykuya geçişi zorlaştırabilir.

Bu yüzden ister duvarlarda olsun, ister mobilya ve tekstil ürünlerinde yatak odası renkleri seçerken rahatlatıcı renkler kullanmalısınız. Tabii bu sizin odanız için geçerli, çocuk odalarında istediğiniz kadar çılgın renkler kullanabilirsiniz. Yatak odası renkleri sakin ve rahatlatıcı renklerden seçilebileceği gibi evin geri kalan dekorasyonundan tamamen uzak olmak zorunda değildir. Seçeceğiniz aksesuarlar, aydınlatma, zemin kaplamaları ve perdeleriniz ile yatak odası dekorasyonunu evin genel dekorasyonuna bağlayabilirsiniz.

Yatak Odası Renkleri İçin Fikirler

Yatak odasında kullandığınız mobilyalar ve yatak odanızın genel dekorasyonu yatak odası rengi seçiminde önemli rol oynamaktadır.

Örneğin ahşap ağırlıklı mobilyalarınız varsa ve odanın genel görünümü rüstik bir havadaysa açık sarı tonlar, açık pastel turuncu renkler, yeşilin çeşitli tonlarını duvarlarınızda kullanabilirsiniz.Zeylin yeşili, misket limonu yeşili, yumurta sarısı rengi gibi renkler rüstik, country stili döşenmiş yatak odalarında bir uyum yaratabilir.

Yatak odanızda daha modern bir hava yaratmak için eğer minimalist mobilyalar ile dekore etmeyi düşünüyorsanız mobilyalarda koyu renkler duvar ve tavan boyalarında beyaz, açık gri tonları, bej, açık kahve gibi renklere gidebilirsiniz.

Yatak odası renkleri için seçim yapmanızı kolaylaştıracak, hangi rengin hangi duyguları hareketlendirdiği konusunda sizleri bilgilendirelim.

Yatak Odası Rengi Olarak Kırmızı: Duvarlarınıza canlı bir görünüm kazandırır ve enerji veren bir renktir. Kırmızı rengin aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Kırmızı yatak odası rengi özellikle genç ve çocuk odalarında tercih edilebilir.

Yatak Odası Rengi Olarak Yeşil: Sakin ve yumuşak bir renk arıyorsanız yeşilin tonları tam aradığınız renk olabilir. Yeşil renk sakinleştirici bir ortam yaratma açısından oldukça başarılıdır. Anne babaların yatak odaları için uygun bir renk olarak öne çıkmaktadır.

Yatak Odası Rengi Olarak Mor: Beynin yaratıcı bölümünü hareketlendirdiği söylenen mor rengi yatak odası rengi olarak feminenliği ve asaleti temsil eder.

Genç kız yatak odası rengi için ideal bir seçim olan mor ve eflatun tonları ayrıca hobi odaları içinde uygun bir renktir.

Yatak Odası Rengi Olarak Sarı: Sarının hangi tonunu kullanırsanız kullanın mutlaka dikkatleri çekecektir. Sarı renkli duvarlar insanda mutluluk ve eğlence hissi yaratmaktadır.Eğer yatak odanızda duvarların çok dikkat çekici olmasını istemiyorsanız çok açık sarı ve pastel sarı renklere yönelebilirsiniz.

Yatak odası renkleri için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise odanın büyüklüğüdür. Bazı renkler mekanı daha geniş gösterebileceği gibi bazı renklerde aksine daha kasvetli ve küçük gösterebilmektedir. Yatak odanız küçükse ışığın daha fazla yansımasını ve odanın daha geniş görünmesini sağlamak için açık renkler kullanmalısınız. Yeşil, kahve, sarı gibi renklerin en açık halleri ve pastel tonları küçük yatak odası duvarları için kullanılabilecek en uygun renklerdir.

Eğer çocukların yatak odasını boyamak istiyorsanız mor, kırmızı, parlak turuncu, koyu yeşil gibi eğlenceli renkler seçebilirsiniz. Yatak odası renkleri için alternatifler sonsuz. Hazır boya firmaları kataloglarından bir renk beğenebilir ya da büyük yapı marketlerde çeşitli renkleri karıştırarak kendi beğendiğiniz ve kataloglarda olmayan bir boyayı oluşturabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı