Güzellik

Sizin cildiniz hangi tip

Sizin cildiniz hangi tip

Yağlılık ve kuruluk oranına göre 4 çeşit cilt tipi vardır. Her biri ayrı bakım ve özen isteyen bu cilt tiplerini bilerek, uygun ürünler kullanmak gerekiyor. Peki siz cilt tipinizi biliyor musunuz? İşte cilt tiplerine göre bakım önerileri.

Normal cilt

Normal cilt sadece gerekli olan yağ miktarını üretir ve küçük gözeneklere sahiptir. Görünümü şeffaf, nem ve yağ durumu dengeli, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz bir cilt tipidir. Normal cilt bakımında; günde iki kere yüzünüzü temizleyin ve kullandığınız cilt bakım ürünlerinin cildinizi kurutmadığından emin olun ve çok yağlı olmayan güneşten koruyucu krem sürün. Makyajınızı temizlemeden yatmayın. Sabun ve şampuanların, Ph 5.5 olmasına dikkat edin.

Kuru cilt

Yağ salgılanması normalin altında olduğu için mat görünümlü bir cilttir. Nem oranı çok düşüktür, cilt devamlı gergin görünür. İnce bir üst deriye sahiptir. Kepeklenme ve pullanma görülebilir. Gözenekler ufak ve kapalıdır, sivilce veya siyah nokta gibi problemleri yoktur. Böyle bir ciltte gözenekler kapalı olduğundan sarkma olmaz ancak en büyük tehlike erken kırışmasıdır. Özellikle göz çevresi, ağız ve boyun kısımları sorun yaratabilir. Kuru ciltlerde genç yaşlardan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa erken kırışmaların önüne geçilebilir. Kuru cilt bakımında; bol su içip, cildin kuruluğunu azaltacak uygun nemlendiriciler kullanmak gerekir. Makyaj malzemesi seçimi de çok önemlidir.

Yağlı cilt

Görünümü parlak, yağlı, gözenekleri açık, siyah noktaları olan ve sivilceye müsait bir cilt tipidir. Ciltte yağ bezleri fazla çalıştığı için akneler oluşur. Yağlı cilt daha uzun süre diri kalır, daha az çizgiler oluşur yaş ilerledikçe daha da güzelleşir. Yağlı cilt bakımında; cildinizi düzenli olarak temizleyerek yağını dengeleyin ve nemini koruyun. Yağ oranını dengeleyen ürünler kullanın. Cildin fazla yağı emmesi için haftada 1 veya 2 kez “T” bölgesine kil bazlı bir maske uygulayın. Güneş ise cildi kurutup akneli dönemde kalıcı lekeler bırakabileceğinden sprey şeklinde yağsız güneş koruyucuları kullanın. Ayrıca sabun yerine temizleme losyonun kullanın.

Karma cilt

Cildin farklı bölgelerinde farklı miktarda yağ üreten cilt tipidir. Cildin “T” bölgesi dediğimiz alın, burun, ve çene kısmında yağlı ve parlak bir görüntü oluşur. Yağlı kısımlarda açık gözeneklerde siyah nokta ve sivilceler görülür ve yanaklarda hafif kuruluk oluşabilir. Karma cilt bakımında; cildin yağ dengesini sağlamak zor olduğu için uygun bakım ürünlerini bulmak kolay değildir. Çünkü ağır nemlendiriciler sivilce oluşumuna yol açar. Buna karşılık, yağsız ürünler kullanmak da ciltte bölgesel kurumalara ve pullanmalara sebep olur. Bu durumda en uygun uygulama, her bölge için uygun ürünü kullanmaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı