Güzellik

Sivilceli cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Sivilceli cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Sivilceli cilt bakımında ne kadar akıllısın? Kullandığın mahsullerin eminliğinden, cildine hangi içeriğin iyi gelip hangisinin gelmediğinden ne kadar belirlisin? “Elimden geleni yapıyorum, ama yeniden de bir şeyler beceriksiz gibi” diyorsan, yaygın olarak kabul görmüş, ancak tamamen bereketsiz ya da hasarlı pratikleri uyguluyor olabilirsin. İşte, doğru bilenen yanlışlar…

Sivilce nasıl oluşur

Sıcak su, ovuşturmak, iyice bastırmak gibi ifadeler uzaktan iyi bir cilt pakliğinin anahtar sözcükleri gibi gözükse de reelinde cildi tahriş etmekten başka bir işe afacanlar. Ve ne yazık ki bunu oldukça az birey öğrenir. Aynı gidişat sivilceli ya da sivilceye yatkın, yağ/nem balansı bozulmuş ciltler için de geçerli. Sivilcenin ortaya çıkış sebebi, muhtelif etkenlerle içeriği değişen ya da imali çoğalan sebum. Bu gidişat cildin natürel florasında bulunan P. acnes bakterilerinin fazla artmasına ve artık beden tarafından bir tehdit olarak idrak edilmesine neden oluyor. Ardından güzel geldin siyah nokta ve sivilce…

Sivilceli ciltlerde yanlış öğrenilen uygulamalar

– Makyaj malzemelerinin hijyenine itina göstermemek. Özellikle de makyaj fırçaları. Kumpaslı olarak arınılmayan fırçalar bakteri biriktirdiğinden sivilceye neden oluyor.

– Beslenme ile alakası yok. Bilimsel açıdan makûs beslenme kesinlikle sivilceye neden olur diyemeyiz. Ancak bazı bireylerde yağlı besinlerin sivilce yaradılışına katkıda bulunduğu bir reel. Bu sebeple bireyin bedenini iyi tanıması ve beslenmesini buna göre tertip etmesi oldukça ehemmiyetli.

– Siyah nokta bu, elbette bunalacak. Siyah noktaları sıkmak ten altında inflamasyon yaradılışını tetikleyerek sivilceye mutasyonu basitleştiriyor.

– Güneş ve deniz sivilceleri tamamen geçirir. Bronzlaşmak ya da deniz suyu, sivilcelerin bir zamanlığına gözden kaybolmasını sağlıyor, fakat tamamen geçirmiyor. Güneş gözetici kullanmamak sivilce izlerinin kalıcı kirlere dönüşmesine neden olabiliyor.

– Sivilce kendiliğindene geçer. Sivilceye karşı bakım yapılmayan ciltlerde hiperpigmentasyon görülmesi oldukça yaygın. Uzun vakit ilgilenilmeyen ve hakimiyetten çıkan sivilcelerin rehabilitasyonu güçleşiyor.

– Bunalan sivilce o bölgeye dağılır. Sivilceler bunaldığı için değil, o bölgeye yapılan dokunsal ihtarlarla sebum imali çoğaldığı için dağılıyor. Vazgeç sıkmayı, surata yalnızca temas etmek dahi sivilcelerin sevinmesi için yeterli.

– Suratımı iyice ovalarsam bakterileri öldürebilirim. Bu gidişat, ciltteki ölü tenden, leke ve bakterilerden kurtulmak için cildi tahriş etmekten başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine her gün tutarlı bir cilt bakım rutini uygulanmalı. Faal bir arınıcı, ıslatıcı ve tonik, cildin yağ ve nem balansının korunması açısından koşul.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı