Güzellik

Saçların sık yağlanmasının 7 nedeni ve çözümü

Saç tenimiz, nemli kalmak ve saç ile etraf arasında ince bir bariyer oluşturarak saçı gözetmek için muhakkak ölçüde yağ üretir. Ancak fazla yağ yapımı, hacimsiz ve mat saçlardan tahriş olmuş bir kafa tenine ve kepek meselelerine kadar bir hayli rahatsızlığa neden olabilir. Neyse ki, fazla yağlılığın sebebini tanımlarsanız, hakimiyet altına alabilirsiniz.

1. Sık sık saç modeli değiştirmeyin

Şık bir at kuyruğu yağlı saçlarınızı saklamak için iyi bir yol gibi görünse de, gerçeğinde bütün tersi gidişat yaratır. Saçlarınız muntazam görünebilir, ancak bu saç modeli sebumun saçınızın ve saç köklerinin altında birikmesine neden olur. Şık saç tarzları, düzleştirici gibi bir çok şekillendirici mahsul gerektirir, bu da yağlanmayı daha süratli hale getirir.

Yapılması gerekenler: Çok fazla fırçalamayın ve saçınıza değme gerektiren şekillendirme mahsulleri ve saç tarzlarında fazlaya kaçmayın.

2. Saçınızı soğuk suyla durulayın

Sıcak su, gözenekleri ve saç kütiküllerini açmak ve lekeyi çıkarmak için harikuladedir, ancak saçınıza hasar verebilir. Yağ katmanını devirir ve kafa teninizi çok fazla kurutabilir, kepek ve fazla yağ imaline neden olabilir.

Yapılması gerekenler: Şampuanlama ve yumuşatma mevzubahisi olduğunda ılık su seçim etmek ve saç kütikülünü kapatmak için yıkadıktan sonra saçınızı soğuk suyla durulamak daha iyidir

3. Doğru saç bakım mahsulleri seçin

Uzmanlar, yoğun olarak etiketlenen mahsullere dikkat edilmesini öneri ederler zira saçlarınızı fazla düzleştirebilirler. İnce saçlarınız veya yağlı bir saç deriniz varsa saçınızın daha yağlı görünmesine neden olan ince bir gözetici katmanda kaplayabilirler.

Yapılması gerekenler: Uzmanlar, kuru veya zarar görmüş saçlar için planlanmış mahsullerden sakınmayı önerir. Saç teninizi sebum ve kozmetik mahsullerin yaradılışından arınmak ve saçınızın daha uzun müddet pak kalmasına dayanakçı olmak için ayda birkaç defa derin bir arınıcı kullanmak da iyi bir fikirdir. Ayrıca saçınızı beslemek için hindistancevizi yağı uygulamak gibi natürel ilaçları da sınayabilirsiniz.

4. Saçlarınızı çok sık fırçalamayın

Saçınıza değdiğinizde, saçlarınızın daha yağlı görünmesine neden olabilecek yağları ve bakterileri ellerinizden saçınıza aktarırsınız. Saçlarınızı çok sık fırçalamak da hasar verir. Kesintisiz fırçalama sebumun saçınıza dağılmasını sağlar ve hacimsiz, mat saçlara neden olur.

Yapılması gerekenler: Özellikle gerginken veya konuşma sırasında saçınıza ellerinizle değmeme alışkanlığı edinin. Saçınızı fazla fırçalamayın. Uzmanlar, çok kıvırcık veya dokulu saçları olmayan insanlar için günde 2 defa fırçalamanın yeterli olabileceğini ve her zaman pak bir fırça ile yapılmasını önermektedir.

5. Çok stres yapmayın

Stres, bedeninizin daha fazla kortizol üretmesini sağlar. Bu hormon cildinizi daha fazla sebum üretmesi için tetikler ve netice olarak daha yağlı görünür ve sezilir. Stres ayrıca yağlı bir kafa tenine de yol açabilecek kepek sebeplerinden biri olabilir.

Yapılması gerekenler: Hayat stilinizi değiştirip stresinizi idaremeye çalışmadığınız sürece bu mevzuda fazla bir şey yapamazsınız. Özel saç mahsulleri kullanmak kepekle savaşmaya dayanakçı olacak ve güç hayat vaziyetleriyle uğraşırken kafa teninizin daha rahat sezmesini sağlayacaktır.

6. Saçınızı çok sık deviremeyin

Her ne kadar azıcık absürt gelse de, saçınızı ne kadar çok devirirseniz, o kadar yağlanabilir. Cildimizin sıhhatli pH’ını destekleyen milyarlarca iyi bakteri kafa tenimizde yaşar. Saçlarımızı çok sık yıkadığımızda, bu duyarlı balansı bozabilir ve özellikle yanlış saç bakım mahsullerini kullanırsak sebum bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olabiliriz.

Yapılması gerekenler: Saçınızı kaç defa yıkadığınızın farkında olun ve saçınıza uygun doğru mahsuller seçim edin. Uzmanlar, yaşadığınız bölgeye ve yaşadığınız saç meselelerine dikkat etmenizi önerir. Misalin, kent durgunlarının saçlarını saç dökülmeleri sebebiyle kırsal alanlarda yaşayan insanlardan daha sık yıkaması daha mümkündür.

7. Bedeninizin çalışma biçimi bu olabilir

Bazı saç tipleri, öbürlerinden daha süratli yağlı olmaya daha yatkındır. Misalin, düz saçlar, dalgalı saçlara göre daha yağlı olma meylindedir. Sebum, saçları alt kaydırdığı ve saç köklerinde daha görünür olduğu için bu reelleşir.

Ayrıca, hormonal balanssızlıklar ve seboreik dermatit gibi bazı sıhhat meselelerinin fazla sebum imaline neden olabileceğini unutmayın.

Yapılması gerekenler: Bir şey sizi rahatsız ediyorsa veya saçınızın görünüşünde olağandışı farklılıklar fark ederseniz hekime müracaat etin.

Saçlarınızı ne sıklıkla deviriyorsunuz? Yağlı saçlarla başa çıkmak için hangi usuller dayanakçı oldu? Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşın.

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı