Güzellik

Saçlar için en önemli besinler

Saçlar için en önemli besinler

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Doğru gıda seçimleri ile saç dökülmesi azaltılabilir. Birçok çalışma besinlerin saçlar üzerindeki etkisini göstermektedir. Bazı besinler saçta özellikle önemli bir rol oynar.

İşte saçlar için en önemli besinler.

B vitamini

Hemen hemen tüm B vitaminleri saç sağlığı ve büyümesi için önemlidir ancak en önemlileri B3 vitamini (niasin veya nikotinik asit), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 ​​vitamini (piridoksin) ve B7 vitaminidir (biotin). Özellikle, B6 vitamininin aktif formu, piridoksal fosfat gereklidir, çünkü pratik olarak bütün amino asit reaksiyonları için vazgeçilmezdir.

Ayrıca H vitamini de denilen biotin de çok önemlidir. Saçın güçlü ve dayanıklı kalmasını, parlaklığını korumasını sağlar ve saç köklerinin tahriş olmasını önler.

Metiyonin – sistein

Saç, esas olarak keratin içerir. Keratin yeterli miktarda mevcut değilse, saç daha kırılgan hale gelir. Keratin, genel anlamda metionin ve sisteinden oluşur. Metiyonin – sistein amino asitleri saça daha fazla güç kazandıran dirençli yapılar oluşturabilir. Geçmişte saç dökülmesine karşı ürünlerde sistein sıklıkla kullanılmıştır, son dönemlerde metiyonin kullanımının arttığı söyelenebilir.

Arjinin

Arjinin saçlar için önemlidir, çünkü köklerde kan dolaşımının daha sağlıklı olmasını sağlar. daha sağlıklı kan dolaşımı ile saçlar besleyici maddelere daha iyi ulaşır ve daha iyi büyür. İnsan organizması arjinin üretme yeteneğine sahiptir ancak üretilen miktar her zaman yeterli değildir. Çalışmalar, özellikle stres durumunda veya belirli hastalıkların varlığında, vücut tarafından üretilen miktarın yeterli olmadığını ve dolayısıyla bir takviyenin gerekli olduğunu göstermektedir.

Glutamin

Glutamin veya ondan gelen glutamik asit saçların uzamasına katkıda bulunur. Vücut bunu bağımsız olarak üretir ancak belirli bir yaştan sonra ve yorgunluk durumunda yeterli miktarda üretilemez.

Çinko

Çinko birçok açıdan saçlar için iyidir. Kılcal hücrelerin daha hızlı şekilde yenilenmesini ve saç büyümesinin artmasını sağlamanın yanı sıra, keratin oluşumunda belirleyici bir rol oynar ve aynı zamanda biotine benzer şekilde saç köklerini iltihaptan korur. Saç ve saç köklerinin bulunduğu bağ dokusu için vazgeçilmez olan kollajen oluşumu için çinko gereklidir. Her şeyden önce, günümüzde modern beslenmeyle birlikte, çinko eksikliği vakaları giderek artmaktadır. Çünkü çinko gerektiği zaman kullanılmak üzere vücutta depolanmaz bu nedenle düzenli olarak alınmalıdır.

Demir

Çeşitli çalışmalar demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğunu göstermektedir. Demir, hemoglobinin bir parçası olarak kandaki oksijenin taşınmasından sorumludur. Oksijen olmadan büyüme mümkün değildir. Özellikle vejetaryenler için demir takviyeleri önerilir. Demirin kırmızı kan hücrelerine (eritrositler) bağlanmasını ve saçlara ulaşmasını sağlayan C vitamini alımına da dikkat edilmelidir.

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı