Güzellik

Kusursuz bir makyaj için ilk adım: Fondöten

Kusursuz bir makyaj için ilk adım: Fondöten

Çoğu kadın, hayatı boyunca tenine en uygun fondöten çeşidini arar. Cilt yapısı ve cilt rengi gibi birçok faktör bu seçimde rol oynadığından, istenilen sonuca ulaşmak için türlü ürünler dener dururuz, fakat çoğu zaman istenilen sonuca ulaşamayız. Öncelikle bu faktörlere göre ne tarz bir ürün aradığınızı ve ne tür makyajları sevdiğinizi düşünüp buna göre hareket ederek fondöten ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin, üründen beklenen ana özelliği tespit etmek doğru seçim için oldukça faydalıdır. Aranan özellik iyi bir kapatıcılık mı, pürüzsüzlük mü, ışıltılı bir bitiş mi ya da sadece renk eşitlenmesi mi? Bu soruların cevabını belirleyerek ihtiyacınız olan ürünü kolaylıkla seçebilirsiniz. Birçok renk ve marka seçeneğiyle en yeni modellere Watsons aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

Cilt tipini tanımak hem makyaj için hem de cilt temizliği için en önemli adımlardan biridir. Cildinizin yağlı, kuru ya da karma olması, makyaj için seçeceğiniz ürünler açısından oldukça büyük önem taşır. Yağlı bir cildiniz varsa kuru cilt tipine uygun bir ürün seçtiğinizde, cildinizde doğal bir görünüm oluşturmayacaktır. Cilt yapısına uygun fondöten, baz ve nemlendirici kullanmanız iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Fondöten fiyatları, ürünlerin kalitesine ve içeriğine göre değişiklik gösterir.

Kusursuz bir makyaj için ilk adım: Fondöten

Kuru ciltler için fondöten

Kuru cilt tipine sahipseniz, cildinize yeterli nemi vermediğiniz takdirde yüzünüzde pul pul dökülmeler görmeniz olasıdır. Bu nemsizliğin getirdiği kuruluk ise makyajınızda istenmeyen bir bitiş oluşturur. Kuru ciltler için pul pul dökülme görünümünü, nem veren ve ince yapılı ürünler tercih ederek önleyebilirsiniz. Özellikle ıslak bitişli bir fondöten cildinizi oldukça canlı gösterecektir. Bunların yanı sıra makyaj öncesi nem maskeleri veya kuru ciltler için nemlendiricilerle cildinizi destekleyebilirsiniz. Fondöten markaları bu konuda oldukça çeşitlidir ve her cilt tipi için uygun ürünleri Watsons’tan temin edebilirsiniz. L’Oréal Paris True Match Luminous Makeup Fondöten kuru ciltler için uygundur. Nemlendirici ve ince yapısıyla, ıslak bitişli doğal görünümüyle cildinizin canlı ve taze bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca 20 SPF koruma faktörüyle güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyup güneşten dolayı oluşabilecek lekeleri önler.

Kusursuz bir makyaj için ilk adım: Fondöten

Yağlı ciltler için fondöten

Yağlı cilt tipinde makyaj, ciltteki yağ dengesizliğinden ötürü uzun süre durmaz ve ciltte bölge bölge parlamalar oluşur. Bunları engellemek için su bazlı matlık özelliğine sahip olan ürünler tercih edilmelidir. Yağlı cilt, nemli cilt demek değildir. Bu yanlış kanıdan yola çıkarak sadece mat ürün tercih etmek iyi sonuç almanıza engel olur. Yağlı ciltlerin de belli oranda neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden yağlı ciltler için su bazlı bir fondöten seçmek önemlidir. Su bazlı ürünler, cildinize verdiği nemle yağ oranını dengeler ve sivilce oluşumunun da önüne geçer. Bunun yanı sıra makyaj öncesi matlaştırıcı mendil veya baz kullanımı da makyajınızın daha kalıcı olmasını destekleyecektir.

Kusursuz bir makyaj için ilk adım: Fondöten

Karma ciltler için fondöten

Karma cilt yapısı, ürün seçimi konusunda diğer cilt tiplerine göre daha şanslıdır. Fakat cildi oldukça iyi analiz etmek ve mevsim değişimlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Karma ciltlerde genellikle T bölgesi yağlı olduğundan, makyaj öncesi buna uygun ürün kullanılır. Yağlı olan bölgelere yağı dengeleyecek matlaştırıcı bazlar uygulanırken kuru olan bölgelere ise uygun nemlendiriciler kullanılarak cilt makyaja hazırlanmalıdır. Watsons’ta bulabileceğiniz Flormar Mat Touch Fondöten gibi mat özellik barındıran birçok ürünü tercih edebilirsiniz. Mat özellik barındıran ürünler, T bölgesindeki parlamaları önleyerek cilt rengini eşitler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı