Anne ve Çocuk

Koronavirüs ve emzirme

Bulaşıcı hastalık salgını, emziren annelerin kaygılarını artırıyor. Araştırmalar hudutlu olsa da, uzmanlar salgın zamanında muhakkak ihtiyatlar alındığı sürece emzirmeye devam edilebileceği görüşünde. Şimdilik yeni tip korona virüsünün bebekleri ve çocukları ciddi biçimde etkilemediği düşünülse de, elbette hastalığın bulaşmasını yasaklamak için gayret göstermek gerekiyor.

Emziren anneler koronavirüse karşı ne yapmalı

Daha evvel COVID-19 eşi salgınlarda, SALLA ve MERS enfeksiyonlarının anne sütü ile bebeğe geçmediği düşünülüyordu. Aynı vaziyet yeni koronavirüs, COVID-19 için de geçerli. Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, solunum yollarını etkileyen virüslerin anne sütü yoluyla bulaşmadığı aşinasından COVID-19 teşhisi koyulan annelerin emzirebileceğini bildirdi. Ancak elbette hastalığın bulaşma tehlikesini en aza indirmek için muhakkak temkinlerin alınması gerekiyor.

Temastan kaçının

La Leche League Türkiye’nin Emzirme Doktorluğu Akademisi’nin yayınından çevirerek yayınladığı yazıda, bebeği beslerken alınabilecek ihtiyatlar şöyle sıralanıyor;

– Emziren anne, COVID-19 kuşkusu veya teşhisi varsa, damlacık yoluyla virüsü bulaştırmaktan sakınmalıdır.

– Anne bebeğe değmeden evvel ellerini 20 saniye süresince su ve sabunla yıkanmalı, emzirirken ve yakın temasta bulunurken maske kullanmalıdır.

– Pompa ile süt sağıyorsa, aletlere değmeden evvel ellerini yıkamalı ve her kullanımdan sonra aletleri dezenfekte etmelidir.

– Muhtemelse bebeğin bakımı ve sağılmış süt ile beslenmesi hastalanmayan biri tarafından asıllaştırılmalıdır.

Bağışıklığınızı destekleyin

Ayrıca bayan sıhhati uzmanı Dr. Aviva Jill Romm da emziren anneler için salgın günlerinde bunları öneriyor;

– Bebeğe damlacık yolu ile virüs bulaştırmayı yasaklayacak tüm genel temkinlerin yanı gizeme, kendini iyi paydan anneler de bir ölçü süt sağarak buzlukta depolayabilirler. Bu sayede virüse tutulma olasılığı olduğunda ve yalnızca kendinizi bitkin sezdiğiniz için dahi bebekten uzak durma lüzumu doğduğunda başka biri sizin yerinize bebeği biberonla besleyebilir. Birkaç günlük biberon beslemesinden sonra memeye dönmek bir hayli bebek için güç olmayacaktır.

– Emziren anneler hasta olduğunda, kendilerine öteki şahıslardan daha fazla dikkat etmelidir. Enfekte olmuş anneler bolca su harcamalı, bebekle ilgilenebilecek birinden yardım istemeli ve yeterince yattığından emin olmalıdır.

– Bağışıklık sistemini desteklemek için ekinezya, zencefil, C vitamini ve çinko yardımı almak emzirme yarıyılında tehlikesizdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı