Güzellik

Kış mevsiminde ortaya çıkan 5 cilt problemi

Kış mevsiminde ortaya çıkan 5 cilt problemi

Kışın kuruyan ciltle birlikte birçok sorun da beraberinde geliyor. Kızarıklık şikayetinden bozulan cilt dokusuna soğuk havalarda ortaya çıkan 5 cilt problemini ve çözümlerini araştırdık.

Soğuk Aknesi

Akne genelde hormonal sebeplere dayalı olsa da soğukla birlikte kuruyan ciltler iltihap üretmeye daha meyilli olduğu için vücut akneyle geri tepki verebilir.

Çözüm: Öncelikle kuruyan cildinizi derinlemesine nemlendirmeye özen göstermelisiniz. Cildiniz hassaslaştığından yoğun akne giderici ürünler yerine asit oranları %2’lere düşürülmüş daha nazik ürünler tercih edebilirsiniz.

Çatlayan Dudaklar

Havayla ve soğuk algınlığıyla birlikte kuruyan dudaklar gün içinde her ne kadar dudak balmı uygularsanız uygulayın irrite olabilir, hassaslaşabilir ve çatlayabilir.

Çözüm: Haftada 3-4 kez nazik bir dudak peelingiyle dudaklarınızı ölü ve kuru dokudan arındırın. Ardından petrolyum bazlı vazelin gibi yoğun etkili bir kremle dudaklarınızı rahatlatın.

Mat Görünüm

Mat bir cildin en büyük sebebi derinin üst tabakasında biriken ölü hücreler. Kuruyan ciltlerde ise bu tabakanın oluşması daha hızlı ve yoğun olarak gerçekleşiyor.

Çözüm: Cildinizi yormayacak şekilde haftada iki kere ince dokulu veya asit bazlı bir peeling uygulayabilirsiniz. Bakım rutininize ekleyeceğiniz C vitamini özlü aydınlatıcı serumlar da ışıldayan bir görünüm için size yardımcı olacaktır.

Pütürlü Doku

Soğuk hava, kullandığınız ısıtma sistemi ve kendinizi kış aylarında şımartmak için yaptığınız sıcak ve uzun banyo seansları fazlasıyla dokusu bozulmuş, pütürlü ve kuru bir cildin en büyük sebeplerinden.

Çözüm: Bu sorundan kurtulmak için akla gelen ilk yöntem peeling olsa da bu, cildi daha fazla rahatsız edebilir. Peeling yerine ters köşe yapıp yağlar ve ceramid özlü yoğun kremlerle cildi nemlendirerek şımartın. Doku biraz daha düzeldiğinde hafif bir peeling uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bölgesel Kızarıklık

Bölgesel kızarıklık ve ince kılcal damarlar, bize yazın yoğun güneşe maruz kalmaktan gelen bir problem olsa da ekstra soğuk hava ve ani ısı değişimleri de kışın bu sorunlara yol açabilir.

Çözüm: Çatlayan kılcal damarların tedavisi ne yazık ki kozmetik ürünlerden değil lazer tedavisinden geçiyor. Eğer sorununuz genel bir kızarıklıksa niacinamide içerikli kızarıklık geçirici ve rahatlatıcı ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı