Güzellik

Kış aylarında ortaya çıkan cilt sorunları

Kış aylarında ortaya çıkan cilt sorunları

Bayanların hoşluk mevzusunda dikkat etmesi gereken ehemmiyetli ayrıntılardan biri ciltleridir. Cilt meseleyi olanların buna çözüm bulmaları ilerlemeden evvel ihtiyat alınmasını sağlar. Cilt bakımı kış aylarında yazdan daha çok ehemmiyetlidir. Kışın soğuklarında cildin gereksinim dinlediği bakım daha da çoğalır. İşte, kışın ortaya çıkan bazı cilt meseleleri;

Gözenek problemi

Yaz kış bayanların en büyük cilt meselelerden biri olan gözenekler, kış aylarında kendini daha fazla gösterir. Makyaj yaptığınızda da bu gözenekler fark edilir ve oldukça can sıkıcı olur. Gözenekleri küçültmek için öncelikle arınıcınızı doğru seçmelisiniz. Cilt yapınıza uygun arınıcının duyarlı olması ve eskitmemesi ehemmiyetlidir. Aynı biçimde ıslatıcı da uygulayarak cildinizi fazla yağdan zarifçe temizletirsiniz. Böylece gözenekleriniz de daha sıkı olarak mesele olmaktan çıkar. Kumpaslı uygulama yapmanız gerektiğini ise unutmamalısınız.

Kir meseleyi

Cilt kirleri yalnızca yazın görülür fikri yanlıştır. Yazdan kalma önemsememelerden dolayı kışın da cilt kirleri çok fazla görülür. Ayrıca kış güneşi ve kara yansıyan güneş ışınları da cilt kirleri üzerinde doğrudan tesirlidir. Bu meseleyi gidermek için yaz kış demeden UV ve güneş gözetici kapsayan bir krem kullanmanızda fayda var. Cilt bakımında kullanacağınız mahsullerin içeriklerinin pak olduğundan da emin olmalısınız. Kir giderici krem ve serumlardan da yardım alabilirsiniz. Bu mahsulleri gece uygulayarak cildinizin güneş görmesini yasaklamalısınız.

Kuru cilt

Kış aylarındaki en sık görülen cilt problemi kuruluktur. Havanın soğuması, rüzgar, kar, yağmur gibi nedenlerden dolayı cildiniz kurur. Soğuk su ya da üşüdüğünüzden dolayı sıcak su kullanmak da cildi kurutan nedenler arasındadır. Bu sebeple ılık su kullanmayı seçim etmelisiniz. Yazın kullandığınız ince yapılı ıslatıcılar kışın yoğun yapıdaki ıslatıcılara dönüşmelidir. Ekstra nem veren maskeler ve serumlardan da yararlanabilirsiniz. Nezaret ve dudaklarınızı da ıslatmalı, arınıcı mahsullerinizi ıslatıcı özellikli seçmelisiniz.

Sivilceler

Yazın cildiniz daha fazla yağ salgıladığı için sivilceler baş gösterse de kışın da bu vaziyete sıkça tesadüfülür. Soğuk iltihaplı sivilcesi olarak da adlandırılan bu sivilceler kış aylarının soğuğuyla beraber kuruyan ciltlerde sıkça görülür. Bu sivilceleri kurutmaya çalışırken cildinizin kurumasına da neden olursunuz. Dolayısıyla duyarlı mahsuller kullanmalı, yalnızca sivilceli bölgeye uygulamalı ve asit oranı düşürülmüş olan mahsulleri seçim etmelisiniz. Böylece kibar bir arınma sağlar ve cildinizin nem seviyesini negatif etkilememiş olursunuz.

Buruşukluklar

Yazdan kalan buruşukluklarınız varsa dahi bunlara karşı savaş açmanın zamanı kış aylarıdır. Kışın buruşukluk karşıtı mahsullere ağırlık vermeniz ve kumpaslı uygulama yapmanız özellikle ince çizgilerin açılmasında büyük ehemmiyet taşır. Derin buruşukluklar ve sarkmalarla karşı karşıyaysanız bu harekâtların lazer ile yaptırılması için de kış ayları en müsait zamanlardır. Güneş görmeyeceği için daha acele iyileşme ve tesirli netice sunacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı