Güzellik

Karantinada cilt kuruluğuna karşı yapılması gerekenler

Küresel koronavirüs salgınına karşı çoğumuz günlerimizi konutta geçiriyoruz. İçinde bulunduğumuz sosyal yalıtım yarıyılında en sık karşılaşılan meselelerden birinin de cilt kuruluğu olduğunu söyleyen Uzman Estetisyen Aylin Çetinkaya yapılması gerekenleri anlattı.

Kesinlikle ıslatıcı kullanın

Daha sık el yıkamanın ve daha fazla kolonya kullanmanın neticeyi olarak ellerimiz kurudu. Şimdi bu kuruluk suratımızı da etkileyebilir. Fazla el devireme ve kolonya kullanımı, tenin gözetici katmanını bozarak, su kaybını çoğaldırabilir ve bunun neticeyi olarak elleriniz kuruyabilir. Ellerimizi yıkadıktan sonra kesinlikle, ıslatıcı kullanmamız gerekiyor. Hatta ellerimizi yıkadıktan sonra, bütün kurutmadan ıslatıcı kremi kullanabiliriz. Bu, nemi içeride tutuklayarak, kremin etkinliğini çoğaldıracaktır.

Ülkemiz genelinde, mevsim şartları itibariyle, hava henüz ısınmadığı için, muhtemelen konutlarımızda suni ısıtıcılar ile ısınıyoruz. Bu ısıtıcılar, bulunduğumuz civardaki havayı kurutuyor. Daha evvelden yalnızca akşamları maruz kaldığımız bu kuru hava ile şimdilerde daha fazla temas halindeyiz.

Evvelden günde 2 kere ıslatıcı kullanan bireyler, karantina yarıyılında günde 4-5 kere ıslatıcı krem kullanabilirler. Kullanacağımız kremleri seçerken, yoğun su yakalama özelliğinden dolayı, içeriğinde hyaluronik asit bulunan mahsullerin öncelikli olarak seçim edilmesi gerekiyor. İçeriğinde hyaluronik asit bulunan cilt maskesi ve cilt bakım serumları da kullanılabilir.

Karantina yarıyılında cildi gözetmek için dikkat edilmesi gerekenler:

– Ellerinizi yıkadıktan sonra kesinlikle ıslatıcı krem kullanın

– Suratınızı günde 4-5 kere ıslatın

– Daha az makyaj yapın, tercihen hiç yapmayın

– Haftada 2 kereden fazla peeling veya maske yapmayın

– Çok sıcak su ile banyo yapmayın

– Daha fazla su için

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı