Güzellik

Güneş yanığına karşı evde uygulanabilecek tedaviler

Güneş yanığına karşı evde uygulanabilecek tedaviler

Güneş yanıklarından korunmak için ilk yapmanız gereken şey çok fazla güneşe maruz kalmamak gerçeğinde… Özellikle öğlen saatlerinde güneşe çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Şayet çıkmanızı gerektiren bir gidişat varsa da kesinlikle güneş gözetici kremler kullanmalısınız.

Şayet güneş yanığı gibi bir gidişatla karşılaştıysanız da konutta uygulamanız gereken bu teklifleri bir kenara anekdot almanızda fayda var. Hisar Intercontinental Hospital Cildiye Uzmanı Dr. Funda Ataman, güneş yanığı fark edildiği anda ilk olarak kapalı bir alana girilmesi gerektiğini söylüyor.

Uzm. Dr. Ataman; “Pencerenin artta da cildinizin yanabileceğini unutmayın. Güneş yanığının en iyi rehabilitasyonu korunarak hiç yanmamaktır. Buna karşın yanık oluşursa kolay yanıklarda doktorunuzun önereceği konut rehabilitasyonlarını uygulayabilir; şiddetli ise sıhhat kuruluşuna müracaat etebilirsiniz” söylemesinde bulundu.

Bu bulgular varsa kesinlikle hekime müracaat etin

Geniş alanlarda kızarma, şişme, mor kirler, su toplaması, kabarcıklar varsa, şiddetli sızı ve kaşıntı görülüyorsa; bu bulgulara bulantı, kusma, ateş ve halsizlik eşlik ediyorsa en yakındaki sıhhat kuruluşuna gidilmelidir. Rehabilitasyonda serum, kortizonlu iğne ve kremler, özel yanık kremleri, alerji hapları ve iğneleri, sızı kesiciler ve antibiyotikler kullanılır.

Hafif yanıklarda uygulanabilecek konut rehabilitasyonları

Güneşte yanan bireyin, karanlık, suskun, serin bir etrafta bacaklarını yukarıya kaldırarak istirahat etmesi, bol bol akışkan harcaması, hafif besinlerle beslenmesi ve içkiden sakınması gerekir.

Cildin güneş yanığına bağlı kuruluğunu gidermek için yapılabilecekler:

1- Öncelikle serin bir banyo yapın ve güneş yanığı olan bölgelere soğuk kompres uygulayın.

2- Sabun ve şampuan kullanımından kesinlikle kaçının.

3- Cildinizi ıslatmak için küveti serin suyla doldurup, içine 1 kadeh elma sirkesi ya da 1 kadeh soda veya 1 kase yulaf unu ilave edip 15 dakika içinde kalın.

4- 1 kadeh yağsız soğuk sütü, 4 kadeh soğuk su ile karıştırıp teninize sürerek cildinizin nem lüzumunu karşılayabilirsiniz.

5- Mısır ununu soğuk su ile lapa haline getirip tene uygulamak çok hafifletici olacaktır.

6- Özellikle surat ve göz etrafı yanıklarında siyah çayı demleyip soğuk ıslak kompres yapmak tesirli bir rehabilitasyondur.

7- Salatalığı püre haline getirip cilde sürmek yeniden konutta uygulanabilecek bir usuldür.

8- Aloe veralı ve özellikle E vitamini kapsayan ıslatıcıları, buzdolabında soğutup sürerseniz daha galibiyetli neticeler alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı