Dekorasyon

Fonksiyonel mutfaklar için 5 öneri

Fonksiyonel mutfaklar için 5 öneri

Mutfağınızı yalnızca minik farklılıklarla daha kullanışlı kılmanız hiç de güç değil. Uzun süreler geçirilen mutfağı, doğru bir biçimde dekore etmek hem yerden hem de zamandan hasılat sağlar. Peki mutfağı nasıl daha fonksiyonel bir hale getirebiliriz?

İşte mutfağı daha fonksiyonel kullanmak için beş teklif…

Nerede kullanıyorsanız orada gizleyin

Kumpası oturmuş bir mutfağı kullanışlı bir hale getirmenin en kolay yollarından biri; mutfakta kullandığınız tüm alet ve edevatı kullanıldıkları yere yakın bir konumda muhafaza etmektir. Misalin; tencere ve tavalarınızı ocağınızın yakınındaki dolap veya derin çekmecelere, tabak ve çanaklarınızı ise bulaşık cihazınızın ortamındaki dolaplara yerleştirmelisiniz.

Dolapların içi dışından ehemmiyetli

Mutfağınızın daha yalın ve pak bir görünüme sahip olmasını ve içerisinde daha faydalı çalışmayı istiyorsanız; mutfak dolaplarınızın ve çekmecelerinizin iç kısmının dizaynına dışındaki kaplamadan veya renkten daha çok itina göstermelisiniz. Mutfak dolaplarınızın içlerinin hiç kullanışlı olmadığını düşünüyorsanız, yalnızca dolap içlerini içerecek maliyeti düşük bir yenileme yapabilirsiniz. Hangi dolapta neyi muhafaza etmek istediğinize karar vermeli ve ona uygun olarak dolabın iç kısmını planlatmalısınız.

Derin dolaplar yerine kullanışlı çekmeceler

Tezgahınızın altı için derin ve erişilmesi efor dolaplar yerine kullanışlı çekmeceleri seçim etmelisiniz. Derin dolaplara bir şeyler yerleştirmek güçtür. Her ne kadar raylı raflara sahip olanları mevcut olsa da maliyetleri oldukça pahalıdır. Ancak çekmeceler, raylı modellere göre hem daha ekonomik hem de kullanım açısından çok daha pratiktir.

Mutfaktaki öbür eşyalar için yer ayırın

Çoğumuzun mutfağında, yemek pişirme ve yeme mevzusunda fiilen kullanılmayan bir hayli ıvır zıvır eşya bulunur. Yemek kitapları, faturalar, tasvirleri yazdığımız kâğıtlar, kart vizitler, bozuk paralar gibi. Bu eşyalar doğru organize edilmedikleri takdirde birleşerek iri bir dağınıklık oluşturabilirler. Bir çekmecenizi veya mutfak dolabınızı bu eşyalara ayırarak, onların da mutfakta hukuki bir alana sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Dikkat sürükleyen unsurları eksiltin

Sade ve çağdaş bir mutfağa sahip olmanın yolu, mutfakta göze çarpan süsleyici odak noktalarından geçer. Misalin sevimli bir baharat ekibi veya tasarım şahanesi bir kahve aygıtı gibi, her mutfakta alana hâkim olan ve ilk göze çarpan birkaç görsel uyarıcı bulunur. Bu noktada ehemmiyetli olan; çağdaş ve yalın bir mutfağa sahip olmak için hangi süsleyici ögenin kullanıldığı değil, kaç adet görsel ana uyaran kullanıldığıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı