Dekorasyon

Evimizi çiçeklendirmek için çok nedenimiz var

Evimizi çiçeklendirmek için çok nedenimiz var

Artık kentin kargaşasında apartman dairelerinde sıkış tıkış yaşar olduk. Bu vaziyetten ne kadar şikayet etsek de nihayetinde yeniden konutlarımıza dönmek zorundayız ve itiraf edelim hayatımız hoşlaşsın diye de pek bir şey yapmıyoruz.

Tek yaptığımız şikayet etmek; trafikten, yoğun çalışmaktan, sıkıcı yaşamlarımızdan… İşte bu sıkıcı yaşama azıcık yeşillik katabiliriz. Zira gözümüze çarpan saksıdaki bir çiçeğin hoşluğu dahi gözümüzü kamaştırmaya yetiyor bazen.

Mis kokular, rengarenk çiçekler nasıl da iç açıyor. Öyleyse bu nebatları konuta taşımak için ne bekliyoruz. O kadar çok nedenimiz var ki konutumuza saksılar taşımak için…

Çakralarınız açılsın

Nebatların olduğu etraf bol oksijenli demektir. Oksijen salınımı yaptıklarından beynimiz daha çok oksijen alma uğru bulur. Bu da zekamızın açılması ve daha iyi düşünebilen bir beyin demektir.

Ayrıca psikolojik olarak da rahatlık verir. Çok asaplı ya da karmaşık duygularda olduğunuz zamanlarda azıcık çiçeklerle olmak, oturup yalnızca onlara bak size dinginlik verecektir. Böylece kendinizi daha soğukkanlı ve hafiflemiş sezeceksiniz.

Özellikle bilgisayar ekranına çok bakmanızı gerektiren bir işte çalışıyorsanız panzehir olarak kesinlikle yakınınızda bir nebat bulundurmalısınız. Ufak molalar vererek gözlerinizi bu hoşluklarla dinlendirebilirsiniz.

İlham periniz yaratıcılığınızı artırsın

Evet, hala çiçeklerden bahsediyorum. Zira sağladığı sıhhatli bir beyin ve psikoloji sayesinde daha hoş şeyler düşünüp, hoş şeyler yaratabiliriz. Gerçeğinde yaşamımızdaki her hoş şey birbirine bağlı izliyor. Öyleyse ufak bir değişin çok şey değiştirmesine izin verin ve konutunuzda nebat yetiştirmeye başlayın.

Konutunuza rahatlık dolsun

Özellikle İstanbul şartlarında bodrum dairelerde oturmak da hayata dahil. Çiçekler konsantrasyon sağladığından güneş görmeyen odalarınızda rahatlık verecektir.

Ayrıca konuttaki tozları emerek konutunuzun havasını da arınacak ve böylece daha yaşanılır bir konutta huzuru bulacaksınız.

Bu anlamda özellikle çam nebatı, papatya ve sulh çiçeğine netlikle şans tanımalısınız. Şayet alerjiniz varsa, o zaman kurdele çiçeğini seçim etmelisiniz. Konutunuzda sigara harcanıyorsa, o zaman da dracaena ve kaynanadili seçim edilmelidir. Zira bu çiçekler sigara dumanına sürükler ve özellikle kanser yapan maddelerin tepkine geçmesini maniler.

Yaşayan her hoş şeye tutunarak yaşamayı seçim etmek gerek belki de. İnsan yaşadığı alanı hoşlaştırınca daha iyi çıkıyor yaşamın tadı. Öyleyse bir yerlerden başlamak gerek…

Hadi o zaman, konutlarımız renklensin…

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı