Güzellik

Evde doğal saç boyası yapılışı

Evde doğal saç boyası yapılışı

Trt1’de yayınlanan ‘İyi Fkir’ programına misafir olan Meltem Açıkel, nebatların saçı boyama özelliği olduğunu söyledi ve organik saç boyası tasviri verdi.

İşte natürel saç boyası tasviri:

Malzemeler

Patlıcan kabuğu
Pancar
Kırmızı lahana
Soğan kabuğu
Çubuk tarçın
Karanfil
Karabiber
Ceviz yaprağı
Ceviz kabuğu
Zeytinyağı
Su

Anekdot: Malzemelerin ölçüsünü saçınızın uzunluğuna göre ayarlayabilirsiniz.

Ceviz yapraklarının boya vazgeçici, karanfilin de boyayı değişmezleyici özelliği vardır. Zeytinyağı ise saça parlaklık verir.

Meltem Açıkel’den natürel saç boyası tasviri İZLE:

Nasıl hazırlanır

Patlıcan ve soğan kabuklarını, dilimlenmiş pancarı, ceviz yapraklarını bir tencereye alın. Ardından ceviz kabuklarını, tarçını ve karanfili pak bir bezin içine koyarak bohça yapın, ucunu bağladığınız bohçayı da tencereye alın. Bu sert malzemeleri ayırıyorsunuz zira, daha sonra tencereden çıkarıp kalan malzemeyi blenderdan geçireceksiniz. Saça parlaklık vermesi için zeytinyağını ilave edin. Son olarak da su ilave edin. Bu malzemeler iyice yumuşayana kadar takribî 20-25 dakika kadar kaynatın. Ardından bohçayı içinden çıkarıp kalan malzemeleri blenderdan geçirin.

Karışım soğuduktan sonra saçınıza bir fırça dayanağıyla uygulayın ve saçınızı streçle sarın. Arada bir sıcak fön yakalamanızın boyanın saça etkileşimini sağlayacaktır. Boyayı saçınızda 2 saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz.

Bu karışımın çok basit sürülemeyen bir kıvamı olduğunu belirten Açıkel, bunu önem vermeden bu saç boyasını sınamanızı öneriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı