Güzellik

Elma sirkesinin güzelliğinize olan faydaları

Elma sirkesinin güzelliğinize olan faydaları

Sirkenin cildinize, saçınıza, konutunuza kadar pek çok mevzuda faydayı olduğunu öğreniyor muydunuz? Üstelik Miranda Kerr ve Megan Fox gibi hoşluklarıyla göz kamaştıran şöhretliler, elma sirkesi modası da başlattı.

Neredeyse tam marketlerin raflarında bulunan elma sirkesinin yemeklerde kullanımı dışında sıhhat ve hastalıkların rehabilitasyonunda da yaygın bir biçimde kullanıldığını söylemek olası.

İşte elma sirkesinin sınanmış ve netice alınmış 9 bereketi:

Saçları parlatır

Sirkeyi, saçınızı şampuanladıktan sonra durulama emeliyle kullanabilirsiniz. Sirke, saç köklerini kuvvetlendirir ve saçları parlatır. Bunun için daha önceki bir şampuan şişesine, bir iki yemek kaşığı sirke koyup suyla doldurun. İyi netice alabilmek için haftada birkaç kere şampuanlama sonrası sirkeli su kullanın.

Natürel elma sirkesi cildin PH’ını kumpaslar

Tonik yerine natürel sirkeyi sulandırarak pamuk ile suratınıza uygulayın. Bunu geceleri suratınızı yıkadıktan sonra ve sabah suratınıza ıslatıcı sürdükten sonra yapabilirsiniz. Elma sirkesini hafif kompres yaparak uyguladıktan sonra gece süresince sirkenin cildinizde kalması, ciltteki ihtiyarlama kirlerinin ve sivilce izlerinin geçmesine dayanak eder.

Dişteki kirleri pakler

Dişlerinizin beyazlaması için elma sirkesiyle dişlerinizi fırçalayın, ağzınızı suyla çalkalayın.

Güneş yanıklarını iyileştirir

Bir fincan sirkeli suyu banyo suyuna ilave etmek ve bu suyun içinde 10 dakika kadar kalmak, güneş yanığının acı veren tesirini ortadan kaldırır.

Kilo vermeye dayanak eder

Kilo hakimiyeti için takribî yarım litre suya iki yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave etmelisiniz. Sirkeli suyu gün süresince yudumlayabilirsiniz. Elma sirkesinde bulunan esas içerik maddesi asetik asit, günlük olarak alındığında kilo vermede tesirli oluyor. 2009 senesinde yapılan ve “Bioscience, Biotechnology and Biochemistry” mecmuasında yayımlanan araştırmaya göre, 12 hafta süresince asetik asit harcayan bireylerin beden ağırlıklarında, karın bölgesi yağlarında, bel etrafı miktarı ve trigliseritte eksilme görüldü. Trigliserit, sakınmamız gereken makûs kolesterolü artırır.

Manevi beden sistemini dengeler

Beden aralıksız denge gidişatına erişmek için gayret sarf eder. Natürel elma sirkesi de bedenin sıhhatli alkalin pH seviyesini sürdürmesine dayanak eder. Araştırmalara göre, yüksek asit seviyesi düşük pH seviyesi enerjiyi düşürür ve enfeksiyon tesirini artırır.

Detoks yapmaya dayanak eder

Bedenin pH’ını dengelemeye dayanak eden elma sirkesi, bedenin baştan alt zehirden temizlemesini sağlar. Araştırmalar, kardiyovasküler dolaşımı uyarmaya dayanak ettiğini ve karaciğerin zehirli maddelerden temizlemesini sağladığını gösteriyor.

Alerji tesirlerini eksiltir

Sirke bedenden mukusu atmaya ve lenf düğümlerini arınmaya destekçi olur. Araştırmalar, elma sirkesinin, mukusu ve tıkanıklığı eksiltme maharetinden dolayı alerjiye de iyi geldiğini gösteriyor. Alerji tesirlerini eksilttiğinde sinüs enfeksiyonlarını ve boğaz sızısı, baş sızısı gibi onunla alakalı semptomları da gidermeye dayanak edebiliyor.

Konut pakliğinde tesirli netice verir

Muhtelif eşyaları paklerken sirke kullanmak, konutta ve günlük yaşamda natürel olmayan kimyevi tüketimini eksiltmek anlamına kazanç. Ayrıca ellma sirkesiyle tuvaletinizi ve banyonuzu arınarak çevreye elma kokusu dağılmasını sağlayabilirsiniz. Sirkeyi tuvalete döktükten sonra tam gece beklemesine izin verin. Sirkeyi aynı zamanda bulaşık aygıtında deterjan yerine kullanabilirsiniz. Bir kadeh su ile yarım kadeh sirkeyi karıştırıp ve bu karışımdan mikrodalga fırın, mutfak yüzeyleri, pencereler, aynalar ve daha pek çok yeri arınmak için faydalanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı