Güzellik

Cildinize yapabileceğiniz en kötü 6 şey

Cildinize yapabileceğiniz en kötü 6 şey

Kendi kendinize cildinize hasar verebilirsiniz, bu da korkutucu bir asıl olarak kabul görür. Daha korkutucu olanı ise bunu cildinizi hoşlaştırmaya çalışıyorken yapabilecek olmanız. Estetisyen Renee Rouleau ve Dermatolog Rachel Nazarian cildimize hasar verebilecek makûs alışkanlıkları anlattı.

1- Sivilce sıkmak

Dermatolog olmadığınızı andırdırırız. Sivilcelerinizle, iltihaplı sivilcelerinizle veya suratınızdaki rastgele bir şeyle oynamamanız lgerek. Aksi takdirde suratınızda kalıcı izler oluşabilir.

2- Fazla peeling

Mevzu peelingse cildiniz gereğinden aşırısını kaldıramaz. Onun yerine temizletici kullanın. Dr. Rouleau’un dediğine göre 7 gün peeling yapıp, 7 gün yapmayarak cildinizi dinlendirmelisiniz.

3- Fazla devireme

Suratınızı devirirken fazlaya kaçmak da makûs alışkanlıklardan biri. Cildin çok hassas olduğunu unutmayarak kibar davranmak gerekiyor. Dr. Nazarian çoğu şahsın sert sabunlar kullanarak ciltlerinin natürel yağlarını yok ettiklerini ve ideal pH derecesini bozduklarını söylüyor. Ayrıca fazla yıkamanın cildi kurutup çatlatabileceğini, enfeksiyonlara hatta egzamaya yol açabileceğini ve buruşukluk gibi yaşlılık bulgularını ortaya çıkarabileceğini belirtiyor.

4- Bir sene süresince aynı mahsulü kullanmak

Cildinizin mevsimden mevsime değişik şeylere lüzumu olur. Rouleau’un önerileri:

Kış: Islatıcı mahsullere odaklanmalısınız.

İlkbahar: Peeling ile gözeneklerinizi arınarak bahar pakliğini cildinizde de yaşayıp kışın kuruluğundan kurtulabilirsiniz.

Yaz: Emel, cildinizi güneşten gözetmek olmalı. Hava nemli olduğu için güneş kremi ve antioksidanlar alırken hafif mahsuller seçim etmelisiniz.

5- Güneş gözetici kullanmamak

Bronzlaşmanın cildinize yapabileceğiniz en makûs şey olduğu gizem değil. “Her bronzlaşma, çok hafif bir kararma dahi cilt hasarının işaretidir” diye söylüyor Dr. Nazarian ve ilave ediyor “Ultraviyole ışınlarına aralıksız mazur kalma cilt kanserine yol açabilir. Bu yeteri kadar makûs değilse aynı zamanda buruşukluk, sarkıklık gibi cilt ihtiyarlama bulgularına da neden olabilir.”

6- Sigara içmek

Sigarayı vazgeçmek için başka nedeniniz yoksa öğrenil ki cildiniz size minnettar kalacak. Erken ihtiyarlama ve buruşukluk yaradılışı haricinde, sağlığınızı da riske atıyor. “Sigara içmek cilt kanseri tehlikesini artırıyor ve cilt kanserine erken teşhis konulmazsa dağılması çok basit” diye uyarıyor Dr. Nazarian.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı