Dekorasyon

Bebek odası dekorasyonu için 6 pratik fikir

Bebek odası dekorasyonu için 6 pratik fikir

Bebek odası mobilya ve aksesuarlarını seçmeden evvel düşünmeniz gereken bir hayli şey var. İşte size hayalinizdeki odayı reelleştirmenizi sağlayacak mini bir kılavuz. Bir Hayli anne adayı bebeği için masallardaki gibi bir oda hayal eder. Fakat çoğu zaman bu hayaller bebek o odada yaşamaya başladığında hiç de pratik çözümler sunmaz.

İşte yeni konuğunuz gelmeden yapmanız gerekenlerle alakalı ipuçları:

Tüm çocukluğunu geçirebileceği bir oda hazırlayın

Ne kadar hoş gözükürse gözüksün bebek odasına çok fazla “bebeksi” objeler ve renklerle doldurmayın. Çocuğunuz ana mektebine başladığında odadaki bu sarih pembe ve mavi tonları azıcık ilginç kaçmaya başlayabilir. Duvar rengini rafları ve mobilyaları her yaşa uygun renklerden seçmeye çalışın. Toz pembe duvar kağıdı yerine bebek aksesuarları ile de bu duyguyu verebilirsiniz. Beşiğe sığmayacak kadar geliştiğinde kullanması için ufak bir karyola da koymayı unutmayın.

Odanın nasıl ışık aldığını hakimiyet edin

Odayı dekore etmeye başlamadan evvel güneşin hangi taraftan doğduğuna ve gün içinde içerisinin nasıl ışık aldığına dikkat edin. Bu sayede sabah güneşinin vurduğu köşeye beşiği yerleştirmek gibi bir yanılgıya düşmezsiniz. Yalnızca güneş değil cadde lambasının da bebeğin gözlerini rahatsız edeceğini unutmayın.

İki misyonu da görebilecek mobilyalar seçin

Alt değiştirme masasının aynı zamanda şifonyer olarak kullanılması çok işinize yarayabilir. Böylece bebek bezlerinden kurtulduğunuzda işinize hiç yaramayan bir mobilya ile kalmamış olursunuz.

Duvardan duvara halıdan kaçının

Bebek odanızın yerlerini parke yaptırıp parça halı kullanmaya bakın. Sert tabanların arınması daha basittir hem de bebeğinizi alerji yapacak tozları yakalamazlar. Çocuğunuz geliştikçe ve zevki değiştikçe parça halıyı kaldırıp yenisini almak çok daha basit ve ekonomik olacaktır.

Bol bol gizleme dolabı yaptırın

Bebek eşyaları minicik olsa da varsayım ettiğinizden çok daha fazla yere lüzumunuz vardır. Unutmayın o giysiler ve kunduralar gün geçtikçe gelişecek ve olanlara ekstra aksesuarlar ilave edilecek. İleride odanın her yerini kaplayacak olan oyuncakları düşünün.

Bebek odasına kendiniz için bir koltuk koymayı umursamama etmeyin

Rahat bir koltuk seçin. Bebeğinizi emzirerek, sallayarak ve ona masal kitapları okuyarak suratlarca gecenizi o koltukta geçireceğinizi unutmayın. Hatta yeriniz varsa açılıp kapanabilir bir çekyat da çok işinize yarayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı