Dekorasyon

Bebek odaları için öneriler

Bebek odaları için öneriler

Hoş bir oda yapacağım diye bebek odasını afaki eşyalarla, geçimsiz renklerle doldurmak küçük bebeğiniz için yorucu olabilir!

Odanın temasını oluşturan desenleri, uyum oluşturacak biçimde yinelemeye itina gösterin. Ayrıca bebek odası hazırlarken, her adımınızı bebeğinizin güvenliğini ve rahatlığını düşünerek atmanız gerekir.

Tahta değil parke taban

Her şeyden evvel kullanılan tüm malzemelerin, sıhhatli ve basit arınılabilir olması gerekir. Yer döşemesinde tahta çok leke yakaladığı ve de pakliği güç olduğu için seçim edilmeyen bir döşeme cinsi. Çok sık seçim edilen bir usul olan halı kaplamak da bebek ve çocuklar için bazı mahzurlar doğurabilir. Zira halı toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik meselelere yol açar.

Metal uykusunu kaçırır

Yapılan araştırmalar, metal malzemelerin manyetik alan üreterek, insan organizmasını negatif güzergahta etkilediğini gösteriyor. Metal, bebeğin de kendisini bitkin sezmesine ve buna bağlı olarak uyku kumpassızlıklarına neden olur. Bu sebeple, küçüğünüzün odasında büyük metal mobilyalar bulundurmayın.

Kuzeyde pencereli bir oda

Yapılan araştırmalara göre ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir pencereli olması gerekiyor. İçeri güneş girmeyen ve hava metamorfozu olmayan odalar, bebeğin sıhhati için uygun değil. Aynı zamanda odanın konutun kuzey doğusunda veya kuzey batısında olması da öbür teklifler arasında yer alıyor. Böylece oda, günün en rahat saatlerinde güneş doğarken ve batarken güneş görebilir.

Beyaz ışıklı ufak avize seçim edin

Odanın ışıklandırılması da çok ehemmiyetli. Öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olması gerekir. Her ne kadar uygulaması güç olsa da, konuttaki ışık kaynaklarının odanın bütün ortasında bulunmaması iyi olur. Işığın tavan veya duvarlar aracıyla yansımaması da ehemmiyetli.

Pastel renkler serinkanlılaştırır

Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan pastel renkler, en ideal olanları. Mavi ya da yeşil gibi soğuk renkler, uysallaştırıcı bir tesire sahip. Aynı zamanda sinekleri de uzak meblağ! Koyu renk boyalar, odayı ufak gösterir. Sarih renklerse odaya rahatlık verir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı