Güzellik

A ’dan Z ’ye İpek kirpik hakkında merak edilenler

A ’dan Z ’ye İpek kirpik hakkında merak edilenler

Her ne kadar mevzuyla alakalı bir hayli yerde bilgiler yer alsa da, yaşanılan kafa karmaşıklığı nedeniyle çoğu birey en doğru informasyona erişmeyi hedefliyor. İpek kirpik sürecinin nasıl olduğu, harekâtın nasıl uygulandığı, evvelinde ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi en merak edilen suallerin yanıtlarını ise Ergül Apaçık Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Apaçık cevaplıyor.

1- İpek kirpik nedir

İpek kirpik, reel kirpiklerin üzerine uygulanan bir usuldür. Saf ipekten elde edilen kirpikler, gözlerin yapısına uygun olarak tek tek yapıştırılır. Şahsın lüzum ve temennilerine göre hazırlanan kirpikler, kısa veya seyrek görünümü maniler. Ortaya çıkan netice, şahsın mevcut kirpik yoğunluğuna göre farklılık gösterir. İstenilen hacme erişmek için değişik biçim ve ebatlarda ipek kirpikler kullanılabilir.

2- İpek kirpik uygulaması neden profesyonel bireyler tarafından uygulanmalıdır

İpek kirpik uygulaması kesinlikle profesyonel şahıslarca uygulanmalıdır. Zira gözler ve göz kapakları, cildin öbür noktalarına göre daha alıngandır ve işin ehli olmayan bireyler tarafından uygulandığında negatif neticeler yaratabilir. Uygulanan kirpik malzemesinden yapıştırıcıya
kadar sıhhat standartlarına uygun olmalı, uygulamanın yapılacağı yerler tamamen steril edilmelidir. Bu kriterlerin sağlanması vaziyetinde ipek kirpik uygulamasına başlanabilir.

3- İpek kirpik nasıl uygulanır

Öncelikle şahsın suratına en çok yakışacak olan kirpik ebadı ve biçimi tanımlanır. Bu noktada şahsın göz kapağı, göz biçimi, istekleri göz önüne alınarak bir karar verilmesi en doğrusudur. Sonrasında alt kirpiklere sürülecek yapıştırıcıdan gözetmek için bir bant takılır. Bu harekâttan
sonra üst kirpikleri tek tek ayırmak emeliyle kirpikler taranır ve kirpik yerleştirme harekâtına geçilir. Uzunlukları değişik birkaç çeşit kirpik kullanılır. Kısa olan kirpikler göz kapağının iç kısmına yerleştirilirken uzun olan kirpikler dış kısımlara uygulanır. Operasyon esnasında her kirpik medikal yapıştırıcılar aracılığıyla tek tek yapıştırılır. Takribî 1,5 – 2 saat süren operasyon sonrasında birey, istediği kirpiklere kavuşur.

4- İpek kirpik herkese uygulanır mı

İpek kirpik uygulaması;

– Kirpikleri dökülmüş bireyler,

– Seyrek kirpiklere sahip bireyler,

– Yoğun kirpik görüntüsü beğenen bireyler,

– Yapı olarak kirpikleri alt doğru bakan bireyler,

– Kozmetik mahsullere alerjisi olan bireyler,

– Her zaman bakımlı görünmek isteyen bireyler tarafından güvenle seçim edilebilir.

5- İpek kirpik, natürel kirpiklere hasar verir mi

İpek kirpik saf ipekten elde edilen ve natürele en yakın görüntüyü veren malzemelerden elde edilir. İçeriğinin natürel olması nedeniyle şahsın kendi kirpiklerine hasar vermez. Ancak kullanılan ipek kirpik kadar uygulama esnasında kullanılan yapıştırıcılar da ehemmiyetlidir. Şayet nitelikli ve medikal yapıştırıcılar kullanılıyorsa bu, natürel kirpikler için bir mesele oluşturmaz.

6- İpek kirpik uygulaması yaptırmadan evvel ve sonra nelere dikkat edilmelidir

İpek kirpik uygulamasının yaptırılacağı gün, merkeze göz makyajı yapmadan gidilmelidir. Ayrıca birey lens kullanıyorsa, uygulamadan evvel lensini çıkarmalıdır. Uygulamadan sonra ise;

– Birey gözlerini ovalamamalı,

– 24 saat süresince su ile temastan sakınmalı,

– 2 gün süresince rimel sürmemeli,

– Bir zaman kirpik kıvırma aparatı kullanılmamalı,

– Özellikle ilk 48 saat kirpikler nem ve sıcaktan korunmalı,

– İlk hafta sauna, solaryuma gidilmemeli,

– Surat üstü uyumak yerine sırt üstü veya yan uyunmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı