Sağlık

Yaz enfeksiyonuna karşı önlem alın

Yaz enfeksiyonuna karşı önlem alın

Yazın son demlerini yaşadığımız bugünlerde enfeksiyonlar da kol dolaşıyor. Özellikle fazla sıcaklar ve nemli civar mantar ve bakterilerin basitlikle üremesine neden olabilirken, en çok da havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile bikiniyle kalmak ehemmiyetli bir tehlike oluşturuyor. Acıbadem Bakırköy Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Aybar; sık sık havuz ve denize girmenin vajinanın natürel balansının bozulmasına neden olabildiğini belirterek, “Vajinadaki natürel bakterilerin balansının korunması çok ehemmiyetlidir. Laktobasil dediğimiz bu verimli bakteriler, hasarlı mikropların ve mantarın üremesini maniler. Verimli bakterilerin rakamı eksildiğinde veya bedenin bağışıklık sistemi bozulduğunda korunma da düşeceğinden sık vajinal enfeksiyonlar karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca özellikle fazla sıcaklar ve nemli civar mantar ve bakterilerin daha rahat üreyebilmesine taban hazırlayabilir. Bu sebeple havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile kalmamak, muhtemel olduğunca genital bölgeyi kuru yakalamak zorunludur” biçiminde konuştu.

Yoğurt ve kefir harcayın

Probiyotik yiyeceklerin ehemmiyeti günümüzde pek çok alanda ön tasarıya çıkıyor. Kefir ve konutta yapılan yoğurt gibi probiyotik yiyeceklerin harcanması bağışıklık sistemini pozitif istikamette tesirlerken, flora denilen natürel civarın korunmasına katkı sağlıyor. Bu sayede de enfeksiyonların sık büyümesi yasaklanabiliyor.

Hijyende fazlaya kaçmayın

Fazla hijyen fayda yerine hasara yol açabiliyor. Devamlı ve fazla genital bölge pakliği yapılması vajinal enfeksiyon tehlikesinin sanıldığının aksine çoğalmasına neden olan başlıca etkenlerden. Sık arınma genital bölgedeki verimli bakterilerin rakamını eksiltebilirken, balansı da bozabiliyor. Özellikle olağan sabunlarla genital paklik yapmak vajinal pH bedelini iyice bozarak akıntıyı daha da artırabiliyor. Yalnızca su ile paklik reelinde en iyisi. Genital bölge için kullanılan pH bedeli asidik olan özel paklik mahsullerini de çok sık olmamak kaydıyla, en fazla haftada bir veya iki kere kullanabilirsiniz.

Islak mayo ve bikiniyle kalmayın

Sıcak ve nemli civar mikropların basit üremesine neden olduğundan muhtemel olduğunca ıslak mayo ve bikiniyle kalmamaya çalışın. Havuzdan veya denizden çıkar çıkmaz kurulanarak mayo veya bikini altınızı değiştirmeye itina gösterin.

Sentetik çamaşırlar ve çok dar pantolonlar giymeyin

Giyim stiliniz de reelinde sıhhatinizi yakından ilgilendiriyor. Sentetik iç çamaşırları ve devamlı çok dar pantolon giymek genital bölgenin hava almasını yasaklıyor, enfeksiyon tehlikesini artırabiliyor. O sebeple muhtemel olduğunca pamuklu iç çamaşırı giymeye, sık sık çamaşır değiştirmeye dikkat edin, çok dar pantolon seçim etmeyin.

Gerekirse gözetici kullanın

uzm. Dr. Funda Aybar, “Sık cinsel ilişki bedenin natürel balansını bozarak vajinal akıntıların sık tekerrür etmesine yol açabilir. İlişki sonrası yineleyen enfeksiyon meseleniz oluyorsa kondom kullanımı gibi usuller gözetici olabilir” dedi.

Antibiyotik kullanırken dikkat edin

Antibiyotik veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçların ardından probiyotik gıdalar harcamaya itina gösterin. Zira antibiyotik veya bağışıklığı baskılayan ilaçlar vajinadaki verimli bakterilere hasar verebiliyor ve başta mantar olmak üzere genital enfeksiyon tehlikesini artırabiliyor. Bu yarıyılda probiyotik alımını artırmakta fayda var.

Diyabetinizi hakimiyet altında tutun

İnsülin mukavemeti ve hakimiyet edilemeyen diyabet hastalığı da vajinal enfeksiyonlara ve mantara neden olabiliyor. Beslenmenizin tertip edilmesi ve spor yapmanız, insülin mukavemetini düzenleyerek vajinitlere karşı koruma sağlayabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı