Sağlık

Sarı nokta hastalığından korunmak için sigarayı bırakın

Sarı nokta hastalığından korunmak için sigarayı bırakın

Her sene mart ayının ilk haftasında kutlanan ‘Yeşilay Haftası’nda cemiyetin sigara kullanımı ve bunun doğurabileceği negatif sıhhat meseleleri mevzusunda bilinçlenmesi ismine söylemelerde bulunan Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Fevzi Akkan, sarı nokta makula yozlaşmayı hastalığında sigara kullanımının tesirlerinden bahsederken, sigaranın gözlere verdiği hasarlardan bahsediyor.

Sigara sarı nokta hastalığında ehemmiyetli bir faktör

Günlük hayat içerisinde iş temposu, hava lekeliliği ve stres gibi bir hayli faktör gözlerimizi tehdit ediyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda gözlemlenen sarı nokta hastalığında sigara tüketiminin büyük bir tesiri bulunuyor. Op. Dr. Fevzi Akkan, “Ulus arasında sarı nokta olarak öğrenilen makula yozlaşmayı, ağ tabakada görülen bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşlardaki hastalarda daha sık görülür ve şayet zamanında teşhis ve müdahale sağlanmazsa ciddi görme kaybına yol açabilir. Beslenme biçimi, irsiyetsel etkenler ve yüksek tansiyon gibi etkenlerin yanı gizeme, sigara kullanımı bu hastalığı tetikleyen en büyük etmenlerden biridir” dedi.

Sarı nokta hastalığının bulguları

Görme kaybı, cisimleri kırık veya yamuk görme, göz siyahlıkları, görme niteliği ve renklerde bozulmalar gibi bulguları bulunan sarı nokta hastalığının yasaklanması için sigaranın vazgeçilmesine vurgu yapan Op. Dr. Akkan, “Yaşa bağlı ve irsiyetsel etmenlerin yasaklanması ne yazık ki muhtemel olamayabiliyor. Fakat, sıhhatli beslenme özellikle faktörler arasında en büyük hasarı veren sigaranın vazgeçilmesi çok büyük bir ehemmiyet taşıyor. Beslenme mevzusunda ise kolesterolü yüksek besinlerden sakınmak, sebze ve meyve ağırlıklı bir perhizin kullanılması hastalığın önlenmesi mevzusunda ciddi faydalar sağlayacaktır” biçiminde konuştu.

Vitamin desteği alınmalı

Sarı nokta hastalığının rehabilitasyonunda vitamin dayanağının ehemmiyetine dikkat sürükleyen Op. Dr. Fevzi Akkan, “Göz sıhhatimizi gözetmekte tesirli olan vitaminler artık belli hastalıkların rehabilitasyonunda da etkin olarak kullanılıyor. Gözetici rehabilitasyonda anti-oksidan A, C, E vitaminlerinin yanı gizeme, lutein ve çinko kullanıyoruz. Gıda rehabilitasyonlarının yanı gizeme, damla ile göz uyuşturularak uygulanan göz içi iğnesi de acı veya sızı sezmeksizin tesirli neticeler elde etmemize destekçi oluyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı