Yaşam

Salgın sürecinde sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler

Koronavirüs salgını, sosyal medyada da gündemi tanımlayan ve en çok konuşulan mevzuların başında geliyor. Doğru bilgileri ve paylaşımları barındırdığı kadar yanlış bilgilerin de bulunduğu bir mecra olan sosyal medyada yer alan ve bilimsel kaliteyi olmayan gerçek değil bazı haberler, kaygı ve geleceğe müteveccih kötümserliğin çoğalmasına neden oluyor. Koronavirüs salgını sürecinde sosyal medyada gerçek değil haberlerden korunmanızı sağlayacak ve ruh sıhhatinizi etkilenmekten gözetecek tedbirler…

Trajedi içerikleri paylaşan hesaplardan uzak durun

Virüs salgınıyla alakalı negatiflik barındıran içerikler ve mesajlar dünyadaki bir hayli insanı gelecek kaygısını çekiyor. Sosyal medyada yanlış ve endişe yaratıcı haberlerden prim sağlayan hesaplar olduğunu asla unutmayın. Dolayısıyla “trajedi haberi” yapan, paylaşan hesapları takip etmeyi vazgeçmek, psikolojik endişelerin önüne geçecek ilk usul.

Afaki kavgalardan kaçının

Etkileşimin anlık olduğu sosyal medya dünyasında, öbür fertlerin yorum ve sohbetlerini okumak da oldukça alakalı görüyor. İzlediğiniz veya okuduğunuz içerikler ya da paylaşımlar hakkında sizden değişik yorumda bulunan bireylerle çatışma yaratabilecek paylaşımlardan kaçının. Bu gibi yorumların afaki münakaşalara neden olabileceğini ve bu çatışmaların ise psikolojinizi etkileyeceğini unutmayın.

Alanında uzman adları takip edin

Sosyal medyada, alanında uzman olmamasına karşın yorum yapan ve takipçilerine doğru olmayan yanlış bilgiler sunan hesapların aşırılığı dikkat sürüklüyor. Özellikle bu kritik yarıyılda alanında uzman olmayan ancak koronavirüs ile alakalı fikir beyan eden adlara kulak asmayın. Bilimsel kaynaklara bağlı kalın ve negatif yanıltıcı haber trafiğinden uzak durun.

Çocuklarınızı da bilgilendirin ve gözetin

18 yaşın altındaki reşit olmayan fertler de karantina hali dolayısıyla sosyal medyada her zamankinden daha fazla müddet geçiriyor. Çocuklarınızı da sosyal medyada her eriştikleri mesaj ya da videonun doğru bilgi kapsamadığı mevzusunda bilgilendirin. Olası olduğunca psikolojilerini etkileyecek içeriklerden sakınmaları gerektiğini andırdırın.

Başka mevzulara odaklanın

Sosyal medyada koronavirüsle alakalı çok fazla haber ve yorum okumanın endişeyi artırdığını unutmayın. Dolayısıyla değişik alanları takip etmeye, etrafınızdakilerle değişik mevzular hakkında konuşmaya odaklanın. Boş zamanlarınızda virüsle alakalı içeriklerin yerine sizi ve ailenizin psikolojisini negatif etkilemeyecek içeriklere yönelin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı