Moda

Paris Moda Haftası: Pierpaolo Piccioli’nin sınır tanımayan Z kuşağı

Paris Moda Haftası: Pierpaolo Piccioli'nin sınır tanımayan Z kuşağı

Pierpaolo Piccioli, mevzubahisi Z kuşağını kavramak olduğunda bunu 25 yaş altında üç çocuğuyla en yakından tecrübeliyor. Onlar sayesinde yeni nesillerin fertselliği kabullenme biçimlerini; cinsiyet, cinsellik ve görünümleri mevzusunda birbirinden bağımsız olduklarını ifade etme biçimleri yakinen kavrayabiliyor. Valentino Güz/Kış 2020 koleksiyonunda da Valentino’nun kıymetleriyle Z kuşağının kıymetlerini bir araya getiriyor.

“Zamanımızın bir portresini çizmek istedim.” diyen Piccioli, “Her şey daha pürüzsüz. İnsanları paketlere koymamak ehemmiyetli. İnsan haklarını destekliyorsanız tam insanların hakkını korumalısınız. Bir grubu değişiğinden daha fazla desteklemek istemiyorum.” diye ilave ediyor. Bu hürlük ilkelerini de cinsiyet ayrımı yapmadığı değişik yaş gruplarından ve beden tiplerinden bir kastla gösteriyor.

Siyahın ağırlıklı olarak kullanıldığı koleksiyonda Valentino’nun imzası kırmızı da büyük oranda yer buluyor. Böylece Piccioli, cinsiyetlere göre ufalayan renk kodlarını da nötrleştiriyor.

Ünlü tasarımcı cinsiyetler arası geçişi, erkekleri Valentino balo kıyafetleri içinde podyuma çıkararak değil, yeni neslin yaptığı gibi birbirine entegre ediyor. “Hoşgörü, denklik ve insanlık” temalarına dikkat sürükleyen Piccioli, “Ben kadınsı ve feminist bir adamım. Umurumda değil. Yalnızca bayanların değil tam insanların denkliğinden yanayım.” diyor.

Valentino’nun alışılagelmiş romantik zaafının dışına çıkmayı muvaffak olan Piccioli, modernizmin sert değişlerini sezdiğimiz Yeni Romantik modernitesine vites kırıyor.

Dış giyimde bayan gardırobunun seksi zarafeti ve erkek gardırobunun militer sertliği toplanıyor.

Sezonun gözdesi platform pabuçlar Valentino’da da cinsiyetsiz tarzlarıyla yer buluyor.

Elbette ki gösteriyi daha romantik ve yumuşak giysilerle kapatarak daha kadınsı alıcılarının da gönlünü yapıyor.

Valentino Güz/Kış 2020

PembeNar Özel

PembeNar Özel

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı