Sağlık

Obezite gelişmekte olan ülkelerde artıyor

Obezite gelişmekte olan ülkelerde artıyor

“Küresel, Bölgesel ve Ülkeler Seviyesinde Kilo Aşırılığı ve Obezite Sıklığı Çalışması”ndan çıkan bu neticeyi değerlendiren Hacettepe Üniversitesi’nden Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, obezitenin her geçen gün çoğalan ciddi bir sıhhat meseleyi olduğunu ve değişik hastalıklara taban hazırladığını söyledi.

Görülme sıklığı çoğalıyor

“Bedende yağ ölçüsünün çoğalması” olarak belirlenen obezitenin, tüm dünyada sanki salgın hastalık olarak ele alındığını ve sıhhat siyasetleri içinde obeziteye öncelik verildiğini anlatan Yıldız, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Mısır, Almanya, Pakistan ve Endonezya’nın da aralarında bulunduğu 188 ülkeyi içeren tahlilin, bin 769 obezite sıklığı çalışması araştırılarak hazırlandığını dile getirdi. İncelemeye göre, daha evvel “fazla kiloluluk” hududunda bulunan erkeklerin oranı yüzde 29’dan yüzde 37’ye, bayanların oranı ise yüzde 30’dan 38’e yükseldi.

7 çocuktan biri obez

Gelişmiş ülkelerde yaşayan her 4 çocuk ve ergenden biri, büyümekte olan ülkelerde ise her 7 çocuk ve ergenden biri fazla kilolu ya da obez. Dünya genelindeki 2,1 milyardan fazla kilolu veya obez şahsın yüzde 13’ü Amerika Birleşik Devletlerinde, yüzde 15’i Çin ve Hindistan’da yaşıyor. Son senelerde gelişmiş ülkelerde obezite çoğalış süratinde duraklama kollanırken, tüm dünyadaki obezlerin yüzde 62’sinin yaşadığı büyümekte olan ülkelerde obezite görülme sıklığı giderek çoğalıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı