Sağlık

Kemik gelişiminiz için dondurma tüketin

Kemik gelişiminiz için dondurma tüketin

Özellikle yaz aylarında herkesin favorisi olan dondurma, içeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, demir ve çinko gibi minerallerle eforlu ve sıhhatli kemiklerin yaradılışına da katkı sağlıyor ve osteoporoz tehlikesini eksiltiyor. Birçok mineral kapsayan dondurmanın, kemik sıhhati açısından da bereketli olduğunu belirten Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, özellikle çocukluk, ergenlik ile yaşlılık yarıyılında kemiklerin gelişimi ve kuvvetlenmesi için günlük alınması gereken kalsiyumun, dondurma tüketimiyle karşılanabileceğini dile getirdi.

Dondurma en verimli tatlılardan biri

Kalsiyumun kemikleri kuvvetlendirdiğine işaret eden Elmacıoğlu, “Dondurmanın 100 gramında, sütten daha fazla kalsiyum var. Her yaş grubu için günlük kalsiyum gereksinimi 800-bin 200 miligramdır. Büyüme, büyüme çağındaki çocuklar, menopoz yarıyılındaki bayanlar ve yaşlılarda ise daha da fazladır. Kemik sıhhati için dondurma tüketimi ehemmiyetlidir” diye konuştu.

Süt peynir yumurta beğenmiyorsanız dondurma harcayın

Dondurmanın en sıhhatli tatlıların başında geldiğini vurgulayan Elmacıoğlu, şunları kaydoldu:

”Dondurma başlı başına bir sıhhat gıdayı. 100 gram baklava vasati 400 kalori kapsarken, 100 gram dondurmada yalnızca 174 kalori var. Dondurma, aynı zamanda protein kaynağı. Proteinler, kemikler, adaleler, kan, ten ve kıkırdak için ehemmiyetli bir yiyecek öğesi. Doku tamiri ve üretiminde vazife alır, saç ve tırnaklar için ehemmiyetli. A, B2 ve B12 vitamini kapsıyor. A vitamini, sıhhatli cilt, kemik ve bağışıklık sistemi için ehemmiyet taşıyor. B2 ve B12 vitaminleri ise enerji metabolizmasında vazife alıyor. Bedende ambar edilmeyen ve suda eriyen B grubu vitaminlerin yeteri kadar alınması gerekiyor. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt gibi kalsiyum istikametinden zengin yiyeceklerin tüketiminde problemi olanlar, kesinlikle dondurma harcamalı.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı